#ЕУзаТебе
D-LIFE: Иновативна решења у медицини
Intermedic Group и Институт „Винча“ развијају напредна решења за савремену медицину
Накупљање течности у плућима представља један од најчешћих и најсмртоноснијих проблема код пацијената са срчаном инсуфицијенцијом. Иако се ово стање може лечити, правовремена дијагностика остаје главни изазов јер се пацијенти често јављају лекару тек када симптоми постану озбиљни, а тада је лечење сложеније и мање ефикасно.
Како би решили овај проблем, тим компаније Intermedic Group развио је иновативно решење D-LIFE, мобилни мерач биоимпеданце, који може детектовати присуство и количину течности у плућима пре него што се симптоми манифестују. Овај уређај омогућава лекарима и пацијентима да реагују на време, смањује ризик од озбиљних компликација и потенцијално спасава на хиљаде живота годишње.
„Накупљање течности у плућима често долази тихо и без јасних симптома док не постане критично. D-LIFE омогућава рану детекцију и правовремену терапију, чиме се спасавају животи и значајно смањују трошкови лечења“, истакла је Јована Петровић из предузећа Intermedic Group.
Од научног истраживања до медицинске примене
D-LIFE је резултат вишегодишњег истраживања и развоја, заснованог на експертизи у области мобилних дијагностичких уређаја у Институту „Винча“. Идеја за D-LIFE потиче из рада истраживача и инжењера који су усавршавали методе неинвазивних мерења физиолошких функција и процеса, у овом случају скупљања течности у плућима, са циљем њихове примене у медицинској дијагностици.
Комбинујући напредне сензоре и алгоритме, тим је развио уређај који може прецизно и брзо проценити промене у нивоу течности у плућима, чиме пацијенти и лекари добијају драгоцено време за реакцију пре него што стање постане критично.
„Највећи изазов са којим смо се сусрели било је клиничко тестирање јер овакви уређаји морају проћи строге техничке и медицинске провере пре него што дођу до пацијената. Зато је сарадња са лекарима који су заинтересовани за иновације била кључна за наш успех“, објашњава Петровић.
Корак ка комерцијализацији уз подршку Фонда за иновациону делатност
Развој медицинског уређаја је технички изазов, али и дуг и сложен процес тестирања, сертификације и заштите интелектуалне својине. Intermedic Group је уз финансијску помоћ Фонда за иновациону делатност и Европске уније успео да обезбеди технички развој уређаја, основна тестирања у клиникама и пријаву патента, што је први значајан корак ка комерцијализацији.
„Инвестиција Фонда омогућила нам је не само да развијемо уређај, већ и да прођемо кроз кључне фазе тестирања које су неопходне да би D-LIFE постао доступан пацијентима широм света“, истиче Мирјана Стојановић (научна сарадница ИНН „Винча“).
Будућност персонализоване дијагностике
Оно што D-LIFE чини јединственим јесте његова способност да пацијентима и лекарима омогући правовремену реакцију, пре него што стање постане критично. Са применом у болницама, амбулантама и у кућним условима, овај уређај отвара врата новој ери персонализоване медицине, где се рани знаци погоршања могу детектовати и третирати на време.
У наредним корацима, Intermedic Group се фокусира на даља клиничка тестирања, добијање регулаторних дозвола и улазак на глобално тржиште, где D-LIFE има потенцијал да постане стандард у превенцији компликација код пацијената са срчаном инсуфицијенцијом.
Уговором о директном гранту - Повећање иновационих капацитета и технолошке спремности МСП, који је потписан између Фонда за иновациону делатност и Министарства финансија (Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније) обезбеђује средства за наставак спровођења Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде. Укупна вредност Уговора о Директном гранту износи 20 милиона евра, од чега 15 милиона евра из Претприступних фондова Европске уније за 2018. годину (ИПА 2018) и 5 милиона евра из буџета Републике Србије, са раздела Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Износ опредељен за финансирање одобрених пројеката у оквиру Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде, финансираних у оквиру овог Уговора о Директном гранту износи 18 милиона евра. Више о пројекту можете сазнати на: http://www.inovacionifond.rs/ |