Кошнице будућности


27.08.2024


Иновација у пчеларству:  ECO Hive у борби против варозе

У свету пчеларства, опасни крпељ вароа представља једну од најтежих препрека са којом се пчелари суочавају јер озбиљно угрожава пчелиње заједнице. Захваљујући иновативном приступу компаније ECO Hive, пчелари сада имају моћног савезника у борби против овог крпеља, очувању својих кошница, али и еколошких стандарда.

Еколошка анти-варозна кошница

На челу компаније ECO Hive је Никола Теомировић, млади директор и визионар, који је из прве руке искусио изазове пчеларства. Инспирисан породичном традицијом, која сеже скоро пола века уназад, одлучио је да пронађе решење за проблем варое. Са знањем из електротехнике, које је стекао још у средњој школи, Теомировић је успео да споји науку и традицију, креирајући еколошку анти-варозну кошницу. Овај иновативни уређај се једноставно поставља на постојеће кошнице и уништава вароу са импресивном ефикасношћу од преко 95%, а притом омогућава органску производњу меда.

Теомировић је препознао потребу за одрживим решењем које би помогло пчеларима да заштите своје пчеле без употребе штетних хемикалија. Након година истраживања и развоја, настала је анти-варозна кошница која користи напредне технолошке методе за елиминацију варое. Овај уређај не само да побољшава здравље пчелињих заједница, већ и доприноси очувању природног екосистема.

”Вароа је проблем свих пчелара, а ја сам желео да пронађем решење које ће бити еколошки прихватљиво и ефикасно. Наша анти-варозна кошница остварује управо то”, истиче Теомировић. Захваљујући овој иновацији, пчелари могу бити сигурни да ће њихови производи остати потпуно органски, а њихове пчеле здраве и продуктивне.

Подршка за младу иновацију

Никола Теомировић се такође залаже за едукацију и подршку младим иноваторима. Својим примером жели да покаже да је могуће спојити традиционално знање са модерним технологијама како би се постигли изузетни резултати. Верује да млади људи имају потенцијал да донесу велике промене и подстиче их да истражују, уче и развијају своје идеје.

Уз подршку Европске уније, бесповратним средствима кроз програм Фонда за иновациону делатност, ECO Hive је успео да свој производ доведе до тржишта за само годину дана. Фонд не само да пружа финансијску помоћ, већ и саветодавну и стручну подршку која помаже стартапима да успешно реализују своје пројекте.

Теомировић поручује младим иноваторима да не одустају од својих снова, без обзира на статистике које сугеришу да само мали проценат људи постаје успешан у предузетништву. ”Ако имате идеју, прикажите је Фонду за иновациону делатност. Можда нећете одмах развити ту идеју, али ћете стећи драгоцено знање које вам може помоћи у будућности”, каже овај млади предузетник.

Захваљујући овој подршци Фонда и ЕУ, ECO Hive је успео да развије свој уређај у року од годину дана, избегавајући уобичајене почетничке грешке.

”Без подршке Фонда за иновациону делатност, наш пут би био знатно тежи. Њихова финансијска и саветодавна помоћ омогућила нам је да остваримо свој циљ и понудимо тржишту производ који помаже пчеларима широм света”, закључује Теомировић.

ECO Hive је пример како иновација, посвећеност и подршка заједнице могу довести до стварања производа који не само да решава проблем, већ и инспирише будуће генерације предузетника.

 

             

 

Уговором о директном гранту - Повећање иновационих капацитета и технолошке спремности МСП, који је потписан између Фонда за иновациону делатност и Министарства финансија (Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније) обезбеђује средства за наставак спровођења Програма раног развоја,  Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде.

Укупна вредност Уговора о Директном гранту износи 20 милиона евра, од чега 15 милиона евра из Претприступних фондова Европске уније за 2018. годину (ИПА 2018) и 5 милиона евра из буџета Републике Србије, са раздела Министарства науке, технолошког развоја и иновација.

Износ опредељен за финансирање одобрених пројеката у оквиру Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде, финансираних у оквиру овог Уговора о Директном гранту износи 18 милиона евра.

Више о пројекту можете сазнати на: http://www.inovacionifond.rs/