#ЕУзаТебе
Telespark: Recyclo за чистију планету
Алат за решавање еколошких и друштвених проблема
Са растућом потребом за заштитом животне средине, иновације које спајају технологију и одрживост постају кључни покретачи развоја. Предузеће Telespark из Београда, посвећено развоју напредних технолошких решења, препознало је изазове у сакупљању и селекцији амбалажног отпада и развила Recyclo, уређај који аутоматизује и оптимизује овај процес, чинећи рециклажу бржом, ефикаснијом и приступачнијом.
„Овакав производ смо развили пратећи праксу Европске уније и регулативе које су тамо на снази, а које ће ускоро бити примењене и у Србији. Наш циљ је био да креирамо решење које ће бити корисно не само за заштиту животне средине, већ и за побољшање услова рада оних који су укључени у процес рециклаже”, поручује Владимир Милошевић из предузећа Telespark.
Технологија у служби друштвених промена
У Србији се сакупљањем и селекцијом амбалажног отпада често баве социјално угрожене групе, чији је рад отежан лошим условима и ниским приходима. Ове препреке додатно компликују једну од најважнијих еколошких активности – рециклажу. Иновативно решење Recyclo има потенцијал да значајно унапреди њихов социјални и економски статус, омогућавајући им једноставнији, безбеднији и профитабилнији начин рада кроз систем аутоматизоване рециклаже.
Овај уређај није само технолошка иновација – он има и снажан друштвени утицај. „Његово увођење промениће начин на који се у Србији поступа са амбалажним отпадом, истовремено побољшавајући положај оних који су укључени у овај процес”, истичу из Telespark-а.
Подршка иновацијама – кључ успеха
Развој иновативних производа не зависи само креативности и знања, већ и од структуре, стратешког усмеравања и јасно дефинисаних циљева. Подршка Фонда за иновациону делатност и средства Европске уније била је пресудна, не само у финансијском смислу, већ и у самом процесу имплементације пројекта. „Највећа вредност коју смо добили од Фонда, поред очигледне финансијске подршке, јесте усмеравање пројекта, јасно дефинисање захтева, циљева и оквира у којима се крећемо да бисмо постигли успех”, објашњава Милошевић.
Док се регулативе о управљању отпадом у Србији све више усклађују са европским стандардима, Telespark је већ направио искорак ка одрживој будућности. Њихов иновативни приступ показује како технологија може постати снажан алат за решавање еколошких и друштвених изазова, отварајући пут за нови, ефикаснији систем рециклаже који доноси корист и људима и животној средини.
Уговором о директном гранту - Повећање иновационих капацитета и технолошке спремности МСП, који је потписан између Фонда за иновациону делатност и Министарства финансија (Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније) обезбеђује средства за наставак спровођења Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде. Укупна вредност Уговора о Директном гранту износи 20 милиона евра, од чега 15 милиона евра из Претприступних фондова Европске уније за 2018. годину (ИПА 2018) и 5 милиона евра из буџета Републике Србије, са раздела Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Износ опредељен за финансирање одобрених пројеката у оквиру Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде, финансираних у оквиру овог Уговора о Директном гранту износи 18 милиона евра. |