HiveMind: Напредна технологија за лакши корак


10.03.2025

Hermes Neuro враћа контролу над покретом

 

Када се технологија користи за директно побољшање квалитета живота, иновације добијају нову вредност. Управо том идејом водио се стартап HiveMind из Београда приликом развоја иновативног решења Hermes Neuro, напредне носиве неуралне протезе која је намењена особама са синдромом палог стопала.

За HiveMind, овај производ није само још једна технолошка иновација, већ решење засновано на стварним потребама. „Развили смо Hermes Neuro како бисмо помогли нашој колегиници. У разговору са њом схватили смо да овакво решење може променити живот великом броју људи“, објашњава Ђорђе Бабић, један од оснивача HiveMind-а.

Комбинација науке и емпатије

Свака технолошка иновација почиње препознавањем проблема, али њен развој захтева баланс између емпатије и рационалног одлучивања. „Најбољи савет који смо и ми применили јесте – пронађите проблем око ког сте емотивни, али одлуке доносите рационално“, поручује Бабић.

Покушај да се помогне једној особи брзо је показало да је проблем далеко већи -  хиљаде људи суочава се са синдромом палог стопала. Ово стање може бити последица можданог удара, неуролошких обољења или повреда, а традиционална решења често су гломазна, непрактична и не нуде ефикасно решење.

Тим HiveMind-а одлучио је да преиспита постојеће технологије и примени их у новом контексту, померајући границе традиционалних решења. Уместо да развију још једну статичну протезу, спојили су вештачку интелигенцију, сензоре и електростимулацију у носиви систем који корисницима омогућава да стопало покрећу природније и функционалније.

„Иновације посматрамо као примену постојећих решења у новом контексту. Покушали смо да спојимо најбоље што модерна технологија нуди и да створимо решење које ће људима омогућити већу слободу кретања“, додаје Бабић.

Један од највећих изазова био је креирати уређај који је довољно прецизан и прилагођен свакодневним потребама корисника. Hermes Neuro користи вештачку интелигенцију за анализу покрета у реалном времену, док сензори детектују покушај корака и активирају електростимулацију у правом тренутку. Овај напредни систем, омогућава корисницима да се ослободе тешких и непрактичних ортоза, пружајући  лаган, дискретан и ефикасан уређај који им омогућава флуидан и природнији ход.

Изазови и подршка

Као и код сваке иновације, пут од идеје до функционалног производа био је пун изазова. Поред техничких препрека, кључна питања су била како тестирати, сертификовати и успешно пласирати овакав уређај на тржиште.

Током процеса, HiveMind се ослонио на подршку Фонда за иновациону делатност и средства Европске уније, који није био само извор финансирања, већ и важан ресурс за разумевање регулаторних захтева. „Када говоримо о Фонду, не говоримо само о новцу - већ о регулативама које, иако понекад делују бирократски, заправо помажу да избегнете грешке на очигледним препрекама“, истиче Бабић, наглашавајући значај подршке Фонда.

У наредном периоду, тим HiveMind-а планира да настави развој уређаја, прилагоди га различитим потребама корисника и прошири своје присуство на међународна тржишта.

 

       

 

Уговором о директном гранту - Повећање иновационих капацитета и технолошке спремности МСП, који је потписан између Фонда за иновациону делатност и Министарства финансија (Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније) обезбеђује средства за наставак спровођења Програма раног развоја,  Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде. Укупна вредност Уговора о Директном гранту износи 20 милиона евра, од чега 15 милиона евра из Претприступних фондова Европске уније за 2018. годину (ИПА 2018) и 5 милиона евра из буџета Републике Србије, са раздела Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Износ опредељен за финансирање одобрених пројеката у оквиру Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде, финансираних у оквиру овог Уговора о Директном гранту износи 18 милиона евра. Више о пројекту можете сазнати на: http://www.inovacionifond.rs/