Финансирани пројекти
На овим странама представљени су иновативни пројекти финансирани од стране Фонда за иновациону делатност.
Сазнајте вишеНосилац конзорцијума: Агроуник, Београд
Главни партнер: Институт за заштиту биља, Београд
Партнер: Биоуник, Београд
Име пројекта: Bacteriocin based product against Erwinia amylovora, the Fire Blight Pathogen
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 428.510 ЕУР
Учешће Фонда: 299.957 ЕУР
Агроуник доо предводи конзорцијум који чине Институт за заштиту биља и животну средину и Биоуник д.о.о., са циљем развоја и комерцијализације природног бактериоцинског производа са применом у заштити биљака. Пламењача, болест коју изазива бактерија Erwinia amylovora, једна је од најопаснијих болести која изазива велике губитке у воћарској производњи помума (јабука, крушака, дуња). Хемикалије које се уобичајено користе како би се контролисала ова болест имају заштитни ефекат на бази бакра, што захтева често прскање воћа и може изазвати фитотоксичност, рђање, дисколорацију и пуцање, као и опадање бујности биљке и инхибицију друге микрофлоре. Додатно, антибиотици нису довољно ефикасни услед нестабилности, пратећих ефеката фитотоксичности, високих трошкова и развијања отпорности од стране бактерије.
Конзорцијум настоји да развије ефективни биолошки контролни агенс који се темељи на природним антибиотицима добијеним из добрих бактерија, чиме ће се заштитити биљке и умањити ефекти болести. Практична примена овог производа је веома једноставна: није хемијски, потпуно је природан и стога је супериоран у поређењу са постојећим производима који се користе у заштити биља.
Назив пројекта: RoboShepherd - automated animal husbandry and grazing system
Носилац конзорцијума: Coming - Computer Engineering d.o.o. (Београд)
Главни партнер: Машински факултет Универзитета у Нишу
Сектор: Информационо-комуникационе технологије
Буџет пројекта: 412.600 евра
Учешће Фонда: 287.100 евра
Мобилни и електронски систем за чување и гајење крда, која покретном оградом повећава ефикасност испаше усмерaвањем животиња на најбоља места за испашу.
Носилац конзорцијума: Банком, Београд
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: High protein soybean-based probiotic feed with increased digestibility
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 492.106 ЕУР
Учешће Фонда: 294.968 ЕУР
Лако сварљива храна на бази соје намењена младунцима животиња и кућним љубимцима
Предузеће Банком и Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду развијају нови нутритивни производ базиран на соји. Овај производ биће обогаћен специјалним биотехнолошким процесом који је осмишљен да уклони све факторе који негативно утичу на хранљивост, док истовремено појачава садржај протеина и сварљивост нутријената и додаје вредна пробиотска својства. Намењен је високоосетљивим младунцима животиња као што су прасићи, пилићи у раној фази товљења, као и рибе за узгој попут бранцина и ораде. Ова иновација биће достигнута кроз нови и јединствени процес који ће истовремено резултирати смањењем трошкова производње.
Назив пројекта: Line Shirring Machine for Artificial Sausage Casings
Носилац конзорцијума: DMITEH doo (Горњи Милановац)
Главни партнер: ЛОЛА институт
Сектор: Машинство и машински инжењеринг
Буџет пројекта: 287.710 евра
Учешће Фонда: 179.847 евра
Технологија за аутоматизовано линијско паковање кобасица која унапређује капацитет паковања за 30% у односу на индустријски стандард.
Носилац конзорцијума: Eugen Chocolate, Гложан
Главни партнер: Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду
Име пројекта: Development of Innovative Chocolate Products Fortified with Bioactive Compounds
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 100.810 ЕУР
Учешће Фонда: 70.567 ЕУР
Eugen Chocolate је предузеће из Гложана, малог села поред Новог Сада, и фокусира се на производњу чоколаде врхунског квалитета и специјалних врста. Удружујући се са Технолошким факултетом Универзитета у Новом Саду, Eugen Chocolate настоји да докаже да је правилна исхрана неизоставни сегмент концепта здравог живота тако што ће демонстрирати како производи од чоколаде омогућавају побољшање уноса нутритивних суплемената. Главни циљ пројекта је да развије иновативне начине добијања чоколадних производа обогаћених биоактивним једињењима са позитивним ефектима на здравље, који ће притом бити функционално и енергетски учинковитији од сличних традиционалних производа.
Назив пројекта: DARE – Drone for Agriculture - Research Enhancement
Носилац конзорцијума: Konelek D.O.O. (Београд)
Главни партнер: Машинских факултет Универзитета у Београду
Сектор: Машинство и машински инжењеринг
Буџет пројекта: 602.821 евра
Учешће Фонда: 300.000 евра
Лака беспилотна летелица са резервоаром капацитета до 50 килограма, са применом у пољопривреди за ефикасније запрашивање површина под усевима, воћњака и винограда. Пољопривредницима ће бити потребна мања количина пестицида и биће омогућен ефикаснији приступ усевима на теренима где је примена механизације ограничена.
Носилац конзорцијума: Gecko Solutions, Београд
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: S3Т
Сектор: Информационо-комуникационе технологије
Буџет пројекта: 220.750 ЕУР
Учешће Фонда: 149.733 ЕУР
Мобилна апликација за праћење учинка играча стоног тениса
Gecko Solutions и Машински факултет Универзитета у Београду развијају нови систем за праћење који ће се примењивати у стоном тенису и који ће дозволити професионалцима и рекреативцима да снимају и анализирају свој учинак у реалном времену и побољшају га на ефикасан начин. Тренери и аналитичари ће потом моћи да користе податке са мечева како би унапредили своје знање. Стонотениски клубови и удружења ће имати пуну софтверску подршку за своје интензивне тренинге и циљ је да националне федерације уведу овај систем у званичне мечеве, наступе, разне турнире и на крају Олимпијске игре. Додатно, софтверска апликација ће бити доступна великој популацији младих људи који ће моћи да учествују на online порталу са дневним, недељним и месечним изазовима, чиме ће се допринети популаризацији овог спорта у свету.
Назив пројекта: Smart Rent а Parking
Носилац конзорцијума: Avantech Electronics (Београд)
Главни партнер: Факултет техничких наука у Чачку
Партнер: Zof Elektro doo Čačak
Сектор: Информационо-комуникационе технологије
Буџет пројекта: 405.360 евра
Учешће Фонда: 282.034 евра
Иновативна софтверска платформа за јавни паркинг (Uber за паркинг) која се може применити на локалном, регионалном и глобалном нивоу. Техничко решење за паркинг места елиминише потребу развођења електричних инсталација у паркинг гаражама и тиме смањује капиталне и оперативне трошкове паркинг сервиса.
Носилац конзорцијума: ГеоГис, Београд
Главни партнер: Институт за физику, Београд
Партнер: Dirigent Acoustic, Београд
Партнер: Институт Михајло Пупин, Београд
Име пројекта: Drone Surveying of Acoustic Noise Sources and Implementing in GIS
Сектор: Заштита животне средине
Буџет пројекта: 334.955 ЕУР
Учешће Фонда: 234.000 ЕУР
Уређај за снимање из ваздуха и мапирање који се користи за потребе мерења нивоа буке
GeoGis ће у сарадњи са наша два врхунска института – Институтом за физику и Институтом Михајло Пупин – и компанијом Dirigent Acoustics развити графенску акустичку камеру за употребу на беспилотним летилицама ради снимања извора буке и имплементације у географским информационим системима (ГИС). Ова технологија подиже мапирање буке на виши ниво јер представља најнапредније аутоматизовано решење за мапирање буке које ће значајно смањити трошкове људских ресурса и време, а повећати квалитет мерења. Услуга мапирања извора буке новом технологијом ће имати значајан утицај на привредну грану заштите животне средине и развоја технологије паметних градова, чиме ће се подићи квалитет живота у градовима и насељима која се налазе у близини значајних извора буке (путеви, пруге, аеродроми и индустрија).
www.geogis.rs
www.phy.bg.ac.rs
dirigent-acoustics.co.rs
www.pupin.rs
Назив пројекта: B-Lock: The first Physical Access Control System with uncopiable keys
Носилац конзорцијума: Vlatacom institut doo Beograd (Београд)
Главни партнер: Институт за физику
Сектор: Електроинжењеринг
Буџет пројекта: 500.000 евра
Учешће Фонда: 300.000 евра
Јединствени систем за контролу уласка у објекте са непоновљивим безбедносним кодом заснованим на биолошким обрасцима који се добијају са крила лептира и који гарантују немогућност копирања од стране било које познате технологије.
Носилац конзорцијума: GreenLab, Жича
Главни партнер: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Београд
Партнер: Invetlab, Адашевци
Партнер: Phytonet, Београд
Име пројекта: Development of Technological Processes for Production of Innovative Probiotic Products for Prevention and Treatment of Intestinal Infections in Animals
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 299.550 ЕУР
Учешће Фонда: 209.684 ЕУР
Храна са пробиотиком за спречавање цревних инфекција код животиња
Како би се унапредило здравље животиња и смањила употреба антибиотика у узгоју стоке, Институт за молекуларну генетику и генетички инжењеринг са Универзитета у Београду развија иновативни ферментисани пробиотик за животиње. Према већ изведеним in vivo тестовима, овај пробиотик представља моћну алтернативу употреби антибиотика у лечењу цревних инфекција повезаних са Clostridium perfrigens, E. col, и Salmonella Typhimurium бактеријама. Технолошки процес достизања индустријског производног опсега ће бити оптимизован и стандардизован од стране предузећа Invetlab и Phytonet, док ће предводник конзорцијума GreenLab уз помоћ Phytonet-а поставити услове за дистрибуцију производа на ширем националном и међународном тржишту.
Развој роботичке руке са три адаптивна прста која садржи напредне моделе контроле и степен детекције силе, уз погодност за људско-роботску колаборацију и примену у индустријски аутоматизованим складиштима.
Носилац конзорцијума: LMB Soft, Ниш
Главни партнер: Електронски факултет, Универзитет у Нишу
Партнер: Иновациони центар напредних технологија, Ниш
Име пројекта: Development of New Generation of Sterile PVC Tubes Docking Devices for Medical Blood Bag System
Сектор: Медицински и терапеутски уређаји
Буџет пројекта: 401.660 ЕУР
Учешће Фонда: 281.162 ЕУР
Решење за умањење ризика од инфекција приликом трансфузије крви у болницама
Конзорцијум који предводи предузеће LMB Soft уз учешће Електронског факултета у Нишу и Иновационог центра напредних технологија, развија нови уређај за стерилно повезивање (USP) медицинских PVC цевчица које се користе у системима за трансфузију крви. USP ће се темељити на иновативном решењу које користи технологију заваривања радио фреквенцијом и које може задржати апсолутну стерилност упркос значајној бактеријској контаминацији у спољној околини. Планирано је да се уређај примени у технологији трансфузије на два начина: као самостални уређај који је сличан конкурентским, али има боље преференце, и као један од кључних делова сложенијег система за обраду у трансфузији крви – уређаја способног да аутоматски повезује нове кесе за крв са постојећим системом кеса.
Назив пројекта: Enzymatically Derived Prebiotic-Containing Food Preparations
Носилац конзорцијума: DESING (Београд)
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду
Сектор: Прехрамбена индустрија и пољопривреда
Буџет пројекта: 275.034 евра
Учешће Фонда: 192.032 евра
Развој новог ензиматског процеса којим ће се у познатим прехрамбеним производима делимично конвертовати већ присутна сахароза или лактоза у функционално активна једињења, са додатим пребиотским културама и позитивним ефектима на здравље.
Носилац конзорцијума: Mont Stubline, Стублине
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Партнер: DenHeat, Данска
Име пројекта: Development of Innovative Modular Helicoid Heat Exchanger for Organic Waste
Сектор: Енергетика и енергетска ефикасност
Буџет пројекта: 305.770 ЕУР
Учешће Фонда: 212.266 ЕУР
Економични измењивачи топлоте за пастеризацију органског отпада
Mont Stubline, српско предузеће за дизајн и производњу и данско предузеће DenHeat ApS од 2010. године активно наступају у индустрији која се бави рециклирањем органског отпада и добављањем и инсталирањем компоненти за водеће произвођаче постројења за биомасу у Европи. Искуство и знање стечено у овим процесима преточени су у развој специјализованог размењивача топлоте намењеног управо органском отпаду. Конструкција је осмишљена како би задовољила захтеве тржишта за високоефикасним измењивачем који обрађује густе течности и унапређује енергетску ефикасност, смањује проблеме са зачепљењем и кваровима и чини редовно одржавање могућим и трошковно учинковитим. Партнер из академског сектора на пројекту је Машински факултет Универзитета у Београду.
Процес за развој јединственог врхунског вина намењеног за домаће и светско тржиште. Вино ће имати повећану концентрацију антиоксиданата, ресвератрола и кверцентина, а истовремено смањену концентрацију виших алкохола за јединствен укус.
Носилац конзорцијума: NIRI 4NL Research And Development, Ниш
Главни партнер: Природно-математички факултет, Универзитет у Нишу
Партнер: КП Адвертајзинг, Ниш
Име пројекта: Classifieds Guard
Сектор: Развој софтвера и апликација
Буџет пројекта: 119.700 ЕУР
Учешће Фонда: 83.750 ЕУР
Адвертајзинг решење засновано на паметним технологијама и машинском учењу са применом у мобилној трговини
Конзорцијум који чине нишка развојна ИТ компанија NIRI, Природно-математички факултет Универзитета у Нишу и највећа српска фирма која се бави оглашавањем, KupujemProdajem.com, доносе иновацију у поље контроле квалитета електронског оглашавања.
Контрола садржаја огласа, које стварају сами корисници, неопходна је ради заштите управо крајњих корисника од неприкладног садржаја и преваре. Данас се процес контроле у великој мери обавља ручно, уз минималну подршку аутоматизације.
Овај пројекат користи модеран приступ развоју софтвера, напредне технике машинског учења и првокласно разумевање тржишта и контроле садржаја, како би развио софтверску услугу способну да аутономно контролише растући број огласа. Софтвер ће континуирано и активно учити кроз повратне информације које добија од људи и омогућити много бржи, јефтинији и прецизнији процес контроле садржаја.
Назив пројекта: Development оf New Biopesticides for Seed Protection - ECOPEST
Носилац конзорцијума: Herba doo (Београд)
Главни партнер: Институт за проучавање лековитог биља „Др Јосиф Панчић“, Београд
Партнер: Институт за ратарство и повртарство Нови Сад
Сектор: Прехрамбена индустрија и пољопривреда
Буџет пројекта: 241.514 евра
Учешће Фонда: 168.924 евра
Нова формулација за стварање једниственог биопестицида на бази биљака, погодног за органску пољопривреду, за ефективну заштиту семена од штетних инсеката и патогена.
Носилац конзорцијума: NovelIC, Београд
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: HUman DEtection Sensor, HUDES
Сектор: Електрично инжењерство
Буџет пројекта: 291.302 ЕУР
Учешће Фонда: 203.911 ЕУР
Модул сензора за бесконтактну детекцију људског присуства у различитим окружењима
Предузеће NovelIC из Београда у партнерству са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду развија иновативни производ из области микроелектронике, сензора и паметне обраде сигнала. Пројекат се темељи на новом, јединственом, јефтином и минијатурном сензорском модулу за бесконтактну детекцију људи, базираног на радарском препознавању и напредној идентификацији људских виталних знакова и просторног присуства. Ова иновација ће своју првенствену намену имати у аутоиндустрији и транспорту, али такође може бити примењена на различите друге индустрије и услужне секторе: од објеката за разоноду попут биоскопа и позоришта, до паметног намештаја у модерним пословним окружењима.
www.novelic.com
www.etf.bg.ac.rs
Носилац конзорцијума: Otto Bock Sava, Крагујевац
Главни партнер: Факултет инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу
Партнер: Sim-Cert, Крушевац
Име пројекта: Ultimate Cca – Oap Manufacturing System
Сектор: Машине и машинско инжењерство
Буџет пројекта: 414.408 ЕУР
Учешће Фонда: 289.671 ЕУР
Интегрисани систем за производњу ортопедских помагала
Конзорцијум који предводи Otto Bock Sava из Крагујевца, уз помоћ Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу и предузећа Sim Cert, бави се развојем система за дизајнирање и израду ортопедских помагала. Систем (процес) подразумева коришћење оптичких скенере за узимање отисака, софтвер за обраду скенова (CAD софтвер), CNC машине за израду модела којом управљају CAM/CNC софтвери. Напредни производни систем подразумева рационализацију броја потребних скенера, побољшање перформанси CNC машине и компатибилизацију потребних софтверa, у циљу побољшања квалитета финалног производа и продуктивности производног система.
www.ottobock.rs
www.mfkg.rs
www.simcert.co.rs
Носилац конзорцијума: Quadra Graphic, Београд
Главни партнер: Институт за физику, Београд
Име пројекта: Upscaling Teslagram® Technology Based on Variable and Complex Biological Structures for Security Printing
Сектор: Природне науке
Буџет пројекта: 429.918 ЕУР
Учешће Фонда: 300.000 ЕУР
Дигиталне сигурносне идентификационе картице са структуром крила лептира
Quadra Graphic и Институт за физику из Београда удружили су снаге како би развили и одштампали иновативне дигиталне идентификационе картице. Срж технологије, патентиране и заштићене под именом Teslagram®, базира се на сложеним и варијабилним биолошким структурама које су доказано јединствене и не могу се фалсификовати ниједном од постојећих технологија. Quadra Graphic и Институт за физику ће употребити ову технологију да развију безбедне оптичке методе верификације и идентификације. Teslagram® се такође може применити на појединачну заштиту великог броја других производа и вредних предмета, укључујући новчанице, кредитне картице и уметнине.
Носилац конзорцијума: Tetragon, Чачак
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: Development of Eco-friendly Water-born Polychloroprene Contact Adhesives
Сектор: Природне науке
Буџет пројекта: 108.278 ЕУР
Учешће Фонда: 70.346 ЕУР
Предузеће Tetragon из Чачка у сарадњи са Технолошко-металуршким факултетом Универзитета у Београду ради на стварању нове формулације за једнокомпонентни полихлоропренски контактни лепак на воденој бази. Примена овог иновативног производа може покрити велики број различитих привредних грана, али ће се првенствено користити у индустријским секторима производње намештаја, аутомобила и кожних производа. Кључни корак у овом пројекту биће развој полу-стабилних емулзија лепка које ће се потом користити у комбинацији са разним додацима како би се побољшала лепљивост. Овај производ ће бити створен у складу са стандардима ЕУ и сам процес производње резултираће значајном трошковном ефикасношћу.
Носилац конзорцијума: Wipl-D, Beograd
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: New Generation of Electromagnetic Modeling Simulation Tools
Сектор: Електрично инжењерство
Буџет пројекта: 428.550 ЕУР
Учешће Фонда: 299.985 ЕУР
Софтвер за електромагнетне симулације намењен глобалној телекомуникационој индустрији
Wipl-D d.o.o. је један од лидера у развоја софтвера за електромагнетске симулације, чију примену налазимо у областима попут дизајна антенских и микроталасних система, анализе радарског расејања, проблема електромагнетне компатибилности и процене опасности од електромагнетског зрачења.
У сарадњи са Елетротехничким факултетом из Београда, WIPL-D планира развој нове генерације софтвера за електромагнетско моделовање, који укључује имплементацију јединствених макс-орто функција базиса заснованих на Лежандровим полиномима и сингуларних функцјиа базиса дефинисаних на закривљеним градивним елементима у WIPL-D 3D симулатору.
Нове функције би требало да обезбеде 10 до 100 пута брже симулације уз повећану тачност, као и да омогуће решавање проблема који се данас не могу анализирати.
Назив пројекта: BEXEL Portfolio Manager
Носилац конзорцијума: BEXEL Consulting
Главни партнер: Факултет техничких наука Универзитет у Новом Саду
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 399.040 евра
Учешће Фонда: 260.040 евра
Напредно решење за управљање портфолијом грађевинских пројеката, оптимизацију пројеката и смањење ризика у грађевинарству на бази машинског учења путем обављања унакрсне анализе богатих база информација доступних у оквиру интегрисаних 3Д/4Д/5Д/6Д БИМ модела.
Назив пројекта: 4051
Носилац конзорцијума: IntuiS
Главни партнер: Институт за Нуклеарне Науке Винча
Партнер: HeartPal
Место: Београд
Индустрија: Биотехнологија и биоинжињеринг
Вредност пројекта: ЕУР 402.910
Учешће Фонда: ЕУР 279.410
Мобилни ЕКГ уређај за рано, поуздано и брзо детектовање симптома срчаног удара.
Назив пројекта: Novel oil pipeline leakage detection system
Носилац конзорцијума: Fasek Engineering and Production
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Место: Нови Сад
Индустрија: Заштита животне средине
Вредност пројекта: ЕУР 427.434
Учешће Фонда: ЕУР 294.434
Ултразвучни сензор и софтвер на бази машинског учења за детекцију цурења нафтовода.
Назив пројекта: Next-generation DNA-encoded libraries platform
Носилац конзорцијума: Totient
Главни партнер: Фармацеутски факултет, Униварзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Биотехнологија и биоинжењеринг
Вредност пројекта: ЕУР 600.000
Учешће Фонда: ЕУР 299.800
Платформа ДНК-шифрованих датотека која биотехнолошким компанијама омогућава приступ услугама за потребе најновијих открића у индустрији лекова.
Назив пројекта: New generation of silicone and zinc-oxide surge arrester and insulators for low and medium voltage levels
Носилац конзорцијума: Plamen
Главни партнер: Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду
Место: Инђија
Индустрија: Електротехника
Вредност пројекта: ЕУР 504.372
Учешће Фонда: ЕУР 300.000
Нови респонсивни одводници пренапона и изолатори за ниске и средње напоне.
Назив пројекта: SMART ECO system for automatic contactless washing of vehicles – SMART WASHING SYSTEMS
Носилац конзорцијума: NIKOM-AUTO
Главни партнер: Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу
Партнер: NIKOR
Место: Крагујевац
Индустрија: Машинска индустија
Вредност пројекта: ЕУР 508.200
Учешће Фонда: ЕУР 298.941
Еколошки аутоматизовани систем за бесконтактно прање возила заснован на 4.0 индустријској технологији.
Назив пројекта: SmartGIS for Point Cloud Object Detection
Носилац конзорцијума: Manufaktura
Главни партнер: Грађевински факултет, Универзитет у Новом Саду
Место: Суботица
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: ЕУР 160.860
Учешће Фонда: ЕУР 111.154
Напредни софтвер за аутоматизацију ГИС детекције објеката уз помоћ вештачке интелигенције.
Назив пројекта: Natural Gluten Free Flour Mix
Носилац конзорцијума: Aleksandrija Fruška Gora
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Пољопривреда и прехрамбена индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 426.800
Учешће Фонда: ЕУР 295.500
Природна, укусна, нутритивна, безглутенска мешавина брашна за индустрију здраве хране.
Назив пројекта: Scriptarnica
Носилац конзорцијума: MVP Workshop
Главни партнер: Математички институт САНУ
Партнер: Tenderly
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: ЕУР 450.095
Учешће Фонда: ЕУР 300.000
Децентрализована blockchain платформа за читање, писање, издавање, продавање и куповање е-књига.
Назив пројекта: StayAlert - A New Tool for Safe Work
Носилац конзорцијума: mBrainTrain
Главни партнер: Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу
Место: Београд
Индустрија: Природне науке
Вредност пројекта: ЕУР 412.400
Учешће Фонда: ЕУР 275.900
Носиви ЕЕГ систем за спречавање несрећа и људских грешака на високоризичним радним местима.
Назив пројекта: BOULARDII ACHILLUS
Носилац конзорцијума: AbelaPharm
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Пољопривреда и прехрамбена индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 419.978
Учешће Фонда: ЕУР 293.984
Нова генерација пробиотика заснованих на пробиотичком квасцу и екстракту хајдучке траве.
Назив пројекта: Increasing the value and assortment of industrial peppermint (Mentha piperita L.) products with the aim to penetrate new markets
Носилац конзорцијума: Euro Herbs
Главни партнер: Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду
Партнер: Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду
Место: Нови Сад
Индустрија: Прехрамбена индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 147.842
Учешће Фонда: ЕУР 100.242
Нови концепт за обраду питоме нане и сличних биљака у циљу добијања производа са додатом вредношћу.
Назив пројекта: SOFIS - Solar Facility Insight System
Носилац конзорцијума: DECODE
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Партнер: Институт техничких наука САНУ
Место: Београд
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: ЕУР 409.915
Учешће Фонда: ЕУР 286.937
Систем за бежични надзор соларних инсталација и предвиђање производње у реалном времену.
Назив пројекта: Smart 3D EM Simulation Environment for IoT and 5G
Носилац конзорцијума: WIPL-D
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Интернет ствари
Вредност пројекта: ЕУР 460.200
Учешће Фонда: ЕУР 300.000
Интуитиван и приступачан 3D симулатор окружења за развој и валидацију система заснованих на IoT/5G принципима.
Назив пројекта: Slaughterhouse waste pasteurization system for biomass plants – a new approach
Носилац конзорцијума: Mont Stubline
Главни партнер: Машински факултет Универзитет у Београду
Место: Стублине
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 415.180 евра
Учешће Фонда: 277.180 евра
Флексибилни систем пастеризације отпада из кланица којим ће се побољшати процес и дизајн опреме за третман кланичног (и другог органског) отпада у постројењима за производњу енергије из отпада.
Назив пројекта: AI-based nerve stimulation in patients with diabetic polyneuropathy (SmartStim)
Носилац конзорцијума: Global Electronic Solutions
Главни партнер: Институт Михајло Пупин
Место: Нови Сад
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 427.436 евра
Учешће Фонда: 299.206 евра
Систем који замењује изгубљену природну тактилну повратну спрегу са стопала вештачком и смањује неуропатски бол пацијентима са дијабетичком неуропатијом.
Назив пројекта: New Pay
Носилац конзорцијума: sistemi band
Главни партнер: Факултет медицинских наука Универзитет у Крагујевцу
Партнер: Less is More
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 419.360 евра
Учешће Фонда: 293.552 евра
Решење за сигурно безготовинско плаћање путем QR кода или NFC система за аутомате и друга продајна места.
Назив пројекта: Development of unique automatic welding machine
Носилац конзорцијума: ibotool
Главни партнер: Машински факултет Универзитет у Београду
Место: Ваљево
Индустрија: Машинство
Вредност пројекта: 342.800 евра
Учешће Фонда: 225.000 евра
Машина за заваривање која ће омогућити аутоматизовано заваривање различитих величина и облика плоча измењивача топлоте, са циљем повећања продуктивности процеса и осигурања врхунског квалитета финалног производа.
Назив пројекта: ATUVIS – Autonomous robot for train undercarriage visual inspection
Носилац конзорцијума: CAM Engineering
Главни партнер: Машински факултет Универзитет у Нишу
Партнер: Институт Михајло Пупин
Место: Нови Сад
Индустрија: Вештачка интелигенција
Вредност пројекта: 427.600 евра
Учешће Фонда: 299.150 евра
Паметни систем за преглед возова који комбинује аутономног робота са вештачком интелигенцијом како би заменио традиционални визуелни преглед.
Назив пројекта: 3D Non-Destructive X-ray Inspection System for Catalytic Converters
Носилац конзорцијума: Visaris
Главни партнер: Електротехнички факултет Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Електроника
Вредност пројекта: 474.183 евра
Учешће Фонда: 289.182 евра
Технологија напредних протокола у снимању 3D рендгенским зрацима без разарања за употребу у контроли квалитета катализатора у аутомобилској индустрији.
Назив пројекта: Rapid prototyping of optimised refrigerated vehicle bodies
Носилац конзорцијума: UNIPLAST SERBIA
Главни партнер: Машински факултет Универзитет у Београду
Партнер: Иновациони центар Машинског факултета Универзитет у Београду
Место: Шабац
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 102.827 евра
Учешће Фонда: 60.972 евра
Софтвер за брзу израду прототипова термоизолованих надградњи возила за превоз лакокварљивих намирница који штеди време и материјал.
Назив пројекта: CoCoS.ai
Носилац конзорцијума: Ultraviolet Consult
Главни партнер: Електротехнички факултет Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Вештачка интелигенција
Вредност пројекта: 429.360 евра
Учешће Фонда: 299.860 евра
Софтверска платформа из поља дигиталне безбедности за поверљиво рачунарство за заштиту AI/ML алгоритама и максималну приватност података.
Назив пројекта: Platform for Remote development of Autonomous Driving algorithms in realistic environment - READ
Носилац конзорцијума: SYRMIA
Главни партнер: Институт за физику
Место: Нови Сад
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 499.872 евра
Учешће Фонда: 299.872 евра
Компјутерска платформа која пружа инжењерима, истраживачима и наставницима средства за даљински развој, тестирање и верификацију њихових алгоритама за аутономну вожњу у реалном окружењу.
Назив пројекта: DiGispatch
Носилац конзорцијума: Infora Research Group
Главни партнер: Саобраћајни факултет Универзитет у Београду
Место: Нови Сад
Индустрија: Вештачка интелигенција
Вредност пројекта: 220.140 евра
Учешће Фонда: 143.087 еврa
Платформа за свеобухватно и симултано планирање међународног транспорта са применом вештачке интелигенције која омогућава клијентима да аутоматизују пословне активности диспечера.
Назив пројекта: On-board RTMS
Носилац конзорцијума: ATM BG
Главни партнер: Саобраћајни факултет Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Машинство
Вредност пројекта: 431.612 евра
Учешће Фонда: 298.612 евра
Мобилни систем за мерење релативне геометрије колосека са интелигентним софтвером за обраду података и оптимизацију активности на одржавању железничке пруге.
Назив пројекта: Нigh reach pantographs for high speed railways (HRP4HSR)
Носилац конзорцијума: MINEL GENERAL ELECTRIC
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Машинство и машински инжењеринг
Вредност пројекта: 410.645 евра
Учешће Фонда: 287.451 евра
Развој иновативног пантографа за брзе пруге који могу достићи високе контактне линије.
Назив пројекта: A new OTN/ROADM Optical Platform for 5G Networks
Носилац конзорцијума: IRITEL
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 504.275 евра
Учешће Фонда: 300.000 евра
Развој новог производа OTN/ROADM оптичке платформе, која је усклађена са свим новим захтевима за 5G OTN мреже.
Назив пројекта: Camera based object detection sensor - SensCam
Носилац конзорцијума: AVANTECH ELECTRONICS
Главни партнер: Факултет безбедности Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 428.376 евра
Учешће Фонда: 299.859 евра
Иновативна сензорска камера која обрађује видео сигнал директно у уређају обезбеђујући различите типове метаподатака централном серверу преко телекомуникационих веза изузетно ниске пропусности.
Назив пројекта: Smart Pet Toothbrush
Носилац конзорцијума: VIS HEALTH
Главни партнер: Научни институт за ветеринарство Србије
Партнер: Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу; Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду; SCGM
Место: Београд
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 409.950 евра
Учешће Фонда: 277.950 евра
Развој паметне четкице за зубе за кућне љубимце са јединственим скупом функција (променљиве главе, влакна са различитим укусима, NFC комуникација), као бесплатна мобилна апликација која повезује кориснике и ветеринаре.
Назив пројекта: Green Trace
Носилац конзорцијума: ZOFF ELEKTRO
Главни партнер: Факултет техничких наука, Универзитет у Крагујевцу
Место: Чачак
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 391.400 евра
Учешће Фонда: 273.980 евра
Креирање иновативног и јединственог паметног система следљивости дрвета за праћење целог животног циклуса дрвета заснованог на RFID технологији.
Назив пројекта: Accelerate 5G: Hardware accelerator IP cores for 5G infrastructure
Носилац конзорцијума: Tannera Technologies
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у
Место: Београд
Индустрија: Електротехника
Вредност пројекта: 450.000 евра
Учешће Фонда: 300.000 евра
Пројекат Accelerate 5G бави се дизајном иновативних решења заснованих на FPGA за убрзање дигиталне обраде физичког слоја.
Назив пројекта: Smarticity - Energy management platform based on Artificial Intelligence
Носилац конзорцијума: Vodena
Главни партнер: Природно-математички факултет, Универзитет у Крагујевцу
Партнер: Noleko
Место: Крагујевац
Индустрија: Вештачка интелигенција
Вредност пројекта: 438.408 евра
Учешће Фонда: 294.039 евра
Развој Smarticity, свеобухватне платформе за управљање енергијом која ће у потпуности аутоматизовати проналажење оптималних образаца у потрошњи и производњи енергије у објекатима са обновљивим изворима енергије и могућностима складиштења енергије.
Назив пројекта: Solar charging and docking system for small electric vehicles
Носилац конзорцијума: EVROPA ELEKTRO
Главни партнер: Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду
Место: Нови Сад
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 410.180 евра
Учешће Фонда: 286.680 евра
Развој станице за пуњење, прикључна станица за скутере и електричне бицикле која ће омогућити корисницима приступачно и безбедно место да оставе своје возило, као и допуну батерије возила.
Назив пројекта: Increased sustainability of plant protection by innovative approaches in Bacillus-based
Носилац конзорцијума: BACILLOMIX CO
Главни партнер: Пољопривредни факултет, Универзитет у Новом Саду
Место: Нови Сад
Индустрија: Пољопривреда
Вредност пројекта: 388.449 евра
Учешће Фонда: 271.914 евра
Обезбеђивање одрживе биљне производње коришћењем иновативних производа за биоконтролу биљних болести и штеточина у еколошки прихватљивом ланцу снабдевања храном.
Назив пројекта: Automated Sound Transmission and Absorption Measurements In-Situ (aSTAMIN)
Носилац конзорцијума: Dirigent Acoustics
Главни партнер: Институт Михајло Пупин
Место: Београд
Индустрија: Електротехника
Вредност пројекта: 404.930 евра
Учешће Фонда: 270.000 евра
Развој постојећег сопственог прототипа за мерење својстава изолационих баријера на лицу места.
Назив пројекта: K-BMS - Battery Management and Charging Solution
Носилац конзорцијума: Khaoticen
Главни партнер: Електротехнички Институт Никола Тесла Београд
Место: Београд
Индустрија: Електротехника
Вредност пројекта: 481.882 евра
Учешће Фонда: 288.414 евра
Развој најсавременијег хардверског и софтверског система за управљање батеријама који омогућава пуњење, праћење, даљинско управљање уз развијену интеракцију корисника и висок степен заштите рачунарских мрежа.
Назив пројекта: LDS - Leak detection solution for HPFF cable systems
Носилац конзорцијума: Aerprojekt
Главни партнер: Машински факултет, Универзитета у Нишу
Место: Београд
Индустрија: Интернет ствари
Вредност пројекта: 430.716 евра
Учешће Фонда: 299.616 евра
Развој харверског рачунарског уређаја са софтверским модулом за надзор цевовода и детекцију цурења, посебно дизајниран да реши проблем цурења кратких цеви и великих кварова у урбаним срединама и индустријским инсталацијама.
Назив пројекта: IOT solution for industrial pump optimization
Носилац конзорцијума: Netico Solutions
Главни партнер: Машински факултет, Универзитета у Нишу
Место: Ниш
Индустрија: Интернет ствари
Вредност пројекта: 432.952 евра
Учешће Фонда: 299.952 евра
Развoj HW+SW система за мерење ефикасности енергије и генерисање уштеде за индустријске пумпе, засноване на неинвазивним и високо прецизним дијагностичким методама и интегрисаном систему за оптимизацију.
Назив пројекта: Differential Lung Impedance in heart-Failure estimation - D-LIFE
Носилац конзорцијума: Intermedic Group
Главни партнер: Институт за нуклеарне науке Винча
Место: Београд
Индустрија: Биотехнологија и биоинжењеринг
Вредност пројекта: 426.710 евра
Учешће Фонда: 296.710 евра
Развој D-LIFE технологије за самостално утврђивање плућне конгестије код пацијената са срчаном инсуфицијенцијом, што представља јединствену технологију на тржишту која испуњава суштиинске критеријуме за успешно праћење конгестије пацијената - изузетне дијагностичке перформансе.
Назив пројекта: Recyclo
Носилац конзорцијума: Telespark
Главни партнер: Факултет техничких наука, Чачак, Универзитета у Крагујевцу
Место: Београд
Индустрија: Зелене технологије
Вредност пројекта: 428.340 евра
Учешће Фонда: 299,830 евра
Најсавременија технологија за машине за рециклажу која ће повећати стопу рециклаже на тржишту и омогућити потрошачима једноставан и користан начин рециклирања празне посуде за пиће.
Назив пројекта: Prometheus
Носилац конзорцијума: NS Web Development
Главни партнер: Економски факултет, Универзитета у Суботици
Место: Нови Сад
Индустрија: Информационо-комуникационе технологије
Вредност пројекта: 453.320 евра
Учешће Фонда: 299.320 евра
Развој револуционарног решења у области NFT тржишта и copyrighta нa blockchainu.
Назив пројекта: CardCore - Mastering Modern Loyalty
Носилац конзорцијума: CORNERSTONE CXS
Главни партнер: Економски факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Fintech
Вредност пројекта: ЕУР 711.260
Учешће Фонда: ЕУР 497.882
Пројекат нуди револуционарну платформу програма лојалности, која се неприметно интегрише са Андроид ОС ПОС терминалима, која користи трансакције кредитним картицама како би побољшала корисничко искуство за предузећа и клијенте. Циљ пројекта је да се предузећима обезбеди ефикасан, исплатив програм лојалности, елиминишући сложеност традиционалних система и смањујући ризик од преваре.
Назив пројекта: LVM DERMS - next gen low voltage measurement system for distributed networks
Носилац конзорцијума: HEMOTERM SMART SOLUTIONS
Главни партнер: Електротехнички Институт Никола Тесла
Место: Београд
Индустрија: Електорника
Вредност пројекта: ЕУР 753.030
Учешће Фонда: ЕУР 500.000
Иновативни ИОТ систем за мониторинг и управљање ниско-напонском дистрибутивном мрежом и дистрибуираним изворима електричне енергије, који произвођачима и дистрибутерима електричне енергије обезбеђује драстично побољшање трошковне ефикасности, оптимално планирање одржавања мрежа, смањење застоја у раду, а самим тим и повећање задовољства купаца.
Назив пројекта: Green Goody - Innovative Osmotic Fruit Dehydration System
Носилац конзорцијума: JR TEMPO FOODS
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Крагујевцу
Место: Трстеник
Индустрија: Прехрамбена индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 693.536
Учешће Фонда: ЕУР 485.475
Развој иновативног система за осмотско сушење воћа уз максималну презервацију изворних карактеристика и вредности производа.
Назив пројекта: Moonstone Monitoring System
Носилац конзорцијума: LABORATORIJA
Главни партнер: Фармацеутски факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Фармацеутска индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 714.880
Учешће Фонда: ЕУР 500.000
Moonstone Monitoring System је решење за предиктивну контролу квалитета које пружа комплетном фармацеутском ланцу реално време праћења и анализе производних и дистрибутивних окружења фармацеутских производа, подржавајући све захтеве за потпуном регулативном усклађеношћу.
Назив пројекта: ClaimEase® Pro
Носилац конзорцијума: MM STUDIO LABS
Главни партнер: Факултет безбедности, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Информационо-комуникационе технологије
Вредност пројекта: ЕУР 752.166
Учешће Фонда: ЕУР 499.666
ClaimEase® Pro није само Enterprise B2B производ; то је кретање ка будућности у којој су процеси осигурања беспрекорни, персонализовани и сигурни. Овај пројекат представља значајан напредак у односу на ClaimEase®, нудећи софистицирано решење осигуравајућим компанијама да својим клијентима донесу најтачније полисе у реалном времену. ClaimEase® Pro омогућава осигуравачима да осигурају све што је потребно њиховим клијентима тако што ће израчунати најрелевантнију и најконкурентнију понуду.
Назив пројекта: GreenCycle - Pioneering Organic Fertilizer Solution
Носилац конзорцијума: COMPOSTING
Главни партнер: Машински факулет, Универзитет у Нишу
Место: Смедерево
Индустрија: Заштита животне средине
Вредност пројекта: ЕУР 705.006
Учешће Фонда: ЕУР 493,504
Развој, патентирање и комерцијализација иновативне линије која претвара органски отпад у висококвалитетно органско ђубриво, нудећи одрживо решење које решава еколошке изазове, побољшава пољопривредне перформансе и промовише економску ефикасност.
Носилац конзорцијума: Агроуник, Београд
Главни партнер: Институт за заштиту биља, Београд
Партнер: Биоуник, Београд
Име пројекта: Bacteriocin based product against Erwinia amylovora, the Fire Blight Pathogen
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 428.510 ЕУР
Учешће Фонда: 299.957 ЕУР
Агроуник доо предводи конзорцијум који чине Институт за заштиту биља и животну средину и Биоуник д.о.о., са циљем развоја и комерцијализације природног бактериоцинског производа са применом у заштити биљака. Пламењача, болест коју изазива бактерија Erwinia amylovora, једна је од најопаснијих болести која изазива велике губитке у воћарској производњи помума (јабука, крушака, дуња). Хемикалије које се уобичајено користе како би се контролисала ова болест имају заштитни ефекат на бази бакра, што захтева често прскање воћа и може изазвати фитотоксичност, рђање, дисколорацију и пуцање, као и опадање бујности биљке и инхибицију друге микрофлоре. Додатно, антибиотици нису довољно ефикасни услед нестабилности, пратећих ефеката фитотоксичности, високих трошкова и развијања отпорности од стране бактерије.
Конзорцијум настоји да развије ефективни биолошки контролни агенс који се темељи на природним антибиотицима добијеним из добрих бактерија, чиме ће се заштитити биљке и умањити ефекти болести. Практична примена овог производа је веома једноставна: није хемијски, потпуно је природан и стога је супериоран у поређењу са постојећим производима који се користе у заштити биља.
Назив пројекта: RoboShepherd - automated animal husbandry and grazing system
Носилац конзорцијума: Coming - Computer Engineering d.o.o. (Београд)
Главни партнер: Машински факултет Универзитета у Нишу
Сектор: Информационо-комуникационе технологије
Буџет пројекта: 412.600 евра
Учешће Фонда: 287.100 евра
Мобилни и електронски систем за чување и гајење крда, која покретном оградом повећава ефикасност испаше усмерaвањем животиња на најбоља места за испашу.
Носилац конзорцијума: Банком, Београд
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: High protein soybean-based probiotic feed with increased digestibility
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 492.106 ЕУР
Учешће Фонда: 294.968 ЕУР
Лако сварљива храна на бази соје намењена младунцима животиња и кућним љубимцима
Предузеће Банком и Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду развијају нови нутритивни производ базиран на соји. Овај производ биће обогаћен специјалним биотехнолошким процесом који је осмишљен да уклони све факторе који негативно утичу на хранљивост, док истовремено појачава садржај протеина и сварљивост нутријената и додаје вредна пробиотска својства. Намењен је високоосетљивим младунцима животиња као што су прасићи, пилићи у раној фази товљења, као и рибе за узгој попут бранцина и ораде. Ова иновација биће достигнута кроз нови и јединствени процес који ће истовремено резултирати смањењем трошкова производње.
Назив пројекта: Line Shirring Machine for Artificial Sausage Casings
Носилац конзорцијума: DMITEH doo (Горњи Милановац)
Главни партнер: ЛОЛА институт
Сектор: Машинство и машински инжењеринг
Буџет пројекта: 287.710 евра
Учешће Фонда: 179.847 евра
Технологија за аутоматизовано линијско паковање кобасица која унапређује капацитет паковања за 30% у односу на индустријски стандард.
Носилац конзорцијума: Eugen Chocolate, Гложан
Главни партнер: Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду
Име пројекта: Development of Innovative Chocolate Products Fortified with Bioactive Compounds
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 100.810 ЕУР
Учешће Фонда: 70.567 ЕУР
Eugen Chocolate је предузеће из Гложана, малог села поред Новог Сада, и фокусира се на производњу чоколаде врхунског квалитета и специјалних врста. Удружујући се са Технолошким факултетом Универзитета у Новом Саду, Eugen Chocolate настоји да докаже да је правилна исхрана неизоставни сегмент концепта здравог живота тако што ће демонстрирати како производи од чоколаде омогућавају побољшање уноса нутритивних суплемената. Главни циљ пројекта је да развије иновативне начине добијања чоколадних производа обогаћених биоактивним једињењима са позитивним ефектима на здравље, који ће притом бити функционално и енергетски учинковитији од сличних традиционалних производа.
Назив пројекта: DARE – Drone for Agriculture - Research Enhancement
Носилац конзорцијума: Konelek D.O.O. (Београд)
Главни партнер: Машинских факултет Универзитета у Београду
Сектор: Машинство и машински инжењеринг
Буџет пројекта: 602.821 евра
Учешће Фонда: 300.000 евра
Лака беспилотна летелица са резервоаром капацитета до 50 килограма, са применом у пољопривреди за ефикасније запрашивање површина под усевима, воћњака и винограда. Пољопривредницима ће бити потребна мања количина пестицида и биће омогућен ефикаснији приступ усевима на теренима где је примена механизације ограничена.
Носилац конзорцијума: Gecko Solutions, Београд
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: S3Т
Сектор: Информационо-комуникационе технологије
Буџет пројекта: 220.750 ЕУР
Учешће Фонда: 149.733 ЕУР
Мобилна апликација за праћење учинка играча стоног тениса
Gecko Solutions и Машински факултет Универзитета у Београду развијају нови систем за праћење који ће се примењивати у стоном тенису и који ће дозволити професионалцима и рекреативцима да снимају и анализирају свој учинак у реалном времену и побољшају га на ефикасан начин. Тренери и аналитичари ће потом моћи да користе податке са мечева како би унапредили своје знање. Стонотениски клубови и удружења ће имати пуну софтверску подршку за своје интензивне тренинге и циљ је да националне федерације уведу овај систем у званичне мечеве, наступе, разне турнире и на крају Олимпијске игре. Додатно, софтверска апликација ће бити доступна великој популацији младих људи који ће моћи да учествују на online порталу са дневним, недељним и месечним изазовима, чиме ће се допринети популаризацији овог спорта у свету.
Назив пројекта: Smart Rent а Parking
Носилац конзорцијума: Avantech Electronics (Београд)
Главни партнер: Факултет техничких наука у Чачку
Партнер: Zof Elektro doo Čačak
Сектор: Информационо-комуникационе технологије
Буџет пројекта: 405.360 евра
Учешће Фонда: 282.034 евра
Иновативна софтверска платформа за јавни паркинг (Uber за паркинг) која се може применити на локалном, регионалном и глобалном нивоу. Техничко решење за паркинг места елиминише потребу развођења електричних инсталација у паркинг гаражама и тиме смањује капиталне и оперативне трошкове паркинг сервиса.
Носилац конзорцијума: ГеоГис, Београд
Главни партнер: Институт за физику, Београд
Партнер: Dirigent Acoustic, Београд
Партнер: Институт Михајло Пупин, Београд
Име пројекта: Drone Surveying of Acoustic Noise Sources and Implementing in GIS
Сектор: Заштита животне средине
Буџет пројекта: 334.955 ЕУР
Учешће Фонда: 234.000 ЕУР
Уређај за снимање из ваздуха и мапирање који се користи за потребе мерења нивоа буке
GeoGis ће у сарадњи са наша два врхунска института – Институтом за физику и Институтом Михајло Пупин – и компанијом Dirigent Acoustics развити графенску акустичку камеру за употребу на беспилотним летилицама ради снимања извора буке и имплементације у географским информационим системима (ГИС). Ова технологија подиже мапирање буке на виши ниво јер представља најнапредније аутоматизовано решење за мапирање буке које ће значајно смањити трошкове људских ресурса и време, а повећати квалитет мерења. Услуга мапирања извора буке новом технологијом ће имати значајан утицај на привредну грану заштите животне средине и развоја технологије паметних градова, чиме ће се подићи квалитет живота у градовима и насељима која се налазе у близини значајних извора буке (путеви, пруге, аеродроми и индустрија).
www.geogis.rs
www.phy.bg.ac.rs
dirigent-acoustics.co.rs
www.pupin.rs
Назив пројекта: B-Lock: The first Physical Access Control System with uncopiable keys
Носилац конзорцијума: Vlatacom institut doo Beograd (Београд)
Главни партнер: Институт за физику
Сектор: Електроинжењеринг
Буџет пројекта: 500.000 евра
Учешће Фонда: 300.000 евра
Јединствени систем за контролу уласка у објекте са непоновљивим безбедносним кодом заснованим на биолошким обрасцима који се добијају са крила лептира и који гарантују немогућност копирања од стране било које познате технологије.
Носилац конзорцијума: GreenLab, Жича
Главни партнер: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Београд
Партнер: Invetlab, Адашевци
Партнер: Phytonet, Београд
Име пројекта: Development of Technological Processes for Production of Innovative Probiotic Products for Prevention and Treatment of Intestinal Infections in Animals
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 299.550 ЕУР
Учешће Фонда: 209.684 ЕУР
Храна са пробиотиком за спречавање цревних инфекција код животиња
Како би се унапредило здравље животиња и смањила употреба антибиотика у узгоју стоке, Институт за молекуларну генетику и генетички инжењеринг са Универзитета у Београду развија иновативни ферментисани пробиотик за животиње. Према већ изведеним in vivo тестовима, овај пробиотик представља моћну алтернативу употреби антибиотика у лечењу цревних инфекција повезаних са Clostridium perfrigens, E. col, и Salmonella Typhimurium бактеријама. Технолошки процес достизања индустријског производног опсега ће бити оптимизован и стандардизован од стране предузећа Invetlab и Phytonet, док ће предводник конзорцијума GreenLab уз помоћ Phytonet-а поставити услове за дистрибуцију производа на ширем националном и међународном тржишту.
Развој роботичке руке са три адаптивна прста која садржи напредне моделе контроле и степен детекције силе, уз погодност за људско-роботску колаборацију и примену у индустријски аутоматизованим складиштима.
Носилац конзорцијума: LMB Soft, Ниш
Главни партнер: Електронски факултет, Универзитет у Нишу
Партнер: Иновациони центар напредних технологија, Ниш
Име пројекта: Development of New Generation of Sterile PVC Tubes Docking Devices for Medical Blood Bag System
Сектор: Медицински и терапеутски уређаји
Буџет пројекта: 401.660 ЕУР
Учешће Фонда: 281.162 ЕУР
Решење за умањење ризика од инфекција приликом трансфузије крви у болницама
Конзорцијум који предводи предузеће LMB Soft уз учешће Електронског факултета у Нишу и Иновационог центра напредних технологија, развија нови уређај за стерилно повезивање (USP) медицинских PVC цевчица које се користе у системима за трансфузију крви. USP ће се темељити на иновативном решењу које користи технологију заваривања радио фреквенцијом и које може задржати апсолутну стерилност упркос значајној бактеријској контаминацији у спољној околини. Планирано је да се уређај примени у технологији трансфузије на два начина: као самостални уређај који је сличан конкурентским, али има боље преференце, и као један од кључних делова сложенијег система за обраду у трансфузији крви – уређаја способног да аутоматски повезује нове кесе за крв са постојећим системом кеса.
Назив пројекта: Enzymatically Derived Prebiotic-Containing Food Preparations
Носилац конзорцијума: DESING (Београд)
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду
Сектор: Прехрамбена индустрија и пољопривреда
Буџет пројекта: 275.034 евра
Учешће Фонда: 192.032 евра
Развој новог ензиматског процеса којим ће се у познатим прехрамбеним производима делимично конвертовати већ присутна сахароза или лактоза у функционално активна једињења, са додатим пребиотским културама и позитивним ефектима на здравље.
Носилац конзорцијума: Mont Stubline, Стублине
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Партнер: DenHeat, Данска
Име пројекта: Development of Innovative Modular Helicoid Heat Exchanger for Organic Waste
Сектор: Енергетика и енергетска ефикасност
Буџет пројекта: 305.770 ЕУР
Учешће Фонда: 212.266 ЕУР
Економични измењивачи топлоте за пастеризацију органског отпада
Mont Stubline, српско предузеће за дизајн и производњу и данско предузеће DenHeat ApS од 2010. године активно наступају у индустрији која се бави рециклирањем органског отпада и добављањем и инсталирањем компоненти за водеће произвођаче постројења за биомасу у Европи. Искуство и знање стечено у овим процесима преточени су у развој специјализованог размењивача топлоте намењеног управо органском отпаду. Конструкција је осмишљена како би задовољила захтеве тржишта за високоефикасним измењивачем који обрађује густе течности и унапређује енергетску ефикасност, смањује проблеме са зачепљењем и кваровима и чини редовно одржавање могућим и трошковно учинковитим. Партнер из академског сектора на пројекту је Машински факултет Универзитета у Београду.
Процес за развој јединственог врхунског вина намењеног за домаће и светско тржиште. Вино ће имати повећану концентрацију антиоксиданата, ресвератрола и кверцентина, а истовремено смањену концентрацију виших алкохола за јединствен укус.
Носилац конзорцијума: NIRI 4NL Research And Development, Ниш
Главни партнер: Природно-математички факултет, Универзитет у Нишу
Партнер: КП Адвертајзинг, Ниш
Име пројекта: Classifieds Guard
Сектор: Развој софтвера и апликација
Буџет пројекта: 119.700 ЕУР
Учешће Фонда: 83.750 ЕУР
Адвертајзинг решење засновано на паметним технологијама и машинском учењу са применом у мобилној трговини
Конзорцијум који чине нишка развојна ИТ компанија NIRI, Природно-математички факултет Универзитета у Нишу и највећа српска фирма која се бави оглашавањем, KupujemProdajem.com, доносе иновацију у поље контроле квалитета електронског оглашавања.
Контрола садржаја огласа, које стварају сами корисници, неопходна је ради заштите управо крајњих корисника од неприкладног садржаја и преваре. Данас се процес контроле у великој мери обавља ручно, уз минималну подршку аутоматизације.
Овај пројекат користи модеран приступ развоју софтвера, напредне технике машинског учења и првокласно разумевање тржишта и контроле садржаја, како би развио софтверску услугу способну да аутономно контролише растући број огласа. Софтвер ће континуирано и активно учити кроз повратне информације које добија од људи и омогућити много бржи, јефтинији и прецизнији процес контроле садржаја.
Назив пројекта: Development оf New Biopesticides for Seed Protection - ECOPEST
Носилац конзорцијума: Herba doo (Београд)
Главни партнер: Институт за проучавање лековитог биља „Др Јосиф Панчић“, Београд
Партнер: Институт за ратарство и повртарство Нови Сад
Сектор: Прехрамбена индустрија и пољопривреда
Буџет пројекта: 241.514 евра
Учешће Фонда: 168.924 евра
Нова формулација за стварање једниственог биопестицида на бази биљака, погодног за органску пољопривреду, за ефективну заштиту семена од штетних инсеката и патогена.
Носилац конзорцијума: NovelIC, Београд
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: HUman DEtection Sensor, HUDES
Сектор: Електрично инжењерство
Буџет пројекта: 291.302 ЕУР
Учешће Фонда: 203.911 ЕУР
Модул сензора за бесконтактну детекцију људског присуства у различитим окружењима
Предузеће NovelIC из Београда у партнерству са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду развија иновативни производ из области микроелектронике, сензора и паметне обраде сигнала. Пројекат се темељи на новом, јединственом, јефтином и минијатурном сензорском модулу за бесконтактну детекцију људи, базираног на радарском препознавању и напредној идентификацији људских виталних знакова и просторног присуства. Ова иновација ће своју првенствену намену имати у аутоиндустрији и транспорту, али такође може бити примењена на различите друге индустрије и услужне секторе: од објеката за разоноду попут биоскопа и позоришта, до паметног намештаја у модерним пословним окружењима.
www.novelic.com
www.etf.bg.ac.rs
Носилац конзорцијума: Otto Bock Sava, Крагујевац
Главни партнер: Факултет инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу
Партнер: Sim-Cert, Крушевац
Име пројекта: Ultimate Cca – Oap Manufacturing System
Сектор: Машине и машинско инжењерство
Буџет пројекта: 414.408 ЕУР
Учешће Фонда: 289.671 ЕУР
Интегрисани систем за производњу ортопедских помагала
Конзорцијум који предводи Otto Bock Sava из Крагујевца, уз помоћ Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу и предузећа Sim Cert, бави се развојем система за дизајнирање и израду ортопедских помагала. Систем (процес) подразумева коришћење оптичких скенере за узимање отисака, софтвер за обраду скенова (CAD софтвер), CNC машине за израду модела којом управљају CAM/CNC софтвери. Напредни производни систем подразумева рационализацију броја потребних скенера, побољшање перформанси CNC машине и компатибилизацију потребних софтверa, у циљу побољшања квалитета финалног производа и продуктивности производног система.
www.ottobock.rs
www.mfkg.rs
www.simcert.co.rs
Носилац конзорцијума: Quadra Graphic, Београд
Главни партнер: Институт за физику, Београд
Име пројекта: Upscaling Teslagram® Technology Based on Variable and Complex Biological Structures for Security Printing
Сектор: Природне науке
Буџет пројекта: 429.918 ЕУР
Учешће Фонда: 300.000 ЕУР
Дигиталне сигурносне идентификационе картице са структуром крила лептира
Quadra Graphic и Институт за физику из Београда удружили су снаге како би развили и одштампали иновативне дигиталне идентификационе картице. Срж технологије, патентиране и заштићене под именом Teslagram®, базира се на сложеним и варијабилним биолошким структурама које су доказано јединствене и не могу се фалсификовати ниједном од постојећих технологија. Quadra Graphic и Институт за физику ће употребити ову технологију да развију безбедне оптичке методе верификације и идентификације. Teslagram® се такође може применити на појединачну заштиту великог броја других производа и вредних предмета, укључујући новчанице, кредитне картице и уметнине.
Носилац конзорцијума: Tetragon, Чачак
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: Development of Eco-friendly Water-born Polychloroprene Contact Adhesives
Сектор: Природне науке
Буџет пројекта: 108.278 ЕУР
Учешће Фонда: 70.346 ЕУР
Предузеће Tetragon из Чачка у сарадњи са Технолошко-металуршким факултетом Универзитета у Београду ради на стварању нове формулације за једнокомпонентни полихлоропренски контактни лепак на воденој бази. Примена овог иновативног производа може покрити велики број различитих привредних грана, али ће се првенствено користити у индустријским секторима производње намештаја, аутомобила и кожних производа. Кључни корак у овом пројекту биће развој полу-стабилних емулзија лепка које ће се потом користити у комбинацији са разним додацима како би се побољшала лепљивост. Овај производ ће бити створен у складу са стандардима ЕУ и сам процес производње резултираће значајном трошковном ефикасношћу.
Носилац конзорцијума: Wipl-D, Beograd
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: New Generation of Electromagnetic Modeling Simulation Tools
Сектор: Електрично инжењерство
Буџет пројекта: 428.550 ЕУР
Учешће Фонда: 299.985 ЕУР
Софтвер за електромагнетне симулације намењен глобалној телекомуникационој индустрији
Wipl-D d.o.o. је један од лидера у развоја софтвера за електромагнетске симулације, чију примену налазимо у областима попут дизајна антенских и микроталасних система, анализе радарског расејања, проблема електромагнетне компатибилности и процене опасности од електромагнетског зрачења.
У сарадњи са Елетротехничким факултетом из Београда, WIPL-D планира развој нове генерације софтвера за електромагнетско моделовање, који укључује имплементацију јединствених макс-орто функција базиса заснованих на Лежандровим полиномима и сингуларних функцјиа базиса дефинисаних на закривљеним градивним елементима у WIPL-D 3D симулатору.
Нове функције би требало да обезбеде 10 до 100 пута брже симулације уз повећану тачност, као и да омогуће решавање проблема који се данас не могу анализирати.
Назив пројекта: BEXEL Portfolio Manager
Носилац конзорцијума: BEXEL Consulting
Главни партнер: Факултет техничких наука Универзитет у Новом Саду
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 399.040 евра
Учешће Фонда: 260.040 евра
Напредно решење за управљање портфолијом грађевинских пројеката, оптимизацију пројеката и смањење ризика у грађевинарству на бази машинског учења путем обављања унакрсне анализе богатих база информација доступних у оквиру интегрисаних 3Д/4Д/5Д/6Д БИМ модела.
Назив пројекта: 4051
Носилац конзорцијума: IntuiS
Главни партнер: Институт за Нуклеарне Науке Винча
Партнер: HeartPal
Место: Београд
Индустрија: Биотехнологија и биоинжињеринг
Вредност пројекта: ЕУР 402.910
Учешће Фонда: ЕУР 279.410
Мобилни ЕКГ уређај за рано, поуздано и брзо детектовање симптома срчаног удара.
Назив пројекта: Novel oil pipeline leakage detection system
Носилац конзорцијума: Fasek Engineering and Production
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Место: Нови Сад
Индустрија: Заштита животне средине
Вредност пројекта: ЕУР 427.434
Учешће Фонда: ЕУР 294.434
Ултразвучни сензор и софтвер на бази машинског учења за детекцију цурења нафтовода.
Назив пројекта: Next-generation DNA-encoded libraries platform
Носилац конзорцијума: Totient
Главни партнер: Фармацеутски факултет, Униварзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Биотехнологија и биоинжењеринг
Вредност пројекта: ЕУР 600.000
Учешће Фонда: ЕУР 299.800
Платформа ДНК-шифрованих датотека која биотехнолошким компанијама омогућава приступ услугама за потребе најновијих открића у индустрији лекова.
Назив пројекта: New generation of silicone and zinc-oxide surge arrester and insulators for low and medium voltage levels
Носилац конзорцијума: Plamen
Главни партнер: Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду
Место: Инђија
Индустрија: Електротехника
Вредност пројекта: ЕУР 504.372
Учешће Фонда: ЕУР 300.000
Нови респонсивни одводници пренапона и изолатори за ниске и средње напоне.
Назив пројекта: SMART ECO system for automatic contactless washing of vehicles – SMART WASHING SYSTEMS
Носилац конзорцијума: NIKOM-AUTO
Главни партнер: Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу
Партнер: NIKOR
Место: Крагујевац
Индустрија: Машинска индустија
Вредност пројекта: ЕУР 508.200
Учешће Фонда: ЕУР 298.941
Еколошки аутоматизовани систем за бесконтактно прање возила заснован на 4.0 индустријској технологији.
Назив пројекта: SmartGIS for Point Cloud Object Detection
Носилац конзорцијума: Manufaktura
Главни партнер: Грађевински факултет, Универзитет у Новом Саду
Место: Суботица
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: ЕУР 160.860
Учешће Фонда: ЕУР 111.154
Напредни софтвер за аутоматизацију ГИС детекције објеката уз помоћ вештачке интелигенције.
Назив пројекта: Natural Gluten Free Flour Mix
Носилац конзорцијума: Aleksandrija Fruška Gora
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Пољопривреда и прехрамбена индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 426.800
Учешће Фонда: ЕУР 295.500
Природна, укусна, нутритивна, безглутенска мешавина брашна за индустрију здраве хране.
Назив пројекта: Scriptarnica
Носилац конзорцијума: MVP Workshop
Главни партнер: Математички институт САНУ
Партнер: Tenderly
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: ЕУР 450.095
Учешће Фонда: ЕУР 300.000
Децентрализована blockchain платформа за читање, писање, издавање, продавање и куповање е-књига.
Назив пројекта: StayAlert - A New Tool for Safe Work
Носилац конзорцијума: mBrainTrain
Главни партнер: Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу
Место: Београд
Индустрија: Природне науке
Вредност пројекта: ЕУР 412.400
Учешће Фонда: ЕУР 275.900
Носиви ЕЕГ систем за спречавање несрећа и људских грешака на високоризичним радним местима.
Назив пројекта: BOULARDII ACHILLUS
Носилац конзорцијума: AbelaPharm
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Пољопривреда и прехрамбена индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 419.978
Учешће Фонда: ЕУР 293.984
Нова генерација пробиотика заснованих на пробиотичком квасцу и екстракту хајдучке траве.
Назив пројекта: Increasing the value and assortment of industrial peppermint (Mentha piperita L.) products with the aim to penetrate new markets
Носилац конзорцијума: Euro Herbs
Главни партнер: Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду
Партнер: Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду
Место: Нови Сад
Индустрија: Прехрамбена индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 147.842
Учешће Фонда: ЕУР 100.242
Нови концепт за обраду питоме нане и сличних биљака у циљу добијања производа са додатом вредношћу.
Назив пројекта: SOFIS - Solar Facility Insight System
Носилац конзорцијума: DECODE
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Партнер: Институт техничких наука САНУ
Место: Београд
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: ЕУР 409.915
Учешће Фонда: ЕУР 286.937
Систем за бежични надзор соларних инсталација и предвиђање производње у реалном времену.
Назив пројекта: Smart 3D EM Simulation Environment for IoT and 5G
Носилац конзорцијума: WIPL-D
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Интернет ствари
Вредност пројекта: ЕУР 460.200
Учешће Фонда: ЕУР 300.000
Интуитиван и приступачан 3D симулатор окружења за развој и валидацију система заснованих на IoT/5G принципима.
Назив пројекта: Slaughterhouse waste pasteurization system for biomass plants – a new approach
Носилац конзорцијума: Mont Stubline
Главни партнер: Машински факултет Универзитет у Београду
Место: Стублине
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 415.180 евра
Учешће Фонда: 277.180 евра
Флексибилни систем пастеризације отпада из кланица којим ће се побољшати процес и дизајн опреме за третман кланичног (и другог органског) отпада у постројењима за производњу енергије из отпада.
Назив пројекта: AI-based nerve stimulation in patients with diabetic polyneuropathy (SmartStim)
Носилац конзорцијума: Global Electronic Solutions
Главни партнер: Институт Михајло Пупин
Место: Нови Сад
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 427.436 евра
Учешће Фонда: 299.206 евра
Систем који замењује изгубљену природну тактилну повратну спрегу са стопала вештачком и смањује неуропатски бол пацијентима са дијабетичком неуропатијом.
Назив пројекта: New Pay
Носилац конзорцијума: sistemi band
Главни партнер: Факултет медицинских наука Универзитет у Крагујевцу
Партнер: Less is More
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 419.360 евра
Учешће Фонда: 293.552 евра
Решење за сигурно безготовинско плаћање путем QR кода или NFC система за аутомате и друга продајна места.
Назив пројекта: Development of unique automatic welding machine
Носилац конзорцијума: ibotool
Главни партнер: Машински факултет Универзитет у Београду
Место: Ваљево
Индустрија: Машинство
Вредност пројекта: 342.800 евра
Учешће Фонда: 225.000 евра
Машина за заваривање која ће омогућити аутоматизовано заваривање различитих величина и облика плоча измењивача топлоте, са циљем повећања продуктивности процеса и осигурања врхунског квалитета финалног производа.
Назив пројекта: ATUVIS – Autonomous robot for train undercarriage visual inspection
Носилац конзорцијума: CAM Engineering
Главни партнер: Машински факултет Универзитет у Нишу
Партнер: Институт Михајло Пупин
Место: Нови Сад
Индустрија: Вештачка интелигенција
Вредност пројекта: 427.600 евра
Учешће Фонда: 299.150 евра
Паметни систем за преглед возова који комбинује аутономног робота са вештачком интелигенцијом како би заменио традиционални визуелни преглед.
Назив пројекта: 3D Non-Destructive X-ray Inspection System for Catalytic Converters
Носилац конзорцијума: Visaris
Главни партнер: Електротехнички факултет Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Електроника
Вредност пројекта: 474.183 евра
Учешће Фонда: 289.182 евра
Технологија напредних протокола у снимању 3D рендгенским зрацима без разарања за употребу у контроли квалитета катализатора у аутомобилској индустрији.
Назив пројекта: Rapid prototyping of optimised refrigerated vehicle bodies
Носилац конзорцијума: UNIPLAST SERBIA
Главни партнер: Машински факултет Универзитет у Београду
Партнер: Иновациони центар Машинског факултета Универзитет у Београду
Место: Шабац
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 102.827 евра
Учешће Фонда: 60.972 евра
Софтвер за брзу израду прототипова термоизолованих надградњи возила за превоз лакокварљивих намирница који штеди време и материјал.
Назив пројекта: CoCoS.ai
Носилац конзорцијума: Ultraviolet Consult
Главни партнер: Електротехнички факултет Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Вештачка интелигенција
Вредност пројекта: 429.360 евра
Учешће Фонда: 299.860 евра
Софтверска платформа из поља дигиталне безбедности за поверљиво рачунарство за заштиту AI/ML алгоритама и максималну приватност података.
Назив пројекта: Platform for Remote development of Autonomous Driving algorithms in realistic environment - READ
Носилац конзорцијума: SYRMIA
Главни партнер: Институт за физику
Место: Нови Сад
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 499.872 евра
Учешће Фонда: 299.872 евра
Компјутерска платформа која пружа инжењерима, истраживачима и наставницима средства за даљински развој, тестирање и верификацију њихових алгоритама за аутономну вожњу у реалном окружењу.
Назив пројекта: DiGispatch
Носилац конзорцијума: Infora Research Group
Главни партнер: Саобраћајни факултет Универзитет у Београду
Место: Нови Сад
Индустрија: Вештачка интелигенција
Вредност пројекта: 220.140 евра
Учешће Фонда: 143.087 еврa
Платформа за свеобухватно и симултано планирање међународног транспорта са применом вештачке интелигенције која омогућава клијентима да аутоматизују пословне активности диспечера.
Назив пројекта: On-board RTMS
Носилац конзорцијума: ATM BG
Главни партнер: Саобраћајни факултет Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Машинство
Вредност пројекта: 431.612 евра
Учешће Фонда: 298.612 евра
Мобилни систем за мерење релативне геометрије колосека са интелигентним софтвером за обраду података и оптимизацију активности на одржавању железничке пруге.
Назив пројекта: Нigh reach pantographs for high speed railways (HRP4HSR)
Носилац конзорцијума: MINEL GENERAL ELECTRIC
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Машинство и машински инжењеринг
Вредност пројекта: 410.645 евра
Учешће Фонда: 287.451 евра
Развој иновативног пантографа за брзе пруге који могу достићи високе контактне линије.
Назив пројекта: A new OTN/ROADM Optical Platform for 5G Networks
Носилац конзорцијума: IRITEL
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 504.275 евра
Учешће Фонда: 300.000 евра
Развој новог производа OTN/ROADM оптичке платформе, која је усклађена са свим новим захтевима за 5G OTN мреже.
Назив пројекта: Camera based object detection sensor - SensCam
Носилац конзорцијума: AVANTECH ELECTRONICS
Главни партнер: Факултет безбедности Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 428.376 евра
Учешће Фонда: 299.859 евра
Иновативна сензорска камера која обрађује видео сигнал директно у уређају обезбеђујући различите типове метаподатака централном серверу преко телекомуникационих веза изузетно ниске пропусности.
Назив пројекта: Smart Pet Toothbrush
Носилац конзорцијума: VIS HEALTH
Главни партнер: Научни институт за ветеринарство Србије
Партнер: Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу; Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду; SCGM
Место: Београд
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 409.950 евра
Учешће Фонда: 277.950 евра
Развој паметне четкице за зубе за кућне љубимце са јединственим скупом функција (променљиве главе, влакна са различитим укусима, NFC комуникација), као бесплатна мобилна апликација која повезује кориснике и ветеринаре.
Назив пројекта: Green Trace
Носилац конзорцијума: ZOFF ELEKTRO
Главни партнер: Факултет техничких наука, Универзитет у Крагујевцу
Место: Чачак
Индустрија: Информационо комуникационе технологије
Вредност пројекта: 391.400 евра
Учешће Фонда: 273.980 евра
Креирање иновативног и јединственог паметног система следљивости дрвета за праћење целог животног циклуса дрвета заснованог на RFID технологији.
Назив пројекта: Accelerate 5G: Hardware accelerator IP cores for 5G infrastructure
Носилац конзорцијума: Tannera Technologies
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у
Место: Београд
Индустрија: Електротехника
Вредност пројекта: 450.000 евра
Учешће Фонда: 300.000 евра
Пројекат Accelerate 5G бави се дизајном иновативних решења заснованих на FPGA за убрзање дигиталне обраде физичког слоја.
Назив пројекта: Smarticity - Energy management platform based on Artificial Intelligence
Носилац конзорцијума: Vodena
Главни партнер: Природно-математички факултет, Универзитет у Крагујевцу
Партнер: Noleko
Место: Крагујевац
Индустрија: Вештачка интелигенција
Вредност пројекта: 438.408 евра
Учешће Фонда: 294.039 евра
Развој Smarticity, свеобухватне платформе за управљање енергијом која ће у потпуности аутоматизовати проналажење оптималних образаца у потрошњи и производњи енергије у објекатима са обновљивим изворима енергије и могућностима складиштења енергије.
Назив пројекта: Solar charging and docking system for small electric vehicles
Носилац конзорцијума: EVROPA ELEKTRO
Главни партнер: Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду
Место: Нови Сад
Индустрија: Енергија и енергетска ефикасност
Вредност пројекта: 410.180 евра
Учешће Фонда: 286.680 евра
Развој станице за пуњење, прикључна станица за скутере и електричне бицикле која ће омогућити корисницима приступачно и безбедно место да оставе своје возило, као и допуну батерије возила.
Назив пројекта: Increased sustainability of plant protection by innovative approaches in Bacillus-based
Носилац конзорцијума: BACILLOMIX CO
Главни партнер: Пољопривредни факултет, Универзитет у Новом Саду
Место: Нови Сад
Индустрија: Пољопривреда
Вредност пројекта: 388.449 евра
Учешће Фонда: 271.914 евра
Обезбеђивање одрживе биљне производње коришћењем иновативних производа за биоконтролу биљних болести и штеточина у еколошки прихватљивом ланцу снабдевања храном.
Назив пројекта: Automated Sound Transmission and Absorption Measurements In-Situ (aSTAMIN)
Носилац конзорцијума: Dirigent Acoustics
Главни партнер: Институт Михајло Пупин
Место: Београд
Индустрија: Електротехника
Вредност пројекта: 404.930 евра
Учешће Фонда: 270.000 евра
Развој постојећег сопственог прототипа за мерење својстава изолационих баријера на лицу места.
Назив пројекта: K-BMS - Battery Management and Charging Solution
Носилац конзорцијума: Khaoticen
Главни партнер: Електротехнички Институт Никола Тесла Београд
Место: Београд
Индустрија: Електротехника
Вредност пројекта: 481.882 евра
Учешће Фонда: 288.414 евра
Развој најсавременијег хардверског и софтверског система за управљање батеријама који омогућава пуњење, праћење, даљинско управљање уз развијену интеракцију корисника и висок степен заштите рачунарских мрежа.
Назив пројекта: LDS - Leak detection solution for HPFF cable systems
Носилац конзорцијума: Aerprojekt
Главни партнер: Машински факултет, Универзитета у Нишу
Место: Београд
Индустрија: Интернет ствари
Вредност пројекта: 430.716 евра
Учешће Фонда: 299.616 евра
Развој харверског рачунарског уређаја са софтверским модулом за надзор цевовода и детекцију цурења, посебно дизајниран да реши проблем цурења кратких цеви и великих кварова у урбаним срединама и индустријским инсталацијама.
Назив пројекта: IOT solution for industrial pump optimization
Носилац конзорцијума: Netico Solutions
Главни партнер: Машински факултет, Универзитета у Нишу
Место: Ниш
Индустрија: Интернет ствари
Вредност пројекта: 432.952 евра
Учешће Фонда: 299.952 евра
Развoj HW+SW система за мерење ефикасности енергије и генерисање уштеде за индустријске пумпе, засноване на неинвазивним и високо прецизним дијагностичким методама и интегрисаном систему за оптимизацију.
Назив пројекта: Differential Lung Impedance in heart-Failure estimation - D-LIFE
Носилац конзорцијума: Intermedic Group
Главни партнер: Институт за нуклеарне науке Винча
Место: Београд
Индустрија: Биотехнологија и биоинжењеринг
Вредност пројекта: 426.710 евра
Учешће Фонда: 296.710 евра
Развој D-LIFE технологије за самостално утврђивање плућне конгестије код пацијената са срчаном инсуфицијенцијом, што представља јединствену технологију на тржишту која испуњава суштиинске критеријуме за успешно праћење конгестије пацијената - изузетне дијагностичке перформансе.
Назив пројекта: Recyclo
Носилац конзорцијума: Telespark
Главни партнер: Факултет техничких наука, Чачак, Универзитета у Крагујевцу
Место: Београд
Индустрија: Зелене технологије
Вредност пројекта: 428.340 евра
Учешће Фонда: 299,830 евра
Најсавременија технологија за машине за рециклажу која ће повећати стопу рециклаже на тржишту и омогућити потрошачима једноставан и користан начин рециклирања празне посуде за пиће.
Назив пројекта: Prometheus
Носилац конзорцијума: NS Web Development
Главни партнер: Економски факултет, Универзитета у Суботици
Место: Нови Сад
Индустрија: Информационо-комуникационе технологије
Вредност пројекта: 453.320 евра
Учешће Фонда: 299.320 евра
Развој револуционарног решења у области NFT тржишта и copyrighta нa blockchainu.
Назив пројекта: CardCore - Mastering Modern Loyalty
Носилац конзорцијума: CORNERSTONE CXS
Главни партнер: Економски факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Fintech
Вредност пројекта: ЕУР 711.260
Учешће Фонда: ЕУР 497.882
Пројекат нуди револуционарну платформу програма лојалности, која се неприметно интегрише са Андроид ОС ПОС терминалима, која користи трансакције кредитним картицама како би побољшала корисничко искуство за предузећа и клијенте. Циљ пројекта је да се предузећима обезбеди ефикасан, исплатив програм лојалности, елиминишући сложеност традиционалних система и смањујући ризик од преваре.
Назив пројекта: LVM DERMS - next gen low voltage measurement system for distributed networks
Носилац конзорцијума: HEMOTERM SMART SOLUTIONS
Главни партнер: Електротехнички Институт Никола Тесла
Место: Београд
Индустрија: Електорника
Вредност пројекта: ЕУР 753.030
Учешће Фонда: ЕУР 500.000
Иновативни ИОТ систем за мониторинг и управљање ниско-напонском дистрибутивном мрежом и дистрибуираним изворима електричне енергије, који произвођачима и дистрибутерима електричне енергије обезбеђује драстично побољшање трошковне ефикасности, оптимално планирање одржавања мрежа, смањење застоја у раду, а самим тим и повећање задовољства купаца.
Назив пројекта: Green Goody - Innovative Osmotic Fruit Dehydration System
Носилац конзорцијума: JR TEMPO FOODS
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Крагујевцу
Место: Трстеник
Индустрија: Прехрамбена индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 693.536
Учешће Фонда: ЕУР 485.475
Развој иновативног система за осмотско сушење воћа уз максималну презервацију изворних карактеристика и вредности производа.
Назив пројекта: Moonstone Monitoring System
Носилац конзорцијума: LABORATORIJA
Главни партнер: Фармацеутски факултет, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Фармацеутска индустрија
Вредност пројекта: ЕУР 714.880
Учешће Фонда: ЕУР 500.000
Moonstone Monitoring System је решење за предиктивну контролу квалитета које пружа комплетном фармацеутском ланцу реално време праћења и анализе производних и дистрибутивних окружења фармацеутских производа, подржавајући све захтеве за потпуном регулативном усклађеношћу.
Назив пројекта: ClaimEase® Pro
Носилац конзорцијума: MM STUDIO LABS
Главни партнер: Факултет безбедности, Универзитет у Београду
Место: Београд
Индустрија: Информационо-комуникационе технологије
Вредност пројекта: ЕУР 752.166
Учешће Фонда: ЕУР 499.666
ClaimEase® Pro није само Enterprise B2B производ; то је кретање ка будућности у којој су процеси осигурања беспрекорни, персонализовани и сигурни. Овај пројекат представља значајан напредак у односу на ClaimEase®, нудећи софистицирано решење осигуравајућим компанијама да својим клијентима донесу најтачније полисе у реалном времену. ClaimEase® Pro омогућава осигуравачима да осигурају све што је потребно њиховим клијентима тако што ће израчунати најрелевантнију и најконкурентнију понуду.
Назив пројекта: GreenCycle - Pioneering Organic Fertilizer Solution
Носилац конзорцијума: COMPOSTING
Главни партнер: Машински факулет, Универзитет у Нишу
Место: Смедерево
Индустрија: Заштита животне средине
Вредност пројекта: ЕУР 705.006
Учешће Фонда: ЕУР 493,504
Развој, патентирање и комерцијализација иновативне линије која претвара органски отпад у висококвалитетно органско ђубриво, нудећи одрживо решење које решава еколошке изазове, побољшава пољопривредне перформансе и промовише економску ефикасност.