AlfaNum: Inovacije u oblasti govornih tehologija


04.11.2013

Novosadski AlfaNum, regionalni lider u oblasti govornih tehnologija za južnoslovenske jezike, organizovao je 11. oktobra 2013. u Centru Sava Info dan pod nazivom AlfaNum Speech Tech Event 2013. Pred više od 50 predstavnika javnih preduzeća i privatnih kompanija kao što su Telekom, SBB, VMA, OFPS, Komercijalna banka, prikazani su novi proizvodi na bazi govornih tehnologija.

Dalji razvoj i komercijalizaciju ovih tehnologija, na kojima je angažovan tim eksperata koji okuplja doktore nauka, iskusne programere i mlade stručnjake istraživače, podržava i Fond za inovacionu delatnost kroz svoj Program sufinansiranja inovacija.

Najviše pažnje je privukao Voice Assistant, personalna aplikacija za pametne telefone bazirana na „AlfaNum“-ovoj složenoj tehnologiji prepoznavanja i sinteze govora i dijaloškim modelima koji omogućavaju govornu komunikaciju između čoveka i mašine. Ovu aplikaciju razvila je AlfaNum-ova spin-off kompanija Axon – Inteligentni sistemi.

Navigacija kroz niz menija i opcija, pozivanje kontakata i slanje poruka pokreću se glasovnim komandama korisnika. Ova aplikacija, koja je već dobila ime „srpska Siri“ po srodnoj aplikaciji kompanije Apple, biće uskoro dostupna i na Play Store-u. Na nju se nadovezuje niz aplikacija za pametne kuće i razne vrste govornih automata, a naročita pažnja poklanja se aplikacijama za osobe sa invaliditetom.

Prikazana je i aplikacija Voice Dial za direktno i brzo pozivanje putem glasa zaposlenih u kompaniji ili spoljnih kontakata, Advertising Monitor, moćan alat za pretragu audio snimaka, Word Spotter aplikacija za pretragu snimljenog materijaja po ključnoj reči, jedinstvena za srpski jezik, kao i AudioMemo Registrofon, sistem za snimanje telefonskih razgovora i drugih audio signala, koji obezbeđuje precizno, kvalitetno i dugotrajno snimanje (sa sadašnjim kapacitetima skladištenja podataka na hard diskovima, moguće je čuvati desetine godina snimljenog materijala).

Pored sintetizatora govora iz teksta na srpskom jeziku (koji je AlfaNum već instalirao na mnogim internet stranicama u Srbiji), prvi put je predstavljena sinteza govora na hrvatskom jeziku. Ovo je deo strategije intenzivnog regionalnog razvoja, koji je dugoročni cilj kompanije. Glavni adut AlfaNum-ove buduće ponude svakako predstavljaju inteligentni dijaloški sistemi, kojima bi se celokupna interakcija između čoveka i mašine podigla na znatno viši nivo.

Dinamični i uspešni tim kompanije AlfaNum predvođen je direktorom Darkom Pekarom i profesorom Vladom Delićem, koji je kao istraživač i menadžer projekta na FTN-UNS kreirao uvažene nastavne programe iz oblasti akustike, obrade audio signala i govornih tehnologija.