Проналасци Машинског и Технолошко-металуршког факултета у Београду отварају пут ка тржишту кроз Програм ТТФ


15.09.2017

Фонд за иновациону делатност је са Универзитетом у Београду потписао три уговора о пружању подршке у комерцијализацији у оквиру Програма трансфера технологије (Програм ТТФ). Три иновативна развојна пројекта Технолошко-металуршког факултета и Машинског факултета у Београду добили су финансијску подршку у укупној вредности од 5,3 милиона динара. У оквиру подржаних пројеката развијају се вишефункционалне куглице за хватање боја, прототип инструмента за мерење топлотне проводљивости вишекомпонентних течних смеса и прототип ергономски прилагођених столица у кранским кабинама.

Уговоре су потписали у име Универзитета у Београду проф. др Владимир Бумбаширевић, ректор Универзитета у Београду и у име Фонда за иновациону делатност, директор Фонда за иновациону делатност Иван Ракоњац, као и проф. др Весна Спасојевић Бркић са Машинског факултата и проф. др Мелина Калагасидис Крушић и проф. др Емила Живковић са Технолошко-металуршког факултета. Потписивању уговора присуствовали су министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић, декан Машинског факултета, проф. др радивоје Митровић и декан Технолошко-металуршког факултета, проф. др Ђорђе Јанковић.

Ненад Поповић, министар за иновације и технолошки развој је овом приликом изјавио: „Потенцијал овог програма је заиста велики, а његови кључни циљеви су пре свега комерцијализација научноистраживачких резултата рада истраживача са универзитета, затим јачање везе између науке и привреде и оно што је врло важно додатна могућност за људе који се баве иновацијама, за истраживаче којима су иновације циљ, а поготово комерцијализација и њихово јачање везе са привредним субјектима у Србији. Ниво истраживања који се примењује у привреди у Србији још увек није задовољавајући и овим програмом желимо да ову идеју промовишемо на максималан начин како би од овога корист имала и привреда, али и научноистраживачке организације.“

„Поносни смо на труд и рад наших истраживача и Центра за трансфер технологије Универзитета у Београду чији је резултат потписивање уговора о пружању подршке у комерцијализацији за 3 пројекта са Универзитета. Ускоро ћемо потписати уговоре и за још 2 пројекта којима су у међувремену одобрена средства. Програми као што је Програм трансфера технологија изузетно су важни за комерцијализацију примењених истраживања и истраживачи су то препознали. Центар за трансфер технологије Универзитета у Београду припрема још 4 нове пријаве за овај програм и верујемо да ће и оне проћи успешно“, изјавио је проф. др Владимир Бумбаширевић, ректор Универзитета у Београду.

Иван Ракоњац, директор Фонда за иновациону делатност истакао је да Фонд има мисију да подржава пласирање научних истраживања са комерцијалним потенцијалом на тржишта. „До сада су кроз Програм транфера технологија  финансијски подржана, са нешто више од 10 милона динара, шест пројекта научноистраживачких институција. И ови пројекти су доказ како наука развија атрактивне производе који имају комерцијални потенцијал.“ Он је додао и то, да је поједностављена документација за пријаву за овај програм, као и да је повећан износ средстава на до 6 милиона динара за подршку истраживачким пројектима.

Фонд је обезбедио 1,7 милион динара за међународну патентну заштиту, израду прототипа и промотивни видео за пројекат Технолошко-металуршког факултета „Мултифункционалне куглице за хватање боја“. За израду прототипа и софтвера за анализу и патентна заштита за пројекат Технолошко-металуршког факултета „Прототип инструмента за мерење топлотне проводљивости вишекомпонентних течних смеса“ обезбеђено је 1,7 милиона динара. За пројекат Машинског факултета „Прототип нове генерације ергономски прилагођених столица у кранским кабинама“ опредељено је 1,9 милиона динара за израду и тестирање прототипа столице за кран. Крајњи циљ подршке је пласирање производа на тржиште насталих у оквиру поменутних пројеката, а захваљујући, између осталог, и Фонду за иновациону делатност и Канцеларције за трансфер технологије при Фонду.

Кроз Програм за трансфер технологије јавним научноистраживачким – институцијама у Србији се пружа подршка за даљи развој истраживања која имају комерцијални потенцијал са циљем да нађу партнера у приватном сектору и своју иновацију пласирају на тржиште. Програм за трансфер технологије се реализује у оквиру Пројекат подршке истраживању, иновацијама и трансферу технологије у Србији, који се финансира из Претприступних фондова Европске уније (ИПА) за 2013. годину.

 

 

 

 

Информације о пројектима

Назив пројекта: Мултифункционалне куглице за хватање боја (Мultifunctional Colour Catcher Balls - MCCB) 

Институција: Универзитет у Београду – Технолошко-металуршки факултет

Износ финансирања кроз Програм ТТФ: 1,7 милиона динара

Опис: У оквиру пројекта, развијају се вишефункционалне куглице хидрогелова за хватање боја које омогућавају уклањање било које боје или боје присутне у води за прање, избегавајући бојење истог и/или било којег другог материјала присутног у истој течности за прање. За разлику од „чистача боја за једнократну употребу“ који су већ присутни на тржишту, ове куглице се могу поново користити без значајних губитака ефикасности. Осим тога куглице су биоразградиве и енергетски ефикасна метода се користи за њихову производњу.


Назив пројекта: Прототип инструмента за мерење топлотне проводљивости вишекомпонентних течних смеса (Prototype of the Instrument for Measurement of Thermal Conductivity of Multicomponent Liquid Mixtures​)

Институција: Универзитет у Београду – Технолошко-металуршки факултет

Износ финансирања кроз Програм ТТФ: 1,7 милион динара

Опис: Циљ овог пројекта је израда прототипа инструмента за мерење топлотне проводљивости узорака течности, који је пре свега намењен индустријској примени. Инструмент користи сензоре типа игле, који су механички јачи и једноставнији за коришћење и који омогућавају симултано мерење топлотне провољивости више узорака вишекомпнентних течности.


Назив пројекта: Прототип нове генерације ергономски прилагођених столица у кранским кабинама (Prototyping of new generation of ergonomically adapted crane cabins’ chairs)

Институција: Универзитет у Београду – Машински факултет

Износ финансирања кроз Програм ТТФ: 1,9 милион динара

Опис: Иновативни дизајн кранске столице на основу извршених антропометријских мерења, који омогућаваја бољи положај оператера током рада, и алтернативни положај током периода одмарања. Предложени дизајн омогућава смањење сметњи и стреса оператера уз повећање продуктивности, безбедности и смањење трошкова производње и осигурања.