ZAVOD ZA INTELEKTUALNU SVOJINU OBELEŽIO VEK POSTOJANjA


18.11.2020

Zavod za intelektualnu svojinu obeležio je danas 100 godina postojanja i rada održavanjem online konferencije sa obraćanjima visokih predstavnika Vlade Republike Srbije, kao i najznačajnijih institucija iz oblasti intelektualne svojine sveta i Evrope, ali i domaćih stručnjaka iz različitih oblasti.

Događaj su obeležile čestitke predsednice Vlade Republike Srbije, Ane Brnabić, ministarke privrede Anđelke Atanasković, generalnog direktora Svetske organizacije za intelektualnu svojinu-WIPO Darena Tonga, predsednika Evropske patentne organizacije Antonia Kampinosa, izvršnog direktora EUIPO Kristijana Aršamboa i direktorke Instituta za intelektualnu svojinu Švajcarske Ketrin Šamartin.

O značaju intelektualne svojine u Srbiji direktor Zavoda za intelektualnu svojinu Vladimir Marić na panelu pod nazivom „Intelektualna svojina: Izazovi digitalnog doba – perspektiva Srbije” razgovarao je sa Ivanom Rakonjcem, direktorom Fonda za inovacionu delatnost Republike Srbije, Mihailom Vesovićem, direktorom Sektora za stratešku analizu, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije, Irenom Đorđević, koordinatorkom za istraživanja Izvršne kancelarije NALEDA-a i prof. dr Slobodanom Markovićem, profesorom prava intelektualne svojine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Prema rečima direktora Zavoda za intelektulanu svojinu Vladimira Marića, nakon završetka Prvog svetskog rata, 15. novembra 1920. godine osnovana je Uprava za zaštitu industrijske svojine Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Tog dana Srbija slavi vek institucionalne, pravno uređene zaštite patenata, žigova, dizajna i drugih prava intelektualne svojine. Istorija intelektualne svojine u Srbiji započinje i ranije, još 1883. godine, kada je donet prvi i do danas najvažniji međunarodni ugovor iz ove oblasti – Pariska konvencija. Srbija je, zajedno sa još svega deset zemalja sveta, postavila temelj međunarodnog prava intelektualne svojine kojim su ustanovljeni osnovi principi zaštite ovih prava koji su još uvek u upotrebi. Već naredne, 1884. godine, imali smo i prve nacionalne propise iz ove oblasti – Zakon o zaštiti modela i mustara i Zakon o zaštiti fabričkih i uslužnih žigova. Danas je Zavod za intelektualnu svojinu institucija koja svojim propisima prati najsavremenija rešenja iz oblasti intelektualne svojine što je potvrdila i Evropska komisija u nedavnom izveštaju potvrdivši napredak Srbije u pregovaračkom Poglavlju 7- Intelektualna svojina. Zavod je uradio dosta na digitalizaciji svog poslovanja i danas se mogu elektronski podnositi prijave za zaštitu prava intelektualne svojine a sve baze podataka o pravima intelektualne svojine su dostupne i elektronski.

Saopštenje za javnost Zavoda za intelektualnu svojinu