Вести
Представљен Пројекат подршке иновацијама у Србији у Крагујевцу, Нишу, Новом Саду и Новом Пазару
Пројекат подршке иновацијама у Србији у вредности од 8.4 милиона евра, који се финансира кроз претприступне фондове Европске уније за 2011. годину и спроводи у сарадњи са Светском банком, представљен је у децембру прошле године у Крагујевцу, Нишу, Новом Саду и Новом Пазару.
Том приликом представљен је и Први јавни позив за Програм раног развоја (Mini Grants Програм) Фонда за иновациону делатност, који пружа јединствену прилику за српске старт уп и високо технолошке компаније. Програм раног развоја ће финансирати до 85% укупних трошкова пројекта за активности као што су развој доказивања концепта, прототипа и припреме пословних планова, у износу до 80.000 евра. Пријаве за финансирање до 31. јануара 2012. године позване су да доставе компаније са пројектима који су у раној фази развоја и планирани за завршетак у року до годину дана.
Кроз овај Пројекат Србији се пружа 8,4 милиона евра за развој институционалних капацитета за подстицање иновативних активности у приватном сектору. Поред подизања капацитета и увођења нових финансијских инструмената, Светска банка ће пружити техничку помоћ за трансфер технологије и комерцијализације изабраних института за истраживање и развој, у сарадњи са Министарством просвете и науке. Пројекат ће се бавити критичним елементима који недостају у српском иновационом систему, а који су од кључног значаја за побољшање конкурентности и обезбеђивање привредног раста Србије.
Љиљана Кундаковић, в.д. директор Фонда за иновациону делатност, је поводом представљања пројекта изјавила да је циљ Фонда за иновациону делатност да обезбеди финансирање за иновативна мала и средња предузећа у свим фазама развоја, првенствено из средстава међународних финансијских организација и институција. Покретање Пројекта подршке иновацијама у Србији је прва таква иницијатива, подржана од стране потпредседника Владе за европске интеграције Божидара Ђелића.
Трибине на којима је представљен Пројекат подршке иновацијама у Србији организоване су у сарадњи са Универзитетима у овим градовима, а уз присуство бројних истраживача, привредника и представника државних, регионалних и локалних институција.