Финансирани пројекти
На овим странама представљени су иновативни пројекти финансирани од стране Фонда за иновациону делатност.
Сазнајте вишеНазив пројекта: Уређај за истакање и расподелу напитка из флаше
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Машинског факултета у Београду
Научна област: Машинско инжењерство
Износ финансијске подршке: 50.000 евра (за две фазе)
Уређај за истакање и расподелу напитка из флаше, који је развио Иновациони центар Машинског факултета у Београду, омогућава да се сипа одређена количина вина, и још важније, да преостало вино у боци остане свеже. Околна заштита (инертна гасовита атмосфера) омогућава непромењене карактеристике вина годину дана након првог отварања. Дозни систем је подесив тако да је могуће сипати унаред одређену количину вина у чашу. Најзад, уређај се и одваја од флаше и плуте. Све заједно, уређај је јефтинији и мањи по величини у односу на конкурентске и може истовремено да служи чак 20 флаша вина. Идеалан је за ресторане и барове који служе вина, као и кетеринг.
У овом тренутку, технологија је лиценцирана од стране ХОРЕЦА компаније ПОР-ТР из Србије. Фонд за иновациону делатност је подржао патентирање ове технологије на интернационалном нивоу, као и израду 3Д прототипа и помогао у потписивању линценцног уговора.
Назив пројекта: Нови катализатор за дехалогенизацију фреона
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 19.800 евра
Органохалогена једињења, као што су фреони, који се ослобађају из система за хлађење, система за гашење пожара и полиуретанских пена за топлотну изолацију, изузетно оштећују озонски омотач. У циљу елиминације емисије фреона у животну средину, Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета развио је нови катализатор који се лако може прилагодити потребама корисника и производити у различитим формама. Нови катализатор не захтева употребу племенитих метала у свом активном слоју, што га чини повољнијим од постојећих катализатора, и обезбеђује ефикасност од 95,5%.
Фонд за иновациону делатност је подржао развој катализатора и ангажован је на тражењу комерцијалних партнере за лиценцирање и развој на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Нова сорта купуса са повећаним приносом и укупним садржајем шећера
Научноистраживачка организација: Институт за повртарство, Смедеревска Паланка
Научна област: Пољопривреда и прехрамбена индустрија
Износ финансијске подршке: 11.400 евра
Квалитет лишћа белог купуса се смањује током транспорта и складиштења, а и поступци ферментације значајно штете квалитету и садржају листова купуса. Као одговор на наведене проблеме, Институт за повртарство је креирао јединствену линију белог купуса. Он има већу принос у односу на већ присутне сорте на тржишту, уз побољшан квалитет и карактеристике након прераде. Прецизније, главица купуса има већи проценат сувог садржаја и шећера и погодна је за ферментацију и/или складиштење у новом облику током зиме и пролећа. Осим тога, ова сорта доноси веће приходе при условима интензивне производње.
Фонд за иновациону делатност је подржао Институт за повртарство да заштити и комерцијализује ову нову сорту. Захваљујући Фонду, упостављена је и сарадња са компанијом Syngenta. Главна тржишта су Србија, Бугарска и Македонија, али се показало да постоји шири тржишни потенцијал.
Назив пројекта: Израда прототипова нове генерације ергономски прилагођених столица кабина дизалица
Научноистраживачка организација: Машински факултет Универзитета у Београду
Научна област: Машинско инжењерство
Износ финансијске подршке: 15.750 евра
Оператори крана раде у ограниченим радним просторима који захтевају неугодне положаје, што дуготрајно доводи од смањења радног капацитета, квалитета и сигурности. Како би се повећала ефикасност, Машински факултет у Београду осмислио је кабинска столицу која је под одређеним нагибом и има подупирач ногу и омогућава рад и одмор у два положаја. Предложени дизајн омогућава смањење стреса и вртоглавица оператера због ергономских подешавања, чиме се повећава продуктивност дизалице, безбедности и сигурности. Како је за ову столицу потребан мањи унутрашњу простор смањују се и трошкови производње.
Фонд за иновациону делатност подржао је пројекат тако што је финансијски омогућио израду дизајна са интеграцијом компоненти и тестирањем у симулираном окружењу.
Назив пројекта: Мултифункционалне куглице за хватање боја
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет Универзитет у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 16.780 евра
Прање обојених тканина проузрокује цурење боја чиме се боје преносе између тканина. Садашње решење је или ручно сортирање у групе према боји пре прања или коришћење инхибитора преноса боја су најчешће за једнократну употребу и захтевају додатне носаче. Технолошко-металуршки факултет нуди јединствено решење - мултифункционане куглице за хватање боја. Брзо уклањају боје, уједно су и омекшивач за тканине и воду и могу се вишекратно користити. При том су биоразградиве и произведене на енергетски ефикасан начин.
Фонд за иновациону делатност је подржао патентирање ове технологије, дизајн и 3Д штампање производа, као и израду промотивног видеа.
Назив пројекта: Интелигентни систем за предвиђање приноса воћних култура
Научноистраживачка организација: Факултет техничких наука Универзитет у Крагујевцу
Научна област: Паметна пољопривреда
Износ финансијске подршке: 11.500 евра
У пољопривреди постоји потреба за предвиђањем приноса различитих плодова. Ово је важно за предвиђање тачне количине потребног складишта за жетву, план продаје и план развоја за наредну годину. Факултета техничких наука из Чачка понуди је софтверско решење, тачније апликацију помоћу које је могуће предвидети приносе плодова на основу неколико параметара за израчунавање: коришћено ђубриво, датум жетве, систем наводњавања, број третмана са пестицидима, тип резања, заштита од града, одржавање земљишта.
Фонд за иновациону делатност је помогао у процесу комерцијализације и хрватска компанија Agrivi је лиценцирала технологију и софтвер се тренутно тестира на тржишту.
Назив пројекта: Комерцијализација нове пробиотске културе за цревне инфекције
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство
Научна област: Биотехнологија и биоинжењерство
Подршка: Менторство
циљу побољшања здравља животиња и смањења употребе антибиотика у сточној производњи Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство развио је нови пробиотик заснован на природним изолатима бактерија млечне киселине. Према већ утврђеним in vivo тестовима, пробиотик представља моћну алтернативу употреби антибиотика у лечењу цревних инфекција повезаних са Clostridium perfrigens, E. coli, и Salmonella Typhimurium. Предност над постојећим техничким решењима је да се ова пробиотска култура састоји искључиво од бактерија млечне киселине, са статусом ГРАС (међународна лиценца која потврђује безбедност супстанце у исхрани људи и животиња) и специфичним пробиотским потенцијалом.
Фонд за иновациону делатност је помогла у изради бизнис модела, go-to-market стратегије и потписивању лиценцног уговора са швајцарском фармацеутском компанијом PhytoNet.
Назив пројекта: Инструмент за мерење топлотне проводљивости вишекомпонентних смеша
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 14.200 евра
Нови инструмент направљен у оквиру овог пројекта на Технолошко-металуршки факултету користи инструмент са вишеструко причвршћеним сензорима. Сваки од тих сензора базиран је на коаксијалној жици термоелемента који је механички снажнији и лакши за употребу од стандардног сензора. Нови тип инстреумента омогућава мерења електрично проводљивих течности, широк температурни опсег мерења, узорака малих запремина, уз једноставно руковање и коришћење софтвера за ефикаснију контролу мерења, сакупљања података и обраде.
Иако проналазак потиче из академске заједнице, његова главна примена је у индустрији: рафинеријама нафте и хемијске и петрохемијске индустрије за различите врсте измењивача топлоте, као и у секторима истраживања и развоја.
Фонд за иновациону делатност је финансирао израду прототипа, укључујући и софтверску и хардверску компоненту, који је паралелно заштићен као интелектуална својина Технолошко-металуршког факултета у Београду.
Назив пројекта: Антимикробно активно козметичко и фармацеутско паковање
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 18.000 евра
Микробиолошка контаминација нестерилних фармацеутских производа већ дуго представља главну бригу у контексту ризика јавног здравља и ефикасности лијека. Најбоља заштита производа, а тиме и сигурност потрошача, обухвата примену антимикробних средстава у садржај пакета или сам материјал паковања. Антимикробно паковање је ефикасније због споре и контролисане миграције активне компоненте у садржај паковања, али такође може смањити изазове при додатку антимикробних средстава током складиштења и транспорта. Истраживачка група из Иновационог центра Технолошко-металуршког факултета дошла је до идеје о производњи антимикробних паковања, углавном антимикробних фармацеутских или козметичких боца или кутија. Антимикробни филмови се производе на различите начине, али није могуће направити бочице и кутије од њих. Израђена је одговарајућа антимикробна формулација, у складу са европском фарамкопијом. Следеће анализе су показале обећавајуће резултате: ентеробактерија, укупна број бактерија и квасаца, aerobicmosophilic count, Escherichia coli, квасац и буђ.
Oвoм пројекту су финансирани развој, тестирање материјала путем математичких модела и крајња анализа нових материјала, као и успостављању сарадње са чачанским предузећем „Унипласт“.
Назив пројекта: Уређај за анализу сорпције водоника HSA-UNLS
Научноистраживачка организација: Институт нуклеарних наука Винча
Научна област: Физика
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Одређени материјали могу упијати и ослобађати велике количине водоника под посебним условима, у смислу температуре и притиска. Проналажење таквих материјала са изврсном кинетиком и термодинамичком водоничном сорпцијом је и даље велики научни изазов. Анализатор сорпционог водоника је истраживачка опрема изграђена за испитивање својстава хидридних материјала током узастопних циклуса апсорпције водоника и десорпције. Ова врста истраживања је важна јер понашање материјала током вишеструког циклуса одређује њихову употребљивост за складиштење чврстог водоника (попут батерија). Научници са Института нуклеарних наука Винча, заједно са инжењерима из компаније UNO-LUKS NS-а, развили су инструмент на бази волуметријских мерења и теже да га надограде како би била могућа и термодинамичка мерења.
Финансијска подршка од стране Фонда за иновациону делатност је искоришћена за унапређење стања комерцијалне спремности пројекта у смислу да добију инструмент који се показао у релевантном окружењу (TRL6).
Назив пројекта: Активно паковање: Биоразградиве превлаке/ филмови на бази пољопривредних нуспроизвода
Научноистраживачка организација: Институт мултидисциплинарних истраживања
Научна област: Наука о материјалима
Износ финансијске подршке: 19.600 евра
Институт мултидисциплинарних истраживања развио је емулзије оптимизоване за различите свеже састојке (заштиту од воћа, поврћа, меса) које показују добре антимикробне, антиоксидативне и механичке особине. За разлику од претходних патентираних решења у активној амбалажи, ова емулзија се може производити као коначни производ који се састоји од полимерне матрице растворљиве у води, који се може наносити прскањем како би се формирао заштитни слој на подлози, практично нетопљив у води након сушења. Штавише, испуњава захтеве за функционално активно паковање које нуде антимикробиолошке и антиоксидативне ефекте, те се стога може очекивати продужени рок трајања свеже хране.
Предложени пројекат се подржава кроз финансирање сертификације која ће осигурати усклађеност производа пре пласирања на тржишту и валидацију рока трајања.
Назив пројекта: Израда прототипа минимално инавазививног катетера
Научноистраживачка организација: Медицински факултет Универзитета у Београду
Научна област: Медицински уређај
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Инфекције уринарног тракта су најчешће инфекције, а највећи број се може приписати употреби уринарног катетера. На Медицинском факултету у Београду развијен је нови катетер који може смањити и спречити улазак и задржавање бактерија у стерилним деловима уринарног тракта и на тај начин смањити потенцијалне компликације. Осим тога, спречава цепање и одговара природној кривини уринарног канала који избегава оштећење уринарног епитела у уретри.
Фонд за новациону делатност подржава заштиту патената и производњу 3D прототипа.
Назив пројекта: Хидрогелови са синтетичким лигнинским олигомерима као антимикробним агенсима и агенсима за лечење рана
Научноистраживачка организација: Институт за мултидисциплинарна истраживања
Научна област: Биотехнологија и биоинжењерство
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Бактеријске инфекције и хроничне ране су све тежи проблеми. Пројекат Институт за мултидисциплинарна истраживања се посебно се бави проблемима инфекција, а и самим зарастањем рана. Преклиничке студије производа који је развио Институт показале су да има јаку антибактеријску и антибиотску активност на оба бактеријска соја која се култивишу у лабораторијским условима и дивљим сојевима изолованим од рана пацијената. Супстанца није показала токсични ефекат на хумане епителне ћелије, у концентрацијама које су токсичне за тестиране бактерије. Није имала запаљенски ефекат на стерилне ране индуковане на лабораторијским пацовима, али је имала позитиван ефекат на зарастање рана.
Фонд за иновациону делатност финансира додатна in vivo тестирања неопходна за даљи развој производа, као и његову интелектуалну заштиту.
Назив пројекта: Уређај за откривање бактеријских егзотоксина коришћењем стаклених нанопоротова
Научноистраживачка организација: Биолошки факултет Универзитета у Београду
Научна област: Медицински уређај
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Биолошки факултет у Београду бави се развијањем првог функционалног прототипа који ће користећи стаклене нанопоре утврђивати постојање бактеријских егзотоксина. Стаклене нанопоре су први пут направљене пре неколико година, међутим, до сада нису биле уграђиване у уређај за детекцију екзотоксина, као и њихових антитоксина и комплекса. Кроз Програм трансфера технологије финансира се развој мобилног прототипа, заштите интелектуалне својине и формирање spin-off компаније.
Назив пројекта: Примена система ејектора на вакуум сушач
Научноистраживачка организација: Технолошки факултет Универзитета у Новом Саду
Научна област: Прехрамбене технологије
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Производња сушеног воћа и поврћа је веома важан извозни потенцијал за Србију и такође има дугу традицију у очувању хране. Ејекторски систем има многе предности, али упркос једноставности примене, до сада није коришћен за сушење воћа и поврћа. Технолошки факултет у Новом Саду конструисао је вакум сушач са системом ејектора који представља добру опцију за мале произвођаче који су специјализовани за производњу високо квалитетних сушених производа. Главни принцип вакуумског сушења је могућност сушења воћа и поврћа на нижим температурама и притисцима.
Фонд за иновациону делатност је подржао израду и тестирање функционалног прототипа као и консултантске предлоге развоја бизнис модела и комерцијализације.
Назив пројекта: Активно облога заснована на нано и микро честице за тиг заваривање
Научноистраживачка организација: Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду
Научна област: Наука о материјалима
Износ финансијске подршке: 17.700 евра
ТИГ заваривање је добро успостављен и широко примењив процес заваривања који обезбеђује висококвалитетне заварљиве спојеве посебно од нерђајућих челика и лаке легуре. Факултет техничких наука из Новог Сада предлаже примену новог концепта активираног флукса за ТИГ заваривање који садржи високо реактивне нано честице са великом површинском површином дуж јефтинијих микро честица у растварачу да би се формирала паста или флукс. Развијање нано-хибридног или нано-микро флукса може значајно уштедети време, енергију и потрошне материјале, као и мање дисторзије завара и евентуално прихватљивија зона захваћена топлотом која резултира вишим механичким својствима заваривања. Кроз Програм трансфера технологије финансирано је извођење студија на индустријском нивоу, патентна претрага и регистрација патента.
Назив пројекта: Нови анти-вирални молекул
Научноистраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду
Научна област: Биотехнологија
Износ финансијске подршке: 9.000 евра
Антивирусни лекови најчешће делују као инхибитори различитих ћелијских процеса и имају кључну улогу у циклусу размножавања вируса (инхибитори реверзне транскриптазе у ретровирусима као што су HIV, инхибитори вирусне интегразе или протеазе). Главни проблеми са овим лековима су вирусне мутације које праве сојеве вируса отпорне на лекове, поред вишеструких споредних ефеката. Нови приступ у терапији HIV-1 користи комбинацију инхибитора како би се смањила вероватноћа формирања супериорне мутације. Главни општи циљ проналаска је да обезбеди анти-вирусни полипептид и његове деривате, укључујући профилактичке и терапеутске примене против вируса.
Активни агенс је изоловани и пречишћени нови протеин на бази биљке специфичне аминокиселинске секвенце чија читава секвенца или делови показују анти-вирусну активност. Ова аминокиселинска секвенца је потпуно нова са не више од 35% идентитета са познатим секвенцама. Анти-вирусна активност је потврђена против HIV-1 и HSV-2. Штавише, његова висока стабилност у алкалним условима, одсуство цитотоксичности и митогени ефекат у опсегу терапијских концентрација имају предност над познатим протеинима истог механизма антивирусног дејства.
Фонд за иновациону делатност подржава заштиту интелектуалне својине овог проналаска.
Назив пројекта: Стабилизатори силаже
Научноистраживачка организација: Пољопривредни факултет Универзитета у Београду
Научна област: Агро/ Храна
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Проналазак Пољопривредног факултет Универзитета у Београду односи се на очување хране за животиње и реч је о стабилизаторима силаже. Будући да је ваздух (кисеоник) главни узрочник пропадања силаже, овај поналазак омогућава избацивање кисеоника из масе силоса. На овај начин се током конзервирања чувају почетне храњиве вредности биљака пре силаже. Осим тога може се прилагођавати условима сваког газдинства и у потпуности је безбедан у погледу здравља људи и животиња, као и заштите животне средине.
Фонд за иновациону делатност подржава трошкове израде и подношења патената, паковање стабилизатора и њихово тестирање.
Назив пројекта: Технолошки поступак за индустријско добијање вишенаменског безглутенског брашна од тропа јабуке са високим садржајем дијетних влакна, антиоксидативним и антидијабетогеним дејством
Научноистраживачка организација: Институт за општу и физичку хемију
Научна област: Прехрамбена индустрија
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Брашно од јабучног тропа (споредни производ ндустрије прераде воћа и поврћа који садржи нешто пулпе, кору, семенку и петељку јабуке), добијено на индустријском нивоу применом иновативног поступка развијеног на Институту за општу и физичку хемију, је природан производ који не садржи глутен, фитинску киселину, конзервансе, вештачке боје, ни било какве адитиве. Под оптимизованим условима дехидратације и млевења задржана су нутритивна и технолошка својства полазног материјала, као и његове сензорне особине, тј. укус и мирис јабуке.
Низак садржај и активност воде омогућавају стабилност и дуг рок трајања овог производа. Хемијским, физичко-хемијским и микробиолошким анализама потврђена је безбедност, висок садржај калијума, дијетних влакана, укупних полифенолних једињења и флавоноида. In vitro тестови показали су високу антиоксидативну активност брашна а in vivo проучавања антидијабетогени ефекат. Сензорна и функционална својства (висок капацитет везивања воде и уља) као и термална стабилност брашна од тропа јабуке омогућавају његову примену у пекарској и кондиторској индустрији.
Да би тестирао потенцијално тржиште, Фонд за иновациону делатност подржава анализу тржишта и маркетиншке активности заједно са производњом производа на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Уређај за истакање и расподелу напитка из флаше
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Машинског факултета у Београду
Научна област: Машинско инжењерство
Износ финансијске подршке: 50.000 евра (за две фазе)
Уређај за истакање и расподелу напитка из флаше, који је развио Иновациони центар Машинског факултета у Београду, омогућава да се сипа одређена количина вина, и још важније, да преостало вино у боци остане свеже. Околна заштита (инертна гасовита атмосфера) омогућава непромењене карактеристике вина годину дана након првог отварања. Дозни систем је подесив тако да је могуће сипати унаред одређену количину вина у чашу. Најзад, уређај се и одваја од флаше и плуте. Све заједно, уређај је јефтинији и мањи по величини у односу на конкурентске и може истовремено да служи чак 20 флаша вина. Идеалан је за ресторане и барове који служе вина, као и кетеринг.
У овом тренутку, технологија је лиценцирана од стране ХОРЕЦА компаније ПОР-ТР из Србије. Фонд за иновациону делатност је подржао патентирање ове технологије на интернационалном нивоу, као и израду 3Д прототипа и помогао у потписивању линценцног уговора.
Назив пројекта: Нови катализатор за дехалогенизацију фреона
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 19.800 евра
Органохалогена једињења, као што су фреони, који се ослобађају из система за хлађење, система за гашење пожара и полиуретанских пена за топлотну изолацију, изузетно оштећују озонски омотач. У циљу елиминације емисије фреона у животну средину, Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета развио је нови катализатор који се лако може прилагодити потребама корисника и производити у различитим формама. Нови катализатор не захтева употребу племенитих метала у свом активном слоју, што га чини повољнијим од постојећих катализатора, и обезбеђује ефикасност од 95,5%.
Фонд за иновациону делатност је подржао развој катализатора и ангажован је на тражењу комерцијалних партнере за лиценцирање и развој на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Нова сорта купуса са повећаним приносом и укупним садржајем шећера
Научноистраживачка организација: Институт за повртарство, Смедеревска Паланка
Научна област: Пољопривреда и прехрамбена индустрија
Износ финансијске подршке: 11.400 евра
Квалитет лишћа белог купуса се смањује током транспорта и складиштења, а и поступци ферментације значајно штете квалитету и садржају листова купуса. Као одговор на наведене проблеме, Институт за повртарство је креирао јединствену линију белог купуса. Он има већу принос у односу на већ присутне сорте на тржишту, уз побољшан квалитет и карактеристике након прераде. Прецизније, главица купуса има већи проценат сувог садржаја и шећера и погодна је за ферментацију и/или складиштење у новом облику током зиме и пролећа. Осим тога, ова сорта доноси веће приходе при условима интензивне производње.
Фонд за иновациону делатност је подржао Институт за повртарство да заштити и комерцијализује ову нову сорту. Захваљујући Фонду, упостављена је и сарадња са компанијом Syngenta. Главна тржишта су Србија, Бугарска и Македонија, али се показало да постоји шири тржишни потенцијал.
Назив пројекта: Израда прототипова нове генерације ергономски прилагођених столица кабина дизалица
Научноистраживачка организација: Машински факултет Универзитета у Београду
Научна област: Машинско инжењерство
Износ финансијске подршке: 15.750 евра
Оператори крана раде у ограниченим радним просторима који захтевају неугодне положаје, што дуготрајно доводи од смањења радног капацитета, квалитета и сигурности. Како би се повећала ефикасност, Машински факултет у Београду осмислио је кабинска столицу која је под одређеним нагибом и има подупирач ногу и омогућава рад и одмор у два положаја. Предложени дизајн омогућава смањење стреса и вртоглавица оператера због ергономских подешавања, чиме се повећава продуктивност дизалице, безбедности и сигурности. Како је за ову столицу потребан мањи унутрашњу простор смањују се и трошкови производње.
Фонд за иновациону делатност подржао је пројекат тако што је финансијски омогућио израду дизајна са интеграцијом компоненти и тестирањем у симулираном окружењу.
Назив пројекта: Мултифункционалне куглице за хватање боја
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет Универзитет у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 16.780 евра
Прање обојених тканина проузрокује цурење боја чиме се боје преносе између тканина. Садашње решење је или ручно сортирање у групе према боји пре прања или коришћење инхибитора преноса боја су најчешће за једнократну употребу и захтевају додатне носаче. Технолошко-металуршки факултет нуди јединствено решење - мултифункционане куглице за хватање боја. Брзо уклањају боје, уједно су и омекшивач за тканине и воду и могу се вишекратно користити. При том су биоразградиве и произведене на енергетски ефикасан начин.
Фонд за иновациону делатност је подржао патентирање ове технологије, дизајн и 3Д штампање производа, као и израду промотивног видеа.
Назив пројекта: Интелигентни систем за предвиђање приноса воћних култура
Научноистраживачка организација: Факултет техничких наука Универзитет у Крагујевцу
Научна област: Паметна пољопривреда
Износ финансијске подршке: 11.500 евра
У пољопривреди постоји потреба за предвиђањем приноса различитих плодова. Ово је важно за предвиђање тачне количине потребног складишта за жетву, план продаје и план развоја за наредну годину. Факултета техничких наука из Чачка понуди је софтверско решење, тачније апликацију помоћу које је могуће предвидети приносе плодова на основу неколико параметара за израчунавање: коришћено ђубриво, датум жетве, систем наводњавања, број третмана са пестицидима, тип резања, заштита од града, одржавање земљишта.
Фонд за иновациону делатност је помогао у процесу комерцијализације и хрватска компанија Agrivi је лиценцирала технологију и софтвер се тренутно тестира на тржишту.
Назив пројекта: Комерцијализација нове пробиотске културе за цревне инфекције
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство
Научна област: Биотехнологија и биоинжењерство
Подршка: Менторство
циљу побољшања здравља животиња и смањења употребе антибиотика у сточној производњи Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство развио је нови пробиотик заснован на природним изолатима бактерија млечне киселине. Према већ утврђеним in vivo тестовима, пробиотик представља моћну алтернативу употреби антибиотика у лечењу цревних инфекција повезаних са Clostridium perfrigens, E. coli, и Salmonella Typhimurium. Предност над постојећим техничким решењима је да се ова пробиотска култура састоји искључиво од бактерија млечне киселине, са статусом ГРАС (међународна лиценца која потврђује безбедност супстанце у исхрани људи и животиња) и специфичним пробиотским потенцијалом.
Фонд за иновациону делатност је помогла у изради бизнис модела, go-to-market стратегије и потписивању лиценцног уговора са швајцарском фармацеутском компанијом PhytoNet.
Назив пројекта: Инструмент за мерење топлотне проводљивости вишекомпонентних смеша
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 14.200 евра
Нови инструмент направљен у оквиру овог пројекта на Технолошко-металуршки факултету користи инструмент са вишеструко причвршћеним сензорима. Сваки од тих сензора базиран је на коаксијалној жици термоелемента који је механички снажнији и лакши за употребу од стандардног сензора. Нови тип инстреумента омогућава мерења електрично проводљивих течности, широк температурни опсег мерења, узорака малих запремина, уз једноставно руковање и коришћење софтвера за ефикаснију контролу мерења, сакупљања података и обраде.
Иако проналазак потиче из академске заједнице, његова главна примена је у индустрији: рафинеријама нафте и хемијске и петрохемијске индустрије за различите врсте измењивача топлоте, као и у секторима истраживања и развоја.
Фонд за иновациону делатност је финансирао израду прототипа, укључујући и софтверску и хардверску компоненту, који је паралелно заштићен као интелектуална својина Технолошко-металуршког факултета у Београду.
Назив пројекта: Антимикробно активно козметичко и фармацеутско паковање
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 18.000 евра
Микробиолошка контаминација нестерилних фармацеутских производа већ дуго представља главну бригу у контексту ризика јавног здравља и ефикасности лијека. Најбоља заштита производа, а тиме и сигурност потрошача, обухвата примену антимикробних средстава у садржај пакета или сам материјал паковања. Антимикробно паковање је ефикасније због споре и контролисане миграције активне компоненте у садржај паковања, али такође може смањити изазове при додатку антимикробних средстава током складиштења и транспорта. Истраживачка група из Иновационог центра Технолошко-металуршког факултета дошла је до идеје о производњи антимикробних паковања, углавном антимикробних фармацеутских или козметичких боца или кутија. Антимикробни филмови се производе на различите начине, али није могуће направити бочице и кутије од њих. Израђена је одговарајућа антимикробна формулација, у складу са европском фарамкопијом. Следеће анализе су показале обећавајуће резултате: ентеробактерија, укупна број бактерија и квасаца, aerobicmosophilic count, Escherichia coli, квасац и буђ.
Oвoм пројекту су финансирани развој, тестирање материјала путем математичких модела и крајња анализа нових материјала, као и успостављању сарадње са чачанским предузећем „Унипласт“.
Назив пројекта: Уређај за анализу сорпције водоника HSA-UNLS
Научноистраживачка организација: Институт нуклеарних наука Винча
Научна област: Физика
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Одређени материјали могу упијати и ослобађати велике количине водоника под посебним условима, у смислу температуре и притиска. Проналажење таквих материјала са изврсном кинетиком и термодинамичком водоничном сорпцијом је и даље велики научни изазов. Анализатор сорпционог водоника је истраживачка опрема изграђена за испитивање својстава хидридних материјала током узастопних циклуса апсорпције водоника и десорпције. Ова врста истраживања је важна јер понашање материјала током вишеструког циклуса одређује њихову употребљивост за складиштење чврстог водоника (попут батерија). Научници са Института нуклеарних наука Винча, заједно са инжењерима из компаније UNO-LUKS NS-а, развили су инструмент на бази волуметријских мерења и теже да га надограде како би била могућа и термодинамичка мерења.
Финансијска подршка од стране Фонда за иновациону делатност је искоришћена за унапређење стања комерцијалне спремности пројекта у смислу да добију инструмент који се показао у релевантном окружењу (TRL6).
Назив пројекта: Активно паковање: Биоразградиве превлаке/ филмови на бази пољопривредних нуспроизвода
Научноистраживачка организација: Институт мултидисциплинарних истраживања
Научна област: Наука о материјалима
Износ финансијске подршке: 19.600 евра
Институт мултидисциплинарних истраживања развио је емулзије оптимизоване за различите свеже састојке (заштиту од воћа, поврћа, меса) које показују добре антимикробне, антиоксидативне и механичке особине. За разлику од претходних патентираних решења у активној амбалажи, ова емулзија се може производити као коначни производ који се састоји од полимерне матрице растворљиве у води, који се може наносити прскањем како би се формирао заштитни слој на подлози, практично нетопљив у води након сушења. Штавише, испуњава захтеве за функционално активно паковање које нуде антимикробиолошке и антиоксидативне ефекте, те се стога може очекивати продужени рок трајања свеже хране.
Предложени пројекат се подржава кроз финансирање сертификације која ће осигурати усклађеност производа пре пласирања на тржишту и валидацију рока трајања.
Назив пројекта: Израда прототипа минимално инавазививног катетера
Научноистраживачка организација: Медицински факултет Универзитета у Београду
Научна област: Медицински уређај
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Инфекције уринарног тракта су најчешће инфекције, а највећи број се може приписати употреби уринарног катетера. На Медицинском факултету у Београду развијен је нови катетер који може смањити и спречити улазак и задржавање бактерија у стерилним деловима уринарног тракта и на тај начин смањити потенцијалне компликације. Осим тога, спречава цепање и одговара природној кривини уринарног канала који избегава оштећење уринарног епитела у уретри.
Фонд за новациону делатност подржава заштиту патената и производњу 3D прототипа.
Назив пројекта: Хидрогелови са синтетичким лигнинским олигомерима као антимикробним агенсима и агенсима за лечење рана
Научноистраживачка организација: Институт за мултидисциплинарна истраживања
Научна област: Биотехнологија и биоинжењерство
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Бактеријске инфекције и хроничне ране су све тежи проблеми. Пројекат Институт за мултидисциплинарна истраживања се посебно се бави проблемима инфекција, а и самим зарастањем рана. Преклиничке студије производа који је развио Институт показале су да има јаку антибактеријску и антибиотску активност на оба бактеријска соја која се култивишу у лабораторијским условима и дивљим сојевима изолованим од рана пацијената. Супстанца није показала токсични ефекат на хумане епителне ћелије, у концентрацијама које су токсичне за тестиране бактерије. Није имала запаљенски ефекат на стерилне ране индуковане на лабораторијским пацовима, али је имала позитиван ефекат на зарастање рана.
Фонд за иновациону делатност финансира додатна in vivo тестирања неопходна за даљи развој производа, као и његову интелектуалну заштиту.
Назив пројекта: Уређај за откривање бактеријских егзотоксина коришћењем стаклених нанопоротова
Научноистраживачка организација: Биолошки факултет Универзитета у Београду
Научна област: Медицински уређај
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Биолошки факултет у Београду бави се развијањем првог функционалног прототипа који ће користећи стаклене нанопоре утврђивати постојање бактеријских егзотоксина. Стаклене нанопоре су први пут направљене пре неколико година, међутим, до сада нису биле уграђиване у уређај за детекцију екзотоксина, као и њихових антитоксина и комплекса. Кроз Програм трансфера технологије финансира се развој мобилног прототипа, заштите интелектуалне својине и формирање spin-off компаније.
Назив пројекта: Примена система ејектора на вакуум сушач
Научноистраживачка организација: Технолошки факултет Универзитета у Новом Саду
Научна област: Прехрамбене технологије
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Производња сушеног воћа и поврћа је веома важан извозни потенцијал за Србију и такође има дугу традицију у очувању хране. Ејекторски систем има многе предности, али упркос једноставности примене, до сада није коришћен за сушење воћа и поврћа. Технолошки факултет у Новом Саду конструисао је вакум сушач са системом ејектора који представља добру опцију за мале произвођаче који су специјализовани за производњу високо квалитетних сушених производа. Главни принцип вакуумског сушења је могућност сушења воћа и поврћа на нижим температурама и притисцима.
Фонд за иновациону делатност је подржао израду и тестирање функционалног прототипа као и консултантске предлоге развоја бизнис модела и комерцијализације.
Назив пројекта: Активно облога заснована на нано и микро честице за тиг заваривање
Научноистраживачка организација: Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду
Научна област: Наука о материјалима
Износ финансијске подршке: 17.700 евра
ТИГ заваривање је добро успостављен и широко примењив процес заваривања који обезбеђује висококвалитетне заварљиве спојеве посебно од нерђајућих челика и лаке легуре. Факултет техничких наука из Новог Сада предлаже примену новог концепта активираног флукса за ТИГ заваривање који садржи високо реактивне нано честице са великом површинском површином дуж јефтинијих микро честица у растварачу да би се формирала паста или флукс. Развијање нано-хибридног или нано-микро флукса може значајно уштедети време, енергију и потрошне материјале, као и мање дисторзије завара и евентуално прихватљивија зона захваћена топлотом која резултира вишим механичким својствима заваривања. Кроз Програм трансфера технологије финансирано је извођење студија на индустријском нивоу, патентна претрага и регистрација патента.
Назив пројекта: Нови анти-вирални молекул
Научноистраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду
Научна област: Биотехнологија
Износ финансијске подршке: 9.000 евра
Антивирусни лекови најчешће делују као инхибитори различитих ћелијских процеса и имају кључну улогу у циклусу размножавања вируса (инхибитори реверзне транскриптазе у ретровирусима као што су HIV, инхибитори вирусне интегразе или протеазе). Главни проблеми са овим лековима су вирусне мутације које праве сојеве вируса отпорне на лекове, поред вишеструких споредних ефеката. Нови приступ у терапији HIV-1 користи комбинацију инхибитора како би се смањила вероватноћа формирања супериорне мутације. Главни општи циљ проналаска је да обезбеди анти-вирусни полипептид и његове деривате, укључујући профилактичке и терапеутске примене против вируса.
Активни агенс је изоловани и пречишћени нови протеин на бази биљке специфичне аминокиселинске секвенце чија читава секвенца или делови показују анти-вирусну активност. Ова аминокиселинска секвенца је потпуно нова са не више од 35% идентитета са познатим секвенцама. Анти-вирусна активност је потврђена против HIV-1 и HSV-2. Штавише, његова висока стабилност у алкалним условима, одсуство цитотоксичности и митогени ефекат у опсегу терапијских концентрација имају предност над познатим протеинима истог механизма антивирусног дејства.
Фонд за иновациону делатност подржава заштиту интелектуалне својине овог проналаска.
Назив пројекта: Стабилизатори силаже
Научноистраживачка организација: Пољопривредни факултет Универзитета у Београду
Научна област: Агро/ Храна
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Проналазак Пољопривредног факултет Универзитета у Београду односи се на очување хране за животиње и реч је о стабилизаторима силаже. Будући да је ваздух (кисеоник) главни узрочник пропадања силаже, овај поналазак омогућава избацивање кисеоника из масе силоса. На овај начин се током конзервирања чувају почетне храњиве вредности биљака пре силаже. Осим тога може се прилагођавати условима сваког газдинства и у потпуности је безбедан у погледу здравља људи и животиња, као и заштите животне средине.
Фонд за иновациону делатност подржава трошкове израде и подношења патената, паковање стабилизатора и њихово тестирање.
Назив пројекта: Технолошки поступак за индустријско добијање вишенаменског безглутенског брашна од тропа јабуке са високим садржајем дијетних влакна, антиоксидативним и антидијабетогеним дејством
Научноистраживачка организација: Институт за општу и физичку хемију
Научна област: Прехрамбена индустрија
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Брашно од јабучног тропа (споредни производ ндустрије прераде воћа и поврћа који садржи нешто пулпе, кору, семенку и петељку јабуке), добијено на индустријском нивоу применом иновативног поступка развијеног на Институту за општу и физичку хемију, је природан производ који не садржи глутен, фитинску киселину, конзервансе, вештачке боје, ни било какве адитиве. Под оптимизованим условима дехидратације и млевења задржана су нутритивна и технолошка својства полазног материјала, као и његове сензорне особине, тј. укус и мирис јабуке.
Низак садржај и активност воде омогућавају стабилност и дуг рок трајања овог производа. Хемијским, физичко-хемијским и микробиолошким анализама потврђена је безбедност, висок садржај калијума, дијетних влакана, укупних полифенолних једињења и флавоноида. In vitro тестови показали су високу антиоксидативну активност брашна а in vivo проучавања антидијабетогени ефекат. Сензорна и функционална својства (висок капацитет везивања воде и уља) као и термална стабилност брашна од тропа јабуке омогућавају његову примену у пекарској и кондиторској индустрији.
Да би тестирао потенцијално тржиште, Фонд за иновациону делатност подржава анализу тржишта и маркетиншке активности заједно са производњом производа на индустријском нивоу.