#EUzaTebe
Baby FM: Tehnologija u službi zdravlja najmlađih
AI sistem za kontinuirano merenje temperature
U svetu medicinske tehnologije, gde se inovacije svakodnevno razvijaju, Baby FM se ističe kao pionir u praćenju zdravlja beba. Sistem za kontinuirano merenje temperature, koji se sastoji od senzornog uređaja i sofisticirane mobilne aplikacije Baby FM, omogućava korisnicima da u realnom vremenu prate temperaturne promene i primaju obaveštenja.
Pametan dizajn
Baby FM pametni senzor, smešten u pamučnoj traci koja se nosi oko grudi ili ispod pazuha, neprekidno meri telesnu temperaturu, a podaci se šalju na aplikaciju koja ih prikazuje u vidu intuitivnih grafikona. Korisnici mogu lako da postave alarme za određene temperaturne pragove, čime su u mogućnosti da odmah reaguju na potencijalne promene.
Iako kreiran za bebe, ovaj sistem podrške zdravlju, u budućnosti će moći da koriste i svi članovi porodice. Potrebno je razviti podesive trake, koje će moći da koriste sve generacije ukućana.
Veštačka inteligencija u akciji
Ono što izdvaja Baby FM od drugih sličnih uređaja na tržištu jeste integracija veštačke inteligencije. ”Naša kompanija je razvila napredne algoritme koji analiziraju temperaturne obrasce kako bi predvideli potencijalne zdravstvene probleme. Ova tehnologija može identifikovati obrasce povezane sa različitim vrstama infekcija, uključujući virusne i bakterijske. Time se omogućava brža i preciznija odluka, što može biti od ključne važnosti za medicinske stručnjake“, kaže Tamara Papić, direktorka kompanije Baby FM.
Izazovi i podrška Fonda za inovacionu delatnost
Kao medicinsko sredstvo, Baby FM je prošao kroz rigorozan proces dokumentovanja proizvoda kako bi ispunio sve regulative i standarde. ”Ovaj izazov je bio značajan, ali uz podršku Fonda za inovacionu delatnost kroz Program ranog razvoja, uspeli smo da prevaziđemo prepreke. Fond je omogućio da završimo ključne faze razvoja proizvoda, pripremimo ga za sertifikaciju i osiguramo njegov izlazak na tržište”, ističe direktorka Papić.
Zahvaljujući sredstvima Evropske unije kroz Fond, Baby FM nije samo postao funkcionalan proizvod, već je počeo da privlači potencijalne partnere. Ovog leta su u saradnji sa platformom DokTOk za brzo i lako zakazivanje video poziva sa lekarima, pokrenuli kampanju digitalizacije zdravstva. U ovom zajedničkom poduhvatu imaju cilj da unaprede kvalitet zdravstvene nege kroz integraciju naprednih tehnologija u svakodnevni život. Konkretno, briga roditelja može biti smanjena na minimum kada zna da na osnovu relevatnih informacija o temperaturi bebe može da kontaktira dostupnog pedijatra i u najkraćem mogućem roku dobije preporuku za lečenje bebe. Pored uštede u vremenu za dobijanje dijagnoze i terapije, saradnja Baby FM i DokTOk značajno smanjuje nivo stresa kod roditelja i dokazuje da napredne tehnologije, kada se koriste na smislen način, mogu doneti značajne dobrobiti.
Sinergijski efekat udruživanja
Saradnja i zajednički nastup inovativnih kompanija ne samo da unapređuje pojedinačne poslovne ciljeve, već doprinosi i širem društvenom napretku kroz razvoj naprednih rešenja koja mogu rešiti složene izazove.
Imajući u vidu da su i Baby FM i DokTOk svoje proizvode razvijali uz podršku Fonda, još je veći značaj njihovog udruživanja. Oni su primer kako zajednički poduhvat može da bude put ka pronalaženju sveobuhvatnih rešenja. Pored direktnog unapređenja kvaliteta zdravstvene nege, njihovo povezivanje je veliki podsticaj drugim kompanijama da kroz razvoj zajedničkih projekata, udružene resurse i tehnologije i razmenu znanja postignu sinergijski efekat u raznim oblastima. Povezivanje može doprineti postizanju boljih rezultata za krajnje korisnike, ali i ubrzavanju procesa integracije novih tehnologija u svakodnevni život, što koristi celokupnom društvu.
Ugovorom o direktnom grantu - Povećanje inovacionih kapaciteta i tehnološke spremnosti MSP, koji je potpisan između Fonda za inovacionu delatnost i Ministarstva finansija (Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije) obezbeđuje sredstva za nastavak sprovođenja Programa ranog razvoja, Programa sufinansiranja inovacija i Programa saradnje nauke i privrede. Ukupna vrednost Ugovora o Direktnom grantu iznosi 20 miliona evra, od čega 15 miliona evra iz Pretpristupnih fondova Evropske unije za 2018. godinu (IPA 2018) i 5 miliona evra iz budžeta Republike Srbije, sa razdela Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Iznos opredeljen za finansiranje odobrenih projekata u okviru Programa ranog razvoja, Programa sufinansiranja inovacija i Programa saradnje nauke i privrede, finansiranih u okviru ovog Ugovora o Direktnom grantu iznosi 18 miliona evra. Više o projektu možete saznati na: http://www.inovacionifond.rs/ |