Vlade širom sveta suočavaju se sa sve većim zahtevima za boljim pružanjem usluga svojim građanima. Budući da su tehnološka rešenja koja unapređuju život građana sve dostupnija, građani očekuju da će i državna uprava ponuditi sličan stepen pogodnosti, sigurnosti i pristupačnosti u pružanju usluga i komunikaciji kao što je to slučaj sa drugim tehnologijama u svom svakodnevnom životu. Kao odgovor, države se okreću GovTech-u, pristupu u modernizaciji javnog sektora kojim se promoviše jednostavna, efikasna i transparentna državna administracija sa fokusom na građane. Jedan od načina u ovom pristupu je saradnja javnog sektora sa inovativnim subjektima, koji koristeći podatke, disruptivne tehnologije i inovativne metodologije, kreiraju proizvode i usluga kojima se rešavaju izazovi u javnom sektoru.

GovTech program ima za cilj da podrži primenu novih tehnologija u ključnim javnim sektorima, kao što su zdravstvo, obrazovanje, transport i mobilnost, pametni gradovi, energetika, poljoprivreda, vodoprivreda, zaštita životne sredine, finansije, socijalna zaštita, pravosuđe i bezbednost, turizam, kultura, unapređivanje pozadinskih procesa u javnoj administraciji, inkluzija i pristupačnost. Ovaj program je osmišljen da unapredi pružanje javnih usluga kroz povećanje efikasnosti i smanjenje troškova uz pomoć rešenja koja će ponuditi startapi i drugi inovativni subjekti, kao i naučnoistraživačke organizacije.

U okviru Prve faze programa Fond poziva sve subjekte javnog sektora da podnesu prijavu u kojoj kandiduju probleme, odnosno izazove sa kojima se suočavaju, a za koje na tržištu nije dostupno adekvatno rešenje. Od pristiglih prijava izazova, komisija Fonda će na osnovu jasno definisanih kriterijuma, izabrati one za koje će se u narednoj fazi tražiti inovativno rešenje.

U okviru Druge faze programa, inovativni subjekti i naučnoistraživačke organizacije biće pozvani da podnesu prijavu sa jasno definisanim inovativnim rešenjima za izabrane izazove javnog sektora. U idealnom scenariju, očekuje se da subjekti kojima bude dodeljeno finansiranje kroz ovaj program razviju prototip, sprovedu pilot ili finalni proizvod ili uslugu koju će odabrani subjekt javnog sektora implementirati.

Izazov predstavlja bilo koji problem sa kojim se neki javni subjekt suočava i za koji do sada na tržištu ne postoji gotovo ili održivo rešenje

Izazov može da prijavi bilo koji javni subjekt, odnosno javna institucija, koja pripada nekoj od sledećih kategorija:

• direktni i indirektni budžetski korisnici Republike Srbije, autonomne pokrajine i lokalne samouprave;
• Narodna banka Srbije;
• javne agencije osnovane u skladu sa zakonom koji uređuje javne agencije, uključujući sve regulatorne i nadzorne institucije, komisije, zavode, fondove, savete i druge subjekte čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina, odnosno lokalna samouprava ili su pod kontrolom države;
• svi organi i organizacije koji su osnovani zakonom ili čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina, odnosno lokalna samouprava, kao i tela čiji su osnivači ti organi i organizacije;
• javna preduzeća čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina, odnosno lokalna samouprava, kao i subjekti čiji je osnivač javno preduzeće;
• pravna lica nad kojima Republika Srbija, autonomna pokrajina, odnosno lokalna samouprava ima direktnu ili indirektnu kontrolu nad više od 50% kapitala ili više od 50% glasova u organima upravljanja.

Javni subjekti mogu da prijave svoje izazove tako što će, u periodu dok je javni poziv otvoren, popuniti i overiti predefinisani obrazac Prijava izazova (dostupan na linku), a potom ga u .pdf formatu poslati na elektronsku adresu govtech@inovacionifond.rs.

Da, javni subjekt može prijaviti jedan ili više izazova sa kojima se suočava.

Da, ukoliko se više javnih subjekata suočava sa istim izazovom, zajednička prijava je moguća.

Procena podnetih Prijava izazova vrši se na osnovu sledećih kriterijumima:

  • Opis problema čije rešavanje je moguće uz pomoć novih tehnologija što bi rezultiralo značajnim poboljšanjem efikasnosti ili smanjenja troškova za javni subjekt – 25 bodova;
  • Jasno definisane potrebe javnog subjekta i precizno definisana ciljna grupa – 25 bodova;
  • Posvećenost javnog subjekta rešavanju izazova, u smislu obezbeđivanja tima za angažovanje tokom izrade rešenja i otvorenost za saradnju sa inovativnim subjektom, koja podrazumeva i obezbeđivanje podrške u fazi razvoja i testiranja (Predstavnik tima javnog subjekta uzeće učešće u Drugoj fazi programa, odnosno u procesu izbora rešenja za dati izazov.) – 35 bodova;
  • Usklađenost sa nacionalnim i resornim strategijama i prioritetima – 15 bodova.

Maksimalni broj bodova koji jedna prijava može dobiti je 100. Prijave izazova koje budu ocenjene sa 80 ili više bodova biće odobrene za Drugu fazu programa.

Posvećenost tima znači da javni subjekt treba da uspostavi timu Prvoj fazi prilikom prijave izazova, a koji će biti aktvno uključen u proces izrade rešenja sa izabranim inovativnim subjektom u okviru Druge faze. U tom smislu javni subjekt koji kandiduje izazov treba da vodi računa da njegov tim bude stručan i posvećen.

Procenu i izbor Prijava izazova za učešće u Drugoj fazi Programa vrši Komisija koju formira Fond za inovacionu delatnost, a koju čine jedan predstavnik Kabineta predsednika Vlade, jedan predstavnik Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i jedan predstavnik Fonda za inovacionu delatnost.

Ne, javni subjekt u okviru GovTech programa ne vrši plaćanja i nema nikakve finansijske obaveze prema inovativnom subjektu koji razvija rešenje za izazov. Fond za inovacionu delatnost finansira razvoj rešenja kroz dodelu granta inovativnom subjektu u okviru druge faze programa.

Tokom razvoja rešenja, javni subjekt je u obavezi da formira tim koji će usko sarađivati sa inovativnim subjektom / naučnoistraživačkom organizacijom koja bude razvijala rešenje, da obezbedi adekvatno okruženje, odnosno uslove za neometan razvoj rešenja, bude dostupan i efikasan u pružanju informacija i sl.

Javni subjekt će imati mogućnost da razvijeno rešenje koristi u svom poslovanju.

Nova intelektualna svojina i know-how koji mogu biti stvoreni tokom izrade rešenja pripadaju inovativnom subjektu/ naučnoistraživačkoj organizaciji.

Lista izazova predstavlja spisak izazova javnog sektora koji su izabrani nakon završetka Prve faze GovTech programa, a za koje se traži rešenje u Drugoj fazi GovTech programa.. Lista izazova dostupna je na linku i pruža detaljne informacije o izazovima, uključujući opis izazova, postojeća rešenja koja je javni subjekt identifikovao i njihove nedostatke, obuhvat i potrebe korisnika, željeni ishod rešenja, opis uslova za razvoj i testiranje rešenja.

Rešenje izazova predstavlja definisane razvojne i poslovne aktivnosti koje mogu uključivati kreiranje prototipa, pilotiranje, testiranje i validaciju novih, procesa ili usluga, kao i prilagođavanje postojećih potrebama Javnog subjekta nosioca izazova. Najmanji očekivani ishod je pilot/prototip/minimalno održiv proizvod ostvaren po završetku razvoja rešenja i mora predstavljati funkcionalno aplikativno rešenje za izazov javnog subjekta.

Ukoliko imate predlog rešenja za neki od izazova sa Liste izazova, možete ga dostaviti podnošenjem Prijave rešenja tokom trajanja Javnog poziva za drugu fazu GovTech programa. Javni poziv i sva prateća dokumentacija vezana za GovTech program nalazi se na sajtu Fonda za inovacionu delatnost, na sledećem linku.

Prijave  se  dostavljaju u elektronskoj formi na srpskom jeziku putem Fondovog internet portala isključivo u predefinisanim obrascima za prijavu i najkasnije do isteka roka za dostavljanje prijava navedenog u javnom pozivu.

•      mikro, malo ili srednje privredno društvo  u većinskom privatnom vlasništvu, osnovano u Srbiji, ili

•      naučnoistraživačka organizacija akreditovana od strane Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija za naučno-istraživačku delatnost. Lista akreditovanih naučnoistraživačkih organizacija je dostupna na: https://enauka.gov.rs/.

Ne, privredno društvo koje je povezano lice  sa velikim privrednim društvom (domaćim ili stranim) ili je više od 10% u vlasništvu velikog privrednog društva (domaćeg ili stranog) NIJE podobno za prijavu za Program GovTech. Kategorija povezanih lica definisana je važećim Zakonom o privrednim društvima i važećim Zakonom o zaštiti konkurencije Republike Srbije.

Ne, u okviru GovTech programa prijavu mogu podneti privredna društva i naučnoistraživačke organizacije, kao što je navedeno u odgovoru na pitanje po rednim brojem 4.

Sva fizička lica koja su registrovana kao preduzetnici, nisu podobna da se prijave na GovTech program.

  • do 14.000.000 dinara (~120.000 evra) za razvoj novog rešenja koje ne postoji na tržištu, i
  • do 7.000.000 dinara (~60.000 evra) za adaptaciju postojećeg rešenja prema potrebama Javnog subjekta.

Da, svaki Podnosilac prijave kojem finansiranje bude odobreno od strane Fonda, mora da obezbedi svoje obavezno sufinansiranje i to:

• minimalno 40% ukupnog budžeta predloženog rešenja za srednja privredna društva,

• minimalno 30% ukupnog budžeta predloženog rešenja za mikro i mala privredna

društva i naučnoistraživačke organizacije

U skladu sa tim, Bespovratno finansiranje od strane Fonda iznosi:

• maksimalno 60% ukupnog budžeta predloženog rešenja za srednja privredna društva,

• maksimalno 70% ukupnog budžeta predloženog rešenja za mikro i mala privredna društva i naučnoistraživačke organizacije.

Predviđeno trajanje aktivnosti na rešavanju izazova je od 6 do 12 meseci.

Dokumentacija koja se dostavlja prilikom prijave se sastoji od:

• Predloga rešenja;

• Popunjene i potpisane Izjave Podnosioca prijave;

• Popunjenog Budžeta;

• Prezentacije rešenja u slobodnom formatu, sačinjene na osnovu instrukcija;

 • Popunjenog Upitnika o proceni uticaja na životnu sredinu (eng. Environmental Screening Questionnaire - ESQ);

• Biografija ključnih članova tima koji će biti angažovani na rešavanju izazova (maksimum 5, u slobodnoj formi).

Podnosilac Prijave može podneti jednu prijavu u okviru Javnog poziva.Ukoliko Podnosicu prijave budu odobrena sredstva za implementaciju rešenja, ona moraju biti iskorišćena isključivo za te svrhe, bez mogućnosti njihovog korišćenja u druge svrhe.

Jednom uneseni dokument na Portalu za prijavu se može slobodno menjati sve do isteka roka za prijavu. Kada Podnosilac Prijave unese finalne verzije svih potrebnih dokumenata za Prijavu, neophodno je da to potvrdi pritiskom na dugme „Submit“, kako bi Prijava bila poslata.

Ne, Podnosilac prijave (preduzeće ili NIO) može podneti prijavu samo za jedno rešenje za jedan od izazova sa Liste izazova.

Da, za ovaj program su prihvatljive i prijave preduzeća/NIO koja učestvuju i na drugim programima Fonda. Međutim, nije dozvoljeno da iste aktivnosti, budu finansirane kroz više od jednog programa Fonda.

Postojeće rešenje za konkretan izazov ne može biti finansirano, te u tom slučaju se preporučuje sprovođenje standardnih procedura nabavki koje se primenjuju u okviru poslovanja Javnog subjekta nosioca izazova.

Međutim, mogu biti ponućeni predlozi rešenja koji se odnose na unapređenje i prilagođavanje postojećih proizvoda/usluga prema specifičnim potrebama Javnog subjekta nosioca izazova.

Procedura procene prijava uključuje sledeće korake:

  • Pregled podobnosti i admistrativne celovitosti svih primljenih Prijava;
  • Uži izbor Prijava (na osnovu procene Ekspertske komisije i recenzije od strane predstavnika Javnog subjekta nosioca izazova za koji se predlaže rešenje);
  • Procena uticaja na životnu sredinu za sve Prijave koje su uvrštene u uži izbor;
  • Konačna odluka o finansiranju (koju donosi Ekspertska komisija nakon prezentacije Prijava iz užeg izbora).

Pregled podobnosti i administrativne celovitosti dostavljenih Prijava vrše zaposleni Fonda i podrazumeva proveru:

  • Da li su dostavljeni svi zahtevani dokumenti u predefinisanim obrascima i da li su potpisani oni za koje se to zahteva i
  • Da li Podnosioci prijava ispunjavaju sve uslove podobnosti definisane u Priručniku za drugu fazu GovTech programa.

Tokom ove faze, Fond će svakom Podnosiocu prijave za čiju se Prijavu utvrdi da ima administrativne nedostatke omogućiti vremenski period od 72 sata da ispravi ove nedostatke, ali samo u slučajevima gde su u prvobitnoj prijavi korišćeni odgovarajući obrasci koje obezbeđuje Fond.

Podnosioci prijave koji nisu ispunili uslove podobnosti i administrativne celovitosti, biće obavešteni putem elektronske pošte, nakon što Fond završi administrativni i pregled podobnosti svih podnetih Prijava.

Krajnji ishod ove faze je lista podobrnih prijava.

Ova faza procene podobnih Prijava uključuje procenu od strane predstavnika Javnih subjekata za čiji izazov se predlaže rešenje i procenu od strane nezavisne Ekspertske komisije Fonda. Bodovi se dodeljuju za svaki od kriterijuma od strane predstavnika Javnog subjekta i Ekspertske komisije. Bodovi se potom sumiraju nakon što im se dodeli odgovarajući ponder i to 30% ukupnog broja bodova dolazi od strane predstavnika Javnog subjekta nosioca izazova, dok 70% ukupnog broja bodova dolazi od strane Ekspertske komisije. Sve Prijave koje ostvare 75% i više od maksimalnog broja bodova (21 i više) biće uvrštene u uži izbor.

Krajnji ishod ove faze je lista prijava u užem izboru.

  • Kvalifikacije članova predloženog tima i sposobnost za realizaciju – maksimalno 4 boda;
  • Korisnost ponuđenog rešenja – maksimalno 4 boda;
  • Nivo inovativnosti – maksimalno 4 boda;
  • Adekvatna metodologija implementacije rešenja u odnosu na raspoložive resurse javnog subjekta – maksilmalno 4 boda;
  • Korišćenje sredstava i adekvatnost budžeta  – maksimalno 4 boda;
  • Upravljanje rizikom – maksimalno 4 boda;
  • Potencijal za primenu u drugim sličnim sistemima (sa globalnog, EU ili nacionalnog prostora) – maksimalno 4 boda;

Maksimalni broj bodova koji jedna prijava može dobiti je 28. Prijave izazova koje budu ocenjene sa 21 ili više bodova biće uvrštene u uži izbor.

Prijave koje budu uvrštene u uži izbor biće podvrgnute proceni od strane Eksternog stručnjaka za procenu uticaja na životnu sredinu i socijalna pitanja, kako bi se potvrdilo ispunjenje uslova definisanih Fondovim Okvirnim programom zaštite životne sredine (ESMF).

Procena uticaja na životnu sredinu sastoji se od pregleda Upitnika o proceni uticaja na životnu sredinu (ESQ), svih Prijava koje su uvrštene u uži izbor. Ukoliko je Prijava nakon pregleda ESQ svrstana u kategoriju B, obaveza Podnosioca prijave je da pripremi Plan zaštite životne sredine koga pregleda i odobrava Fondov Eksterni stručnjak za procenu uticaja na životnu sredinu i socijalna pitanja. Faza izrade Plana zaštite životne sredine, se dešava nakon konačne odluke o finansiranju i njegovo odobrenje prdtavlja uslov za potpisivanje ugovora o finansiranju.

Fondov Okvirni program zaštite životne sredine navodi procedure zaštite životne sredine i socijalne procedure kojih podržana rešenja moraju da se pridržavaju i koji su usaglašeni sa nacionalnim zakonodavstvom u Srbiji. U slučaju da određeno rešenje zahteva izradu Plana zaštite životne sredine, a Podnosilac prijave ga ne pripremi, ta Prijava postaje nepodobna za finansiranje.

Dodatno, sve Prijave koje su uvrštene u uži izbor i koje budu svrstane pod kategoriju A u skladu sa Okvirnim programom zaštite životne sredine se automatski smatraju nepodobnim za finansiranje u okviru ovog programa.

Podnosioci prijave koji su prethodno uvršteni u uži izbor i koji su zadovoljili zahteve vezane za procenu uticaja na životnu sredinu, dobiće priliku da prezentuju svoja rešenja uživo pred nezavisnom Ekspertskom komisijom. Na osnovu rezultata održane prezentacije, Ekspertska komisija će doneti konačnu odluku o finansiranju.

Ne. Nakon obaveštenja da je određeno rešenje uvršteno u uži izbor, Podnosilac Prijave je u obavezi da dostavi novu prezentaciju koja je prikladna formatu finalne prezentacije– potrebno je predstaviti rešenje u vremenskom okviru do 10 minuta, dok je ostatak vremena rezervisan za pitanja Ekspertske komisije. Pomenutu prezentaciju je potrebno dostaviti Fondu u PowerPoint formatu do zahtevanog datuma, a najmanje 7 dana pre zakazanog termina prezentacije.

Svi podnosioci prijava će biti blagovremeno obavešteni putem mejla o ishodu procene.

Da, Podnosioci prijave mogu podneti žalbu na ishod bilo koje faze procene (navodeći evidentne propuste ili greške učinjene tokom procesa procene) ili iz bilo kog drugog razloga, podnošenjem žalbe Fondu na govtech@inovacionifond.rs.

Žalba mora biti napisana na srpskom jeziku sa preporučenim ograničenjem od 500 reči. Fond će dati zvaničan odgovor na žalbu najkasnije u roku od 14 kalendarskih dana od prijema prigovora.

Razvijeno rešenje izazova treba da se stavi na raspolaganje Javnom subjektu nosiocu izazova, kako bi ga koristio u svom poslovanju, čime bi bio postignut cilj GovTech programa. Fond preporučuje da se ovo pitanje definiše kroz odredbe Memoranduma o saradnji koji treba da bude  potpisan između Javnog subjekta i Korisnika granta, a kojim se reguliše njihov odnos tokom razvoja rešenja za izazov.

Da, sredstva koja se dodeljuju iz GovTech programa su bespovratna, dok god se troše u skladu sa pravilima definisanim u Priručniku Programa ranog razvoja.

 

Nakon završetka roka za prijavljivanje, imajući u vidu kompleksnost celokupnog procesa procene prijava i pratećih procedura, potrebno je okvirno 10 nedelja za sprovođenje istih i da preduzeće/NIO koje je dobilo finansiranje bude obavešteno o ishodu.

 

Od dana prijema obaveštenja o pozitivnoj odluci o finansiranju, Podnosilac prijave, odnosno Korisnik granta će imati do 4 nedelje da ispuni neophodne uslove i potpiše Ugovor o finansiranju.

 

Pre potpisivanja Ugovora o finansiranju, Korisnik granta je dužan da Fondu dostavi sledeća dokumenta:

  • Dokaz da je Korisnik granta upisan u Registar ponuđača u Agenciji za privredne registre Republike Srbije, osim ukoliko je naučnoistraživačka organizacija;
  • Ugovor sa bankom o otvorenom posebnom standardnom dinarskom računu;
  • Izjavu o primljenoj pomoći male vrednosti (de minimis pomoć);
  • Memorandum o saradnji potpisan između Javnog subjekta i Korisnika granta kojim se reguliše njihov odnos tokom razvoja rešenja za izazov;
  • Plan zaštite životne sredine (EMR, ukoliko je potrebno);
  • Dopuna dokumentacije (ukoliko je potrebno).

Da, neophodno je otvaranje posebnog, dinarskog računa, s tim što se ovaj zahtev ispunjava tek u fazi pripreme za potpisivanje Ugovora o finansiranju.

Fond isplaćuje sredstva na poseban račun Korisnika granta na šestomesečnom nivou tj. na početku svakog šestomesečnog perioda. Međutim, pre isplate od strane Fonda, Korisnik granta mora da dostavi izvod iz banke kojim se dokazuje da je Korisnik granta deponovao na poseban račun svoja sufinansirajuća sredstva koja se zahtevaju za dati šestomesečni period, zajedno sa pripadajućim izveštajem o napretku i finansijskim izveštajem, kao i potrebnom pratećom dokumentacijom. Nakon odobrenja pomenutih izveštaja od strane Fonda i pozitivnog ishoda nadzorne posete (gde je primenljivo), Korisnik granta će biti podoban za isplatu sredstava od strane Fonda za sledeći šestomesečni period.

Ukoliko se pojave nedozvoljeni troškovi tokom implementacije (po osnovama navedenim u Priručniku za Drugu fazu GovTech programa, ali ne ograničavajući se na iste), Fond ima pravo da umanji iznos svoje naredne uplate u visini ovih nedozvoljenih troškova, ali isto tako zadržava pravo da Korisniku granta traži povraćaj celokupnog iznosa ili dela iznosa isplaćenog finansiranja,  u slučaju povrede a  Ugovora o finansiranju.

PDV nije dozvoljen trošak. Pored toga. Sve vrste poreza, carina, nknade (osim poreza na naknade/zarade) spadaju u kategoriju nrdozvoljenih troškova.

Pažljivo se informišite o listi nedozvoljenih troškova u Priručniku.

Nepotrošena sredstva se iz jednog šestomesečnog perioda mogu preneti u sledeći i u njima trošiti, međutim drastično manje trošenje od predviđenog u odnosu na Odobreni Budžet može povući pitanje napretka u realizaciji rešenja i adekvatnosti budžeta i razvojnih aktivnosti.

Predloženo ključno osoblje (i ostala lica koja bi bila angažovana) nije neohodno zaposliti/angažovati unapred, odnosno prilikom podnošenja Prijave. Prilikom podnošenja Prijave neophodno je priložiti biografije glavnog osoblja koje će biti angažovano na implementaciji rešenja ukoliko finansiranje Fonda bude odobreno. Nakon što finansiranje bude odobreno, a pre potpisivanja Ugovora o finansiranju, Korisnik granta je u obavezi da priloži ugovore o radu/angažmanu sa licima koja su predviđena da budu angažovana na implementaciji rešenja.

Tokom perioda implementacije rešenja Javni subjekat, nosilac izazova, sarađuje sa Korisnikom granta, u smislu obezbeđivanja adekvatnih uslova za razvoj i testiranje rešenja, prati implementaciju rešenja i daje saglasnost na izveštaje koje Korisnik granta podnosi Fondu.

Pre usvajanja Završnog izveštaja, predstavnik Javnog subjekta, nosioca izazova, zajedno sa Korisnikom granta, učestvuje u prezentaciji implementiranog rešenja, kako bi se prikazao stepen uspešnosti rešenja za predmetni izazov.

Svi angažovani nezavisni stručnjaci, članovi Komisije i zaposleni u Fondu za inovacionu delatnost su, potpisivanjem Pravilnika o zabrani konflikta interesa i tajnosti poverljivih podataka, prihvatili sve odredbe navedenog Pravilnika.

Sve dodatne informacije u vezi GovTech programa možete dobiti putem e-pošte na adresu: govtech@inovacionifond.rs