#EUzaTebe
HiveMind: Napredna tehnologija za lakši korak
Hermes Neuro vraća kontrolu nad pokretom
Kada se tehnologija koristi za direktno poboljšanje kvaliteta života, inovacije dobijaju novu vrednost. Upravo tom idejom vodio se startap HiveMind iz Beograda prilikom razvoja inovativnog rešenja Hermes Neuro, napredne nosive neuralne proteze koja je namenjena osobama sa sindromom palog stopala.
Za HiveMind, ovaj proizvod nije samo još jedna tehnološka inovacija, već rešenje zasnovano na stvarnim potrebama. „Razvili smo Hermes Neuro kako bismo pomogli našoj koleginici. U razgovoru sa njom shvatili smo da ovakvo rešenje može promeniti život velikom broju ljudi“, objašnjava Đorđe Babić, jedan od osnivača HiveMind-a.
Kombinacija nauke i empatije
Svaka tehnološka inovacija počinje prepoznavanjem problema, ali njen razvoj zahteva balans između empatije i racionalnog odlučivanja. „Najbolji savet koji smo i mi primenili jeste – pronađite problem oko kog ste emotivni, ali odluke donosite racionalno“, poručuje Babić.
Pokušaj da se pomogne jednoj osobi brzo je pokazalo da je problem daleko veći - hiljade ljudi suočava se sa sindromom palog stopala. Ovo stanje može biti posledica moždanog udara, neuroloških oboljenja ili povreda, a tradicionalna rešenja često su glomazna, nepraktična i ne nude efikasno rešenje.
Tim HiveMind-a odlučio je da preispita postojeće tehnologije i primeni ih u novom kontekstu, pomerajući granice tradicionalnih rešenja. Umesto da razviju još jednu statičnu protezu, spojili su veštačku inteligenciju, senzore i elektrostimulaciju u nosivi sistem koji korisnicima omogućava da stopalo pokreću prirodnije i funkcionalnije.
„Inovacije posmatramo kao primenu postojećih rešenja u novom kontekstu. Pokušali smo da spojimo najbolje što moderna tehnologija nudi i da stvorimo rešenje koje će ljudima omogućiti veću slobodu kretanja“, dodaje Babić.
Jedan od najvećih izazova bio je kreirati uređaj koji je dovoljno precizan i prilagođen svakodnevnim potrebama korisnika. Hermes Neuro koristi veštačku inteligenciju za analizu pokreta u realnom vremenu, dok senzori detektuju pokušaj koraka i aktiviraju elektrostimulaciju u pravom trenutku. Ovaj napredni sistem, omogućava korisnicima da se oslobode teških i nepraktičnih ortoza, pružajući lagan, diskretan i efikasan uređaj koji im omogućava fluidan i prirodniji hod.
Izazovi i podrška
Kao i kod svake inovacije, put od ideje do funkcionalnog proizvoda bio je pun izazova. Pored tehničkih prepreka, ključna pitanja su bila kako testirati, sertifikovati i uspešno plasirati ovakav uređaj na tržište.
Tokom procesa, HiveMind se oslonio na podršku Fonda za inovacionu delatnost i sredstva Evropske unije, koji nije bio samo izvor finansiranja, već i važan resurs za razumevanje regulatornih zahteva. „Kada govorimo o Fondu, ne govorimo samo o novcu - već o regulativama koje, iako ponekad deluju birokratski, zapravo pomažu da izbegnete greške na očiglednim preprekama“, ističe Babić, naglašavajući značaj podrške Fonda.
U narednom periodu, tim HiveMind-a planira da nastavi razvoj uređaja, prilagodi ga različitim potrebama korisnika i proširi svoje prisustvo na međunarodna tržišta.
Ugovorom o direktnom grantu - Povećanje inovacionih kapaciteta i tehnološke spremnosti MSP, koji je potpisan između Fonda za inovacionu delatnost i Ministarstva finansija (Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije) obezbeđuje sredstva za nastavak sprovođenja Programa ranog razvoja, Programa sufinansiranja inovacija i Programa saradnje nauke i privrede. Ukupna vrednost Ugovora o Direktnom grantu iznosi 20 miliona evra, od čega 15 miliona evra iz Pretpristupnih fondova Evropske unije za 2018. godinu (IPA 2018) i 5 miliona evra iz budžeta Republike Srbije, sa razdela Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Iznos opredeljen za finansiranje odobrenih projekata u okviru Programa ranog razvoja, Programa sufinansiranja inovacija i Programa saradnje nauke i privrede, finansiranih u okviru ovog Ugovora o Direktnom grantu iznosi 18 miliona evra. Više o projektu možete saznati na: http://www.inovacionifond.rs/ |