Финансирани пројекти
На овим странама представљени су иновативни пројекти финансирани од стране Фонда за иновациону делатност.
Сазнајте вишеНазив пројекта: Уређај за истакање и расподелу напитка из флаше
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Машинског факултета у Београду
Научна област: Машинско инжењерство
Износ финансијске подршке: 50.000 евра (за две фазе)
Уређај за истакање и расподелу напитка из флаше, који је развио Иновациони центар Машинског факултета у Београду, омогућава да се сипа одређена количина вина, и још важније, да преостало вино у боци остане свеже. Околна заштита (инертна гасовита атмосфера) омогућава непромењене карактеристике вина годину дана након првог отварања. Дозни систем је подесив тако да је могуће сипати унаред одређену количину вина у чашу. Најзад, уређај се и одваја од флаше и плуте. Све заједно, уређај је јефтинији и мањи по величини у односу на конкурентске и може истовремено да служи чак 20 флаша вина. Идеалан је за ресторане и барове који служе вина, као и кетеринг.
У овом тренутку, технологија је лиценцирана од стране ХОРЕЦА компаније ПОР-ТР из Србије. Фонд за иновациону делатност је подржао патентирање ове технологије на интернационалном нивоу, као и израду 3Д прототипа и помогао у потписивању линценцног уговора.
Назив пројекта: Нови катализатор за дехалогенизацију фреона
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 19.800 евра
Органохалогена једињења, као што су фреони, који се ослобађају из система за хлађење, система за гашење пожара и полиуретанских пена за топлотну изолацију, изузетно оштећују озонски омотач. У циљу елиминације емисије фреона у животну средину, Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета развио је нови катализатор који се лако може прилагодити потребама корисника и производити у различитим формама. Нови катализатор не захтева употребу племенитих метала у свом активном слоју, што га чини повољнијим од постојећих катализатора, и обезбеђује ефикасност од 95,5%.
Фонд за иновациону делатност је подржао развој катализатора и ангажован је на тражењу комерцијалних партнере за лиценцирање и развој на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Нова сорта купуса са повећаним приносом и укупним садржајем шећера
Научноистраживачка организација: Институт за повртарство, Смедеревска Паланка
Научна област: Пољопривреда и прехрамбена индустрија
Износ финансијске подршке: 11.400 евра
Квалитет лишћа белог купуса се смањује током транспорта и складиштења, а и поступци ферментације значајно штете квалитету и садржају листова купуса. Као одговор на наведене проблеме, Институт за повртарство је креирао јединствену линију белог купуса. Он има већу принос у односу на већ присутне сорте на тржишту, уз побољшан квалитет и карактеристике након прераде. Прецизније, главица купуса има већи проценат сувог садржаја и шећера и погодна је за ферментацију и/или складиштење у новом облику током зиме и пролећа. Осим тога, ова сорта доноси веће приходе при условима интензивне производње.
Фонд за иновациону делатност је подржао Институт за повртарство да заштити и комерцијализује ову нову сорту. Захваљујући Фонду, упостављена је и сарадња са компанијом Syngenta. Главна тржишта су Србија, Бугарска и Македонија, али се показало да постоји шири тржишни потенцијал.
Назив пројекта: Израда прототипова нове генерације ергономски прилагођених столица кабина дизалица
Научноистраживачка организација: Машински факултет Универзитета у Београду
Научна област: Машинско инжењерство
Износ финансијске подршке: 15.750 евра
Оператори крана раде у ограниченим радним просторима који захтевају неугодне положаје, што дуготрајно доводи од смањења радног капацитета, квалитета и сигурности. Како би се повећала ефикасност, Машински факултет у Београду осмислио је кабинска столицу која је под одређеним нагибом и има подупирач ногу и омогућава рад и одмор у два положаја. Предложени дизајн омогућава смањење стреса и вртоглавица оператера због ергономских подешавања, чиме се повећава продуктивност дизалице, безбедности и сигурности. Како је за ову столицу потребан мањи унутрашњу простор смањују се и трошкови производње.
Фонд за иновациону делатност подржао је пројекат тако што је финансијски омогућио израду дизајна са интеграцијом компоненти и тестирањем у симулираном окружењу.
Назив пројекта: Мултифункционалне куглице за хватање боја
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет Универзитет у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 16.780 евра
Прање обојених тканина проузрокује цурење боја чиме се боје преносе између тканина. Садашње решење је или ручно сортирање у групе према боји пре прања или коришћење инхибитора преноса боја су најчешће за једнократну употребу и захтевају додатне носаче. Технолошко-металуршки факултет нуди јединствено решење - мултифункционане куглице за хватање боја. Брзо уклањају боје, уједно су и омекшивач за тканине и воду и могу се вишекратно користити. При том су биоразградиве и произведене на енергетски ефикасан начин.
Фонд за иновациону делатност је подржао патентирање ове технологије, дизајн и 3Д штампање производа, као и израду промотивног видеа.
Назив пројекта: Интелигентни систем за предвиђање приноса воћних култура
Научноистраживачка организација: Факултет техничких наука Универзитет у Крагујевцу
Научна област: Паметна пољопривреда
Износ финансијске подршке: 11.500 евра
У пољопривреди постоји потреба за предвиђањем приноса различитих плодова. Ово је важно за предвиђање тачне количине потребног складишта за жетву, план продаје и план развоја за наредну годину. Факултета техничких наука из Чачка понуди је софтверско решење, тачније апликацију помоћу које је могуће предвидети приносе плодова на основу неколико параметара за израчунавање: коришћено ђубриво, датум жетве, систем наводњавања, број третмана са пестицидима, тип резања, заштита од града, одржавање земљишта.
Фонд за иновациону делатност је помогао у процесу комерцијализације и хрватска компанија Agrivi је лиценцирала технологију и софтвер се тренутно тестира на тржишту.
Назив пројекта: Комерцијализација нове пробиотске културе за цревне инфекције
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство
Научна област: Биотехнологија и биоинжењерство
Подршка: Менторство
циљу побољшања здравља животиња и смањења употребе антибиотика у сточној производњи Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство развио је нови пробиотик заснован на природним изолатима бактерија млечне киселине. Према већ утврђеним in vivo тестовима, пробиотик представља моћну алтернативу употреби антибиотика у лечењу цревних инфекција повезаних са Clostridium perfrigens, E. coli, и Salmonella Typhimurium. Предност над постојећим техничким решењима је да се ова пробиотска култура састоји искључиво од бактерија млечне киселине, са статусом ГРАС (међународна лиценца која потврђује безбедност супстанце у исхрани људи и животиња) и специфичним пробиотским потенцијалом.
Фонд за иновациону делатност је помогла у изради бизнис модела, go-to-market стратегије и потписивању лиценцног уговора са швајцарском фармацеутском компанијом PhytoNet.
Назив пројекта: Инструмент за мерење топлотне проводљивости вишекомпонентних смеша
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 14.200 евра
Нови инструмент направљен у оквиру овог пројекта на Технолошко-металуршки факултету користи инструмент са вишеструко причвршћеним сензорима. Сваки од тих сензора базиран је на коаксијалној жици термоелемента који је механички снажнији и лакши за употребу од стандардног сензора. Нови тип инстреумента омогућава мерења електрично проводљивих течности, широк температурни опсег мерења, узорака малих запремина, уз једноставно руковање и коришћење софтвера за ефикаснију контролу мерења, сакупљања података и обраде.
Иако проналазак потиче из академске заједнице, његова главна примена је у индустрији: рафинеријама нафте и хемијске и петрохемијске индустрије за различите врсте измењивача топлоте, као и у секторима истраживања и развоја.
Фонд за иновациону делатност је финансирао израду прототипа, укључујући и софтверску и хардверску компоненту, који је паралелно заштићен као интелектуална својина Технолошко-металуршког факултета у Београду.
Назив пројекта: Антимикробно активно козметичко и фармацеутско паковање
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 18.000 евра
Микробиолошка контаминација нестерилних фармацеутских производа већ дуго представља главну бригу у контексту ризика јавног здравља и ефикасности лијека. Најбоља заштита производа, а тиме и сигурност потрошача, обухвата примену антимикробних средстава у садржај пакета или сам материјал паковања. Антимикробно паковање је ефикасније због споре и контролисане миграције активне компоненте у садржај паковања, али такође може смањити изазове при додатку антимикробних средстава током складиштења и транспорта. Истраживачка група из Иновационог центра Технолошко-металуршког факултета дошла је до идеје о производњи антимикробних паковања, углавном антимикробних фармацеутских или козметичких боца или кутија. Антимикробни филмови се производе на различите начине, али није могуће направити бочице и кутије од њих. Израђена је одговарајућа антимикробна формулација, у складу са европском фарамкопијом. Следеће анализе су показале обећавајуће резултате: ентеробактерија, укупна број бактерија и квасаца, aerobicmosophilic count, Escherichia coli, квасац и буђ.
Oвoм пројекту су финансирани развој, тестирање материјала путем математичких модела и крајња анализа нових материјала, као и успостављању сарадње са чачанским предузећем „Унипласт“.
Назив пројекта: Уређај за анализу сорпције водоника HSA-UNLS
Научноистраживачка организација: Институт нуклеарних наука Винча
Научна област: Физика
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Одређени материјали могу упијати и ослобађати велике количине водоника под посебним условима, у смислу температуре и притиска. Проналажење таквих материјала са изврсном кинетиком и термодинамичком водоничном сорпцијом је и даље велики научни изазов. Анализатор сорпционог водоника је истраживачка опрема изграђена за испитивање својстава хидридних материјала током узастопних циклуса апсорпције водоника и десорпције. Ова врста истраживања је важна јер понашање материјала током вишеструког циклуса одређује њихову употребљивост за складиштење чврстог водоника (попут батерија). Научници са Института нуклеарних наука Винча, заједно са инжењерима из компаније UNO-LUKS NS-а, развили су инструмент на бази волуметријских мерења и теже да га надограде како би била могућа и термодинамичка мерења.
Финансијска подршка од стране Фонда за иновациону делатност је искоришћена за унапређење стања комерцијалне спремности пројекта у смислу да добију инструмент који се показао у релевантном окружењу (TRL6).
Назив пројекта: Активно паковање: Биоразградиве превлаке/ филмови на бази пољопривредних нуспроизвода
Научноистраживачка организација: Институт мултидисциплинарних истраживања
Научна област: Наука о материјалима
Износ финансијске подршке: 19.600 евра
Институт мултидисциплинарних истраживања развио је емулзије оптимизоване за различите свеже састојке (заштиту од воћа, поврћа, меса) које показују добре антимикробне, антиоксидативне и механичке особине. За разлику од претходних патентираних решења у активној амбалажи, ова емулзија се може производити као коначни производ који се састоји од полимерне матрице растворљиве у води, који се може наносити прскањем како би се формирао заштитни слој на подлози, практично нетопљив у води након сушења. Штавише, испуњава захтеве за функционално активно паковање које нуде антимикробиолошке и антиоксидативне ефекте, те се стога може очекивати продужени рок трајања свеже хране.
Предложени пројекат се подржава кроз финансирање сертификације која ће осигурати усклађеност производа пре пласирања на тржишту и валидацију рока трајања.
Назив пројекта: Израда прототипа минимално инавазививног катетера
Научноистраживачка организација: Медицински факултет Универзитета у Београду
Научна област: Медицински уређај
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Инфекције уринарног тракта су најчешће инфекције, а највећи број се може приписати употреби уринарног катетера. На Медицинском факултету у Београду развијен је нови катетер који може смањити и спречити улазак и задржавање бактерија у стерилним деловима уринарног тракта и на тај начин смањити потенцијалне компликације. Осим тога, спречава цепање и одговара природној кривини уринарног канала који избегава оштећење уринарног епитела у уретри.
Фонд за новациону делатност подржава заштиту патената и производњу 3D прототипа.
Назив пројекта: Хидрогелови са синтетичким лигнинским олигомерима као антимикробним агенсима и агенсима за лечење рана
Научноистраживачка организација: Институт за мултидисциплинарна истраживања
Научна област: Биотехнологија и биоинжењерство
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Бактеријске инфекције и хроничне ране су све тежи проблеми. Пројекат Институт за мултидисциплинарна истраживања се посебно се бави проблемима инфекција, а и самим зарастањем рана. Преклиничке студије производа који је развио Институт показале су да има јаку антибактеријску и антибиотску активност на оба бактеријска соја која се култивишу у лабораторијским условима и дивљим сојевима изолованим од рана пацијената. Супстанца није показала токсични ефекат на хумане епителне ћелије, у концентрацијама које су токсичне за тестиране бактерије. Није имала запаљенски ефекат на стерилне ране индуковане на лабораторијским пацовима, али је имала позитиван ефекат на зарастање рана.
Фонд за иновациону делатност финансира додатна in vivo тестирања неопходна за даљи развој производа, као и његову интелектуалну заштиту.
Назив пројекта: Уређај за откривање бактеријских егзотоксина коришћењем стаклених нанопоротова
Научноистраживачка организација: Биолошки факултет Универзитета у Београду
Научна област: Медицински уређај
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Биолошки факултет у Београду бави се развијањем првог функционалног прототипа који ће користећи стаклене нанопоре утврђивати постојање бактеријских егзотоксина. Стаклене нанопоре су први пут направљене пре неколико година, међутим, до сада нису биле уграђиване у уређај за детекцију екзотоксина, као и њихових антитоксина и комплекса. Кроз Програм трансфера технологије финансира се развој мобилног прототипа, заштите интелектуалне својине и формирање spin-off компаније.
Назив пројекта: Примена система ејектора на вакуум сушач
Научноистраживачка организација: Технолошки факултет Универзитета у Новом Саду
Научна област: Прехрамбене технологије
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Производња сушеног воћа и поврћа је веома важан извозни потенцијал за Србију и такође има дугу традицију у очувању хране. Ејекторски систем има многе предности, али упркос једноставности примене, до сада није коришћен за сушење воћа и поврћа. Технолошки факултет у Новом Саду конструисао је вакум сушач са системом ејектора који представља добру опцију за мале произвођаче који су специјализовани за производњу високо квалитетних сушених производа. Главни принцип вакуумског сушења је могућност сушења воћа и поврћа на нижим температурама и притисцима.
Фонд за иновациону делатност је подржао израду и тестирање функционалног прототипа као и консултантске предлоге развоја бизнис модела и комерцијализације.
Назив пројекта: Активно облога заснована на нано и микро честице за тиг заваривање
Научноистраживачка организација: Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду
Научна област: Наука о материјалима
Износ финансијске подршке: 17.700 евра
ТИГ заваривање је добро успостављен и широко примењив процес заваривања који обезбеђује висококвалитетне заварљиве спојеве посебно од нерђајућих челика и лаке легуре. Факултет техничких наука из Новог Сада предлаже примену новог концепта активираног флукса за ТИГ заваривање који садржи високо реактивне нано честице са великом површинском површином дуж јефтинијих микро честица у растварачу да би се формирала паста или флукс. Развијање нано-хибридног или нано-микро флукса може значајно уштедети време, енергију и потрошне материјале, као и мање дисторзије завара и евентуално прихватљивија зона захваћена топлотом која резултира вишим механичким својствима заваривања. Кроз Програм трансфера технологије финансирано је извођење студија на индустријском нивоу, патентна претрага и регистрација патента.
Назив пројекта: Нови анти-вирални молекул
Научноистраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду
Научна област: Биотехнологија
Износ финансијске подршке: 9.000 евра
Антивирусни лекови најчешће делују као инхибитори различитих ћелијских процеса и имају кључну улогу у циклусу размножавања вируса (инхибитори реверзне транскриптазе у ретровирусима као што су HIV, инхибитори вирусне интегразе или протеазе). Главни проблеми са овим лековима су вирусне мутације које праве сојеве вируса отпорне на лекове, поред вишеструких споредних ефеката. Нови приступ у терапији HIV-1 користи комбинацију инхибитора како би се смањила вероватноћа формирања супериорне мутације. Главни општи циљ проналаска је да обезбеди анти-вирусни полипептид и његове деривате, укључујући профилактичке и терапеутске примене против вируса.
Активни агенс је изоловани и пречишћени нови протеин на бази биљке специфичне аминокиселинске секвенце чија читава секвенца или делови показују анти-вирусну активност. Ова аминокиселинска секвенца је потпуно нова са не више од 35% идентитета са познатим секвенцама. Анти-вирусна активност је потврђена против HIV-1 и HSV-2. Штавише, његова висока стабилност у алкалним условима, одсуство цитотоксичности и митогени ефекат у опсегу терапијских концентрација имају предност над познатим протеинима истог механизма антивирусног дејства.
Фонд за иновациону делатност подржава заштиту интелектуалне својине овог проналаска.
Назив пројекта: Стабилизатори силаже
Научноистраживачка организација: Пољопривредни факултет Универзитета у Београду
Научна област: Агро/ Храна
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Проналазак Пољопривредног факултет Универзитета у Београду односи се на очување хране за животиње и реч је о стабилизаторима силаже. Будући да је ваздух (кисеоник) главни узрочник пропадања силаже, овај поналазак омогућава избацивање кисеоника из масе силоса. На овај начин се током конзервирања чувају почетне храњиве вредности биљака пре силаже. Осим тога може се прилагођавати условима сваког газдинства и у потпуности је безбедан у погледу здравља људи и животиња, као и заштите животне средине.
Фонд за иновациону делатност подржава трошкове израде и подношења патената, паковање стабилизатора и њихово тестирање.
Назив пројекта: Технолошки поступак за индустријско добијање вишенаменског безглутенског брашна од тропа јабуке са високим садржајем дијетних влакна, антиоксидативним и антидијабетогеним дејством
Научноистраживачка организација: Институт за општу и физичку хемију
Научна област: Прехрамбена индустрија
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Брашно од јабучног тропа (споредни производ ндустрије прераде воћа и поврћа који садржи нешто пулпе, кору, семенку и петељку јабуке), добијено на индустријском нивоу применом иновативног поступка развијеног на Институту за општу и физичку хемију, је природан производ који не садржи глутен, фитинску киселину, конзервансе, вештачке боје, ни било какве адитиве. Под оптимизованим условима дехидратације и млевења задржана су нутритивна и технолошка својства полазног материјала, као и његове сензорне особине, тј. укус и мирис јабуке.
Низак садржај и активност воде омогућавају стабилност и дуг рок трајања овог производа. Хемијским, физичко-хемијским и микробиолошким анализама потврђена је безбедност, висок садржај калијума, дијетних влакана, укупних полифенолних једињења и флавоноида. In vitro тестови показали су високу антиоксидативну активност брашна а in vivo проучавања антидијабетогени ефекат. Сензорна и функционална својства (висок капацитет везивања воде и уља) као и термална стабилност брашна од тропа јабуке омогућавају његову примену у пекарској и кондиторској индустрији.
Да би тестирао потенцијално тржиште, Фонд за иновациону делатност подржава анализу тржишта и маркетиншке активности заједно са производњом производа на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Trichoderma brevicompactum as biostimulator in vegetable production
Научноистраживачка организација: Универзитет Едуконс
Научна област: Биотехнологија (у пољопривреди)
Износ финансијске подршке: 2,398,000 РСД
Испитивање ефеката изолата Trichoderma brevicompactum у интеракцији са биљкама парадајза у условима гајења у пластенику и у пољу, у циљу давања предлога дизајна микробиолошког препарата за примену у повртарској производњи.
Назив пројекта: SORBWALL TECHNOLOGY - Microalgal cell wall-based composites for biosorption of metals from polluted waters
Научноистраживачка организација: Институт за мултидисциплинарна истраживања, Универзитет у Београду
Научна област: Регулација управљања отпадом, коришћења пестицида
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој биосорбентских композита на основу обрађене и активиране биомасе микроалги, што треба да представља нови приступ обради отпадних вода у смислу уклањања загађујућих метала.
Назив пројекта: Nano-geopolymer based remediation techniques for groundwater purification (Concept of Sustainable material and residual Waste minimization)
Научноистраживачка организација: Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду
Научна област: Еколошки прихватљива решења
Износ финансијске подршке: 2,396,000 РСД
Главни циљ пројекта је развој и имплементација иновативних, еколошки прихватљивих и одрживих техника ремедијације подземне воде са повећаним концентрацијама доминантно јона метала (Mn, Fe, Cu, Pb, Cd I drugi) у лабораторијским, пилот постројењима и потенцијално у комерцијалној примени, заснованим на новотестираним и модификованим геополимерима. Дате технике биће у складу са локалним и европским смерницама, користећи новодизајниране процесе пречишćавања подземних вода и система проточних колона са одрживим и апликативним геополимерима.
Назив пројекта: Kit for Pepper Mild Mottle virus identification and pathotype determination
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду
Научна област: Молекуларна генетика (у пољопривреди)
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој кита за детекцију и П2/П3 патотипизацију вируса благог шаренила паприке, који представља јединствени кит на тржишту за истовремену идентификацију присуства и одређивање П2 или П3 патотипа вируса на брз, тачан и једноставан начин.
Назив пројекта: Multifunctional Rapid Prototyping Desktop Machine - Multiprodesk
Научноистраживачка организација: Истраживачко-развојни институт „Лола“
Научна област: Машине и иновативни машински дизајн (укљ. паметне машине, Терапеутске справе)
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Мултифункционална стона машина алатка за брзу израду прототипова је нови концепт 3-осне CNC машине са хоризонталном обртном осом. Специфичан концепт кинематичке структуре машине (A’OXZ) и примена развијеног управљања отворене архитектуре, омогућио је јединствену интеграцију три производне технологије на једној десктоп машини, глодање, ласерско гравирање и 3D штампање ротационих симетричних и асиметричних делова.
Назив пројекта: Intelligent Autonomous Micro Aerial Vehicle Swarm
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Електротехничког факултета у Београду
Научна област: Вештачка интелигенција
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој технологије система аутономних дронова опремљених вештачком интелигенцијом и оптичким и другим сензорима за потребе инспекција инфраструктурних постројења, паметне пољопривреде, спречавања и помоћи код елементарних непогода и безбедности.
Назив пројекта: Ecological utilization of miscanthus biomass for the production of product for improvement and increment of agricultural soil productivity
Научноистраживачка организација: Институт за земљиште
Научна област: Биотехнологија (у пољопривреди)
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој специјално дизајнираног економски и еколошки одрживог биотехнолошког поступка компостирања биомасе са високим уделом влакана, уз примену јединственог микробиолошког препарата на бази корисних бактерија.
Назив пројекта: Hemp extracts rich in non-psychoactive compounds for high value topical product
Научноистраживачка организација: Институт за проучавање лековитог биља Др Јосиф Панчић
Научна област: Производи са додатом вредношћу
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој препрата за локалну примену на кожи са екстрактом конопље добијеним иновативном методом, квантификованим на садржај канабидиола (CBD), актуелног непсихогеног састојка конопље који се са успехом примењује у третману неуропатских болова и инфламација. Јединствени носачи доприносе ефикасној пермеацији ЦБД кроз кожу и транспорту до циљних ткива, уз истовремено одсуство локалне иритације на кожи и постизање додатног ефекта хидратације.
Назив пројекта: Low-energy jelly drops enriched with apple and beetroot pomace applicable in obesity prevention
Научноистраживачка организација: Институт за општу и физичку хемију, Универзитет у Београду
Научна област: Функционални производи - са једном или више нутритивних или здравствених изјава
Износ финансијске подршке: 2,300,000 РСД
Развој иновативних веган желе бомбона обогаћених брашном тропа јабуке и цвекле намењених регулацији телесне тежине. Желе бомбоне са значајно сниженом енергетском вредношћу и вишеструко нижим односом угљених хидрата и дијетних влакана у односу на типичне комерцијалне производе тог типа, као и ниским гликемијским индексом добијене су на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Realization of a new measurement system for the monitoring of Pb2+ concentration in water
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Универзитета у Нишу
Научна област: Сензори
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Проналазак се односи на нови композитни сензорски елемент (функционално градијентну јоноселективну мембрану - FGIS мембрана) за in-situ мониторинг Pb (II) у води, са посебно структурираном градијентом структуром и бољим карактеристикама од познатих конкурентских производа. Поред тога, развијен је и електронски аквизициони систем и софтвер за обраду података са сензора, који омогућава централизацију прикупљених података са великог броја локација у животној средини.
Назив пројекта: Cash Flow Based Change Management Software
Научноистраживачка организација: Грађевински факултет, Универзитета у Београду
Научна област: Софтвер и развој
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој јединствене апликације за планирање, контролу и управљање променама за пројекте изградње пословно-стамбених објеката из угла инвеститора. Апликација садржи модул за планирање који омогућава сагледавање габарита објекта, динамике, трошкова и ризика користећи „универзални ритмични циклограм“ и модул за управљање месечним променама реализације, динамике и прилива/одлива базиран на „финансијски квантификованом гантограму“ са кумулативним цасхфлоw-ом као контролном мером.
Назив пројекта: A new concept of probiotic yogurt formulation by application of next generation prebiotics
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Функционални производи - са једном или више нутритивних или здравствених изјава
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој формулације новог пробиотског јогурта изражених пребиотских својстава и повећане антиоксидативне активности, који садржи јединствени пребиотик нове генерације способан да у непромењеном облику доспе до дебелог црева доприносећи одржавању здраве микрофлоре дебелог црева.
Назив пројекта: Development and Integration of Multiplex Microfluidic Biosensors for Meat Safety monitoring in farm-to-slaughterhouse continuum (DIBMES)
Научноистраживачка организација: Институт за хигијену и технологију меса
Научна област: Биотехнологија у пољопривреди
Износ финансијске подршке: 2,390,000 РСД
Развој мултиплекс, микрофлуидичног биосензора за симултану квалитативну и квантитативну детекцију три сета параметара (алиментарни патогени, хормони стреса, протеини акутне фазе) што обезбеђује информације у раној фази ланца хране, о статусу здравственог стања и добробити животиња и присуству хазарда за безбедност хране, укључујући модел систем за практичну примену проналаска-биосензора у релевантном радном окружењу (фарма, кланица) дуж ланца производње меса.
Назив пројекта: Organosilicon particles based on bridging poly silsesquioxanes for blocking ultraviolet rays
Научноистраживачка организација: BioSens институт
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Проналазак описује нове органосилицијумске честице, засноване на премоштеним полисилсескиоксанима, као ефикасним блокаторима ултраљубичастих зрака. Нове органосилицијумске честице показују стабилну, ефикасну и безбедну способност да блокирају UV зраке.
Назив пројекта: Development of the automated system for small-scale production of Iodine - 131 capsules for personalized therapy of thyroid diseases
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Универзитет у Београду- Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Аутоматизација производних процеса
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој аутоматизованог система који омогућава производњу малих серија јод-131 капсула различитих активности на било који датум и време калибрације и које су прилагођене потребама сваког појединачног пацијента. Систем је приступачан, једноставан за коришћење, компјутерски контролисан и пружа одличну заштиту од зрачења за производно особље.
Назив пројекта: BreviProtect - Zootechnical feed additive for honey bees
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду
Научна област: Биолошка и хемијска средства за сузбијање штеточина и болести
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој микробиолошког адитива за прихрану медоносних пчела који је намењен за стабилизацију цревне микробиоте пчела и превенцију бактеријских инфекција у првом реду америчке гњилоће пчелињег легла.
Назив пројекта: Analysis of the synergistic effect and therapeutic potential of small molecules in patients with recurrent pulmonary infections – Synefther
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду
Научна област: Биомедицина
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Убрзавање процеса мукоцилијарног клиренса у циљу ефикаснијег избацивања секрета из дисајних путева, синергетском применом два мала молекула у форми терапеутика, код пацијената са учесталим обољењима респираторног тракта и здравих људи у циљу превенције респираторних инфекција и побољшања квалитета живота.
Назив пројекта: APPLy-ZiNc - Zinc enrichment of waste apple pomace – sustainable strategy to combat micronutrient deficiency
Научноистраживачка организација: Институт за технологију нуклеарних и других минералних сировина
Научна област: Обогаћена храна - из природних извора додат један или више нутритијената
Износ финансијске подршке: 2,350,000 РСД
Нутрицеутик APPLy-ZiNc је иновативни производ за надокнаду цинка у свакодневној исхрани, високонутритиван, богат дијетним влакнима са израженим антиоксидативним, антиинфламатроним, антихипергликемијским и пребиотским активностима. Потреба за оваквим нутрицеутиком је препозната код вегана, вегетаријанаца и флекситеријанаца, у исхрани без глутена и код људи који имају предијабетес и дијабетес.
Назив пројекта: Novel filler for wet scrubber
Научно-истраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Еколошки прихватљива решења
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Природне минералне глине имају апсорпционе способности које би било пожељно искористити за филтрирање дима и елиминацију гасова стаклене баште из термоелектрана као примарних загађивача. У систему мокрих скрубера за филтрацију дима, поменуте минералне глине би идеално задовољиле техничке потребе и упростиле процес а искоришћена глина богата минералима, може да се користи као пољопривредно ђубриво.
Назив пројекта: Novel composite based on domestic raw material for arsenic adsorption from natural and drinking water
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча”, Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,200,000 РСД
Развој иновативног материјала за филтрирање воде ради уклањања арсена, без употребе оксидационих и токсичних агенаса. Стварање ефикасне и сигурне технологију која ће бити доступна за употребу у водним филтерима и допринети решавању проблема контаминације воде арсенским једињењима.
Назив пројекта: Rectal cancer diagnosing using deep learning of MR images
Научноистраживачка организација: Машински факултет, Универзитет у Београду
Научна oбласт: Машинско учење
Износ финансијске подршке: 2,396,000 РСД
Развој модела дубинског учења за препознавање канцера ректума на снимцима магнетне резонанце.
Назив пројекта: Self-sterilizing polyurethane films for mobile phones and tablets
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој зелених, фотоактивних, суперпотентних, антимикробних пластика за мобилне телефоне и таблете. Врше стерилизацију од патогених бактерија и вируса за један сат.
Назив пројекта: Application of biosorbent MsA aquatic weed Myriophyllum spicatum immobilized in alginate beads and modified MsA beads for petroleum hydrocarbon pollutants removal from wastewaters - AWARENESS
Научноистраживачка организација: Институт за технологију нуклеарних и других минералних сировина
Научна област: Еколошки прихватљива решења
Износ финансијске подршке: 2,370,000 РСД
Постоји велики број техника и производа којима се уклања плутајућа/нерастворна фракција нафте из воде док је проблем који својом токсичношћу ствара водорастворна фракција овог полутанта, недовољно препознат и истражен. AWARNESS је иновативни биосорбент у форми гранула за третман отпадних вода са нагласком на примену у уклањању водорастворне фракције нафте и њених деривата.
Назив пројекта: Advanced functionalized biomaterial for the treatment of chronic wound infections
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство
Научна област: Биолошка и хемијска средства за сузбијање штеточина и болести
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развијање облоге за ране на бази бактеријског ензима и биоматеријала за лечење рана које тешко зарастају. Ова облога је дизајнирана да спречи и заустави веć настале инфекције, чиме се ствара идеална средина за зарастање рана.
Назив пројекта: Application of Green Synthesized Silver Nanoparticles for Skin and Oral Treatment
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча” Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Биотехнологија
Износ финансијске подршке: 2,362,500 РСД
Развој формулације која садржи наночестице сребра синтетисане ласерски и у присуству воденог биљног екстракта чиме се на једноставан, брз и еколошки чист начин, а без употребе додатних хемијских једињења и органских растварача добија јединствени препарат који истовремено остварује антибактеријски и антиинфламаторни ефекат, није токсичан за хумане ћелије и подстиче синтезу колагена, и као такав је погодан за локалну примену код атрофичних и инфламаторних стања коже и слузокоже усне дупље.
Назив пројекта: Zinc encapsulated in biodegradable polymers: a sustainable solution for cereal boosting
Научноистраживачка организација: Институт за мултидисциплинарна истраживања
Научна област: Производња минералних и микробиолошких ђубрива
Износ финансијске подршке: 2,320,000 РСД
Концепт пројекта је састављање формулације ђубрива на бази Zn који је инкорпориран у органски биоразградиви полимер. Идеја је да се обезбеди контролисано отпуштање Zn у складу са потребама житарица током њиховог раста.
Назив пројекта: Production of solid active fungal based bio-composite packaging material with potential antimicrobial properties
Научноистраживачка организација: Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Производња чврстог активног био композитног материјала на бази гљива за паковање са потенцијалним антимикробним својствима
Назив пројекта: Sustainable recovery platform for copper valorization from industrial effluents
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Заштита животне средине
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Нова технологија се бави третманом индустријских отпадних вода које садрже високу концентрацију бакра. Испуштање великих количина отпадних вода контаминираних металом у којима у количини доминира бакар представља огроман проблем са еколошке и економске перспективе.
Назив пројекта: Modular Bench-top Photoreactor for microfluidic and batch chemistry applications
Научноистраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду
Научна област: Машине опште и специфичне намене
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Компактни Модуларни Фотореактор за примену у микрофуидној и класичној хемији. Главна карактеристика уређаја је модуларност - он садржи изменљиве полице за бочице, цевни реактор или плоче са микро бунарима, у зависности од жељене примене.
Назив пројекта: New ecological commercial coagulant for water and wastewater treatment
Научноистраживачка организација: Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду
Научна област: Производња и заштита животне средине
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој комерцијалног производа – природног коагуланта чија би примена у третману воде и отпадних вода допринела добијању здравствено безбедније воде и смањењу негативног утицаја на животну средину који има сам процес обраде воде и отпадних вода.
Назив пројекта: Natural cosmetic nano-serum with Red Raspberry Seed Oil of Serbian origin for antioxidant treatment of skin photoaging
Научноистраживачка организација: Фармацеутски факултет, Универзитета у Београду
Научна област: Производи са додатом вредношћу
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Иновативни наносерум (нискоенергетска наноемулзија), развијен да чува драгоцена антиоксидативна својства уља семена малине, произведен је тзв. зеленим/еколошки одрживим поступцима и детаљно испитан in vitro и in vivo како би се задовољили строги захтеви прописа ЕУ који се тичу козметичких производа. Наведени проналазак може да служи и као својеврсна наноплатформа – носач за различите осетљиве козметички активне супстанце биљног порекла.
Назив пројекта: Natural Syrup as a Flavored Functional Dressing
Научноистраживачка организација: Биолошки факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Функционални производи - са једном или више нутритивних или здравствених изјава
Износ финансијске подршке: 2,260,000 РСД
Развој новог природног прехрамбеног производа - сирупа, јединственог састава, новог укуса и ароме, који до сада није понуђен на тржишту. Функционална својства овог слатког прелива су благотворна за опште стање људи, а потичу од свих његових састојака, укључујући и биљку која до сада није употребљавана у исхрани.
Назив пројекта: Sensor for pesticide detection based on pyrophyllite clay -SORTIE
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча” Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Сензори
Износ финансијске подршке: 2,400,000 RSD
Дизајн електроде базиране на композиту пирофилит-угљеничне пасте као део сензора за детекцију трагова пестицида у води и храни са границом детекције од 1,9 ng cm-3.
Назив пројекта: Microfluidic lab-on-a-chip for novel diagnostics of amyotrophic lateral sclerosis
Научноистраживачка организација: Биолошки факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Биомедицина
Износ финансијске подршке: 2,346,750 РСД
Развој преносиве, самосталне, клиничке „лабораторије на чипу“ (NIMOCHIP) за персонализовану ин витро дијагностику амиотрофичне латералне склерозе која би се могла даље развијати и за дијагнозу других неуролошких поремећаја са инфламаторном компонентом.
Назив пројекта: The Optimization of Chitosan-based Biopolymer Powders for Latent Fingerprint Detection and Efficient DNA Recovery
Научноистраживачка организација: Криминалистичко-полицијски универзитет
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Иновација представља производњу нових еколошки прихватљивих биополимерних прахова који резултирају ефикаснијим и безбеднијим радним окружењем оперативних форензичара и полицијских службеника на месту догађаја. Синтетисани прахови представљају „природни” агенс за детекцију отисака прстију који би могли да очувају интегритет биолошког материјала депонованог на површине, омогућавајући накнадне анализе отиска прста.
Назив пројекта: Appliance for Regulatory and Ethical Evaluation of the Outputs of AI-based text-to image Software Solutions
Научноистраживачка организација: Институт за европске студије
Научна област: Вештачка интелигенција
Износ финансијске подршке: 2,397,000 РСД
Предмет иновације је систем који би обављао регулаторну и етичку евалуацију резултата софтверских решења “из текста у слику” базираних на вештачкој интелигенцији, омогућавајући идентификацију ризика за различите повреде појединачних права и општих етичких критеријума.
Назив пројекта: Artificial Intelligence driven tool for early wheat yield prediction
Научноистраживачка организација: Биосенс институт
Научна област: Вештачка интелигенција (у пољопривреди)
Износ финансијске подршке: 2,398,830 РСД
Развој алата базираног на вештачкој интелигенцији за рану предикцију приноса пшенице пружа фармерима и агрономима јединствено и ефикасно решење за предвиђање продуктивности усева. Ова иновативна технологија тежи да унапреди и олакша дигиталне пољопривредне праксе и помогне доношење правовремених агротехничких мера, уз велику прецизност предвиђања приноса коришћењем слика усева са мобилног телефона..
Назив пројекта: Plant-based product for the eradication of pathogenic bacteria biofilm
Научноистраживачка организација: Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду
Научна област: Еколошки прихватљива решења
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Производ биљног порекла за ерадикацију биофилма патогених бактерија. Анти-биофилм формулација фитохемикалија представља револуционарно решење прецизно дефинисане комбинације природних агенаса за уклањање бактеријских биофилмова, пружајући нови производ на бази биљака. Иновација садржи природне производе, који нису токсични, имају пријатан мирис, уклањају постојећи биофилм и спречавају формирање нових биофилмова на различитим површинама.
Назив пројекта: ”Lasta” aircraft flight training device prototype development
Научноистраживачка организација: Универзитет одбране
Научна област: Машине опште и специфичне намене
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој прототипа тренажера за авион Ласта је пројекат који интегрише технологију за праћење покрета ока унутар кабине тренежера авиона „Ласта“. Примена ових технологија омогућава праћење и оцену напретка у обуци на авионима са напредним кокпитом.
Назив пројекта: Evaluating the stimulating effect of Trichoderma sp. on rapeseed and white maize seed germination and early growth with aim to develop bio-product for seed viability improvement
Научноистраживачка организација: Институт за ратарство и повртарство
Научна област: Производња минералних и микробиолошких ђубрива
Износ финансијске подршке: 2,358,150 РСД
Развој био-препарата базираног на мешавини или појединачном Трицходерма изолату локалног порекла који стимулативно делују на рани пораст корена кукуруза и уљане репице, као и одабир иновативног састава подлоге за оптимални пораст Трицходерма изолата и дуг век трајања био-производа.
Назив пројекта: New approach to thrombophilia screening
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство
Научна област: Биомедицина
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој теста за детекцију резистенције на антитромбин, потенцијално животно угрожавајућег тромботичког поремећаја, у облику дијагностичког кита за брзи скрининг у клиничким лабораторијама.
Назив пројекта: Nutritionally and Functionally Enhanced Dairy Products using Fruit and Vegetable By‐products
Научноистраживачка организација: Технолошки факултет Нови Сад
Научна област: Функционални производи (Functional food) – са једном или више нутритивних или здравствених изјава
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој млечних производа са повећаном здравственом вредношћу коришћењем отпадних биљних сировина без значајних измена аутентичних сензорских карактеристика традиционалног производа.
Назив пројекта: Increasing technology readiness level of natural placental extract and epigallocatechin gallate-based multipurpose skin cream
Научноистраживачка организација: Институт за примену нуклеарне енергије, Универзитет у Београду
Научна област: Биотехнологија
Износ финансијске подршке: 2,398,000 РСД
Проналазак се састоји од иновативне комбинације овчијег плацентног екстракта продужене биоактивности и епигалокатехин галата са доказаним регенеративним и анти-оксидативним дејством. Формулисан је као потпуно природна вишенаменска крема која може бити од значајне помоћи код различитих оштећења коже. Циљ пројекта је подизање нивоа технолошке спремности проналаска и излазак на тржиште.
Назив пројекта: Polymerencapsulated disinfectant. Disinfection potential against a broad spectrum of microbes and some pathogen coronavirus species
Научноистраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију
Научна област: Биолошка и хемијска средства за сузбијање штеточина и болести
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој и комерцијализација новог дезинфекционог средства инкапсулираног у полимеру које има јединствене перформансе које омогуц́авају продужено деловање, проширену антимикробну активност и вишенаменску комерцијалну примену.
Назив пројекта: Modified clay as separation media
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке ‘’Винча’’, Универзитет у Београду – Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развојем порозних материјала на бази глине побољшана је механичка стабилност добијених материјала што им даје могућности како примене у третману отпадних вода тако и ефикаснијем искоришћењу великих количина депоноване глине током експлоатације угља, а самим тим и стварању здравије животне средине.
Назив пројекта: BEER+HyZn: Zinc and hyaluronan enriched beer with immune-stimulating action and anti-aging effect
Научноистраживачка организација: Хемијски факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Обогаћена храна – из природних извора додат један или више нутритијената
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој Beer+ HyZn, пива са хијалуроном и цинком, представља револуционарну нову генерацију суплемената који промовишу здрав живот. Замишљено као хранљиви и укусни напитак за опуштање после спортске активности, Beer+ HyZn подмлађује кожу и зглобове и јача имунитет.
Назив пројекта: Design of variable nozzle sub-system for 3D printing extruder system
Научноистраживачка организација: Машински факултет, Универзитет у Нишу
Научна област: Машине опште и специфичне намене
Износ финансијске подршке: 2,397,000 РСД
Развој подсистема варијабилне млазнице за 3D штампу који омогућава да екструдер за FDM штампу избацује материал различитог пречника што представља значајано унапређење FDM технологије штампе у погледу брзине, квалитета и чврстоће штампаних делова.
Назив пројекта: MOBile APP for VIRtual FFR (Fraction Flow Reserve)
Научноистраживачка организација: Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу
Научна област: ИКТ
Износ финансијске подршке: 2,390,600 РСД
Развој софтверске апликације која укључује апликацију за Andriod и iPhone платформу и МL апликацију за убрзање виртуелног израчунавања FFR (Fractional Flow Reserve).
Назив пројекта: Solid state hydrogen tank for stable power supply applications
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке ‘’Винча’’, Универзитет у Београду – Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Чиста производња и животна средина
Износ финансијске подршке: 2,394,000 РСД
Развој водоничног реактора (резервоара) који би омогућио складиштење и испоруку водоника у чврстом стању „на захтев“, користећи напредна својства новодизајнираних материјала за складиштење.
Назив пројекта: Development of the fully self-supporting composite thermally-insulated trailer box body for perishable foodstuffs transport
Научноистраживачка организација: Машински факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Машине будућности - Дистрибуција
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој подне структуре термоизоловане коморе дефинисањем локалних структурних ојачања у сегментима пријема концентрисаних сила (нпр. утицај система за ослањање), чиме се елиминише потреба за класичном шасијом као носећим системом возила и остварује смањење сопствене масе односно повећава корисна носивост - ресурс за оптимизацију транспорта хране са акцентом на дистрибуцију у градским језгрима.
Назив пројекта: Thin-film/coating printer based on electrolysis of valve metals
Научно-истраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду
Област паметне специјализације: Машине и иновативни машински дизајн
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој уређаја са иновативном електролитичком ћелијом која омогућава мобилно и директно штампање оксидних превлака на металима електрохемијским методама, за стварање оксидних слојева за мерење температуре, штамање луминисцентних QR кодова, или за поправку заштитних превлака.
Назив пројекта: Biodegradable geotextile composites based on hemp and bentonite
Научно-истраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду
Област паметне специјализације: Производња и заштита животне средине
Износ финансијске подршке: 2,310,000 РСД
Нови зелени приступ за синтезу биоразградивог геотекстила на бази нетканог текстилног материјала на бази конопље и бентонитне глине, применљив у агро-малчирању, контроли ерозије, сорпцији и филтрацији.
Назив пројекта: Respiration monitor
Научно-истраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду
Област паметне специјализације: Сензори
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој носивог уређаја за праћење дисања у реалном времену, упареног са апликацијом за потребе тржишта фитнеса и медицине.
Назив пројекта: Заштитни ефекти конзумације водњике (ферментисаног воћног напитка) на упале у мозгу, когнитивне функције и дуговечност
Научно-истраживачка организација: Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“
Област паметне специјализације: Функционална храна
Износ финансијске подршке: 2.352.632,14 РСД
Пројекат се бави испитивањем ефеката специфичног ферментисаног воћног напитка водњике на здравље и дуговечност људи, са посебним акцентом на његова потенцијална антиинфламаторна својства, а све у циљу даље комерцијализације.
Назив пројекта: UNT Lab 3327
Научно-истраживачка организација: Универзитет Унион – Никола Тесла
Област паметне специјализације: Интернет ствари
Износ финансијске подршке: 1.719.000 РСД
Развој едукативног робота у виду самоходне лабораторије за испитивање параметара животне средине у ваздуху, тлу, као и метеоролошких параметара и снимање околине.
Назив пројекта: Уређај за истакање и расподелу напитка из флаше
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Машинског факултета у Београду
Научна област: Машинско инжењерство
Износ финансијске подршке: 50.000 евра (за две фазе)
Уређај за истакање и расподелу напитка из флаше, који је развио Иновациони центар Машинског факултета у Београду, омогућава да се сипа одређена количина вина, и још важније, да преостало вино у боци остане свеже. Околна заштита (инертна гасовита атмосфера) омогућава непромењене карактеристике вина годину дана након првог отварања. Дозни систем је подесив тако да је могуће сипати унаред одређену количину вина у чашу. Најзад, уређај се и одваја од флаше и плуте. Све заједно, уређај је јефтинији и мањи по величини у односу на конкурентске и може истовремено да служи чак 20 флаша вина. Идеалан је за ресторане и барове који служе вина, као и кетеринг.
У овом тренутку, технологија је лиценцирана од стране ХОРЕЦА компаније ПОР-ТР из Србије. Фонд за иновациону делатност је подржао патентирање ове технологије на интернационалном нивоу, као и израду 3Д прототипа и помогао у потписивању линценцног уговора.
Назив пројекта: Нови катализатор за дехалогенизацију фреона
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 19.800 евра
Органохалогена једињења, као што су фреони, који се ослобађају из система за хлађење, система за гашење пожара и полиуретанских пена за топлотну изолацију, изузетно оштећују озонски омотач. У циљу елиминације емисије фреона у животну средину, Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета развио је нови катализатор који се лако може прилагодити потребама корисника и производити у различитим формама. Нови катализатор не захтева употребу племенитих метала у свом активном слоју, што га чини повољнијим од постојећих катализатора, и обезбеђује ефикасност од 95,5%.
Фонд за иновациону делатност је подржао развој катализатора и ангажован је на тражењу комерцијалних партнере за лиценцирање и развој на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Нова сорта купуса са повећаним приносом и укупним садржајем шећера
Научноистраживачка организација: Институт за повртарство, Смедеревска Паланка
Научна област: Пољопривреда и прехрамбена индустрија
Износ финансијске подршке: 11.400 евра
Квалитет лишћа белог купуса се смањује током транспорта и складиштења, а и поступци ферментације значајно штете квалитету и садржају листова купуса. Као одговор на наведене проблеме, Институт за повртарство је креирао јединствену линију белог купуса. Он има већу принос у односу на већ присутне сорте на тржишту, уз побољшан квалитет и карактеристике након прераде. Прецизније, главица купуса има већи проценат сувог садржаја и шећера и погодна је за ферментацију и/или складиштење у новом облику током зиме и пролећа. Осим тога, ова сорта доноси веће приходе при условима интензивне производње.
Фонд за иновациону делатност је подржао Институт за повртарство да заштити и комерцијализује ову нову сорту. Захваљујући Фонду, упостављена је и сарадња са компанијом Syngenta. Главна тржишта су Србија, Бугарска и Македонија, али се показало да постоји шири тржишни потенцијал.
Назив пројекта: Израда прототипова нове генерације ергономски прилагођених столица кабина дизалица
Научноистраживачка организација: Машински факултет Универзитета у Београду
Научна област: Машинско инжењерство
Износ финансијске подршке: 15.750 евра
Оператори крана раде у ограниченим радним просторима који захтевају неугодне положаје, што дуготрајно доводи од смањења радног капацитета, квалитета и сигурности. Како би се повећала ефикасност, Машински факултет у Београду осмислио је кабинска столицу која је под одређеним нагибом и има подупирач ногу и омогућава рад и одмор у два положаја. Предложени дизајн омогућава смањење стреса и вртоглавица оператера због ергономских подешавања, чиме се повећава продуктивност дизалице, безбедности и сигурности. Како је за ову столицу потребан мањи унутрашњу простор смањују се и трошкови производње.
Фонд за иновациону делатност подржао је пројекат тако што је финансијски омогућио израду дизајна са интеграцијом компоненти и тестирањем у симулираном окружењу.
Назив пројекта: Мултифункционалне куглице за хватање боја
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет Универзитет у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 16.780 евра
Прање обојених тканина проузрокује цурење боја чиме се боје преносе између тканина. Садашње решење је или ручно сортирање у групе према боји пре прања или коришћење инхибитора преноса боја су најчешће за једнократну употребу и захтевају додатне носаче. Технолошко-металуршки факултет нуди јединствено решење - мултифункционане куглице за хватање боја. Брзо уклањају боје, уједно су и омекшивач за тканине и воду и могу се вишекратно користити. При том су биоразградиве и произведене на енергетски ефикасан начин.
Фонд за иновациону делатност је подржао патентирање ове технологије, дизајн и 3Д штампање производа, као и израду промотивног видеа.
Назив пројекта: Интелигентни систем за предвиђање приноса воћних култура
Научноистраживачка организација: Факултет техничких наука Универзитет у Крагујевцу
Научна област: Паметна пољопривреда
Износ финансијске подршке: 11.500 евра
У пољопривреди постоји потреба за предвиђањем приноса различитих плодова. Ово је важно за предвиђање тачне количине потребног складишта за жетву, план продаје и план развоја за наредну годину. Факултета техничких наука из Чачка понуди је софтверско решење, тачније апликацију помоћу које је могуће предвидети приносе плодова на основу неколико параметара за израчунавање: коришћено ђубриво, датум жетве, систем наводњавања, број третмана са пестицидима, тип резања, заштита од града, одржавање земљишта.
Фонд за иновациону делатност је помогао у процесу комерцијализације и хрватска компанија Agrivi је лиценцирала технологију и софтвер се тренутно тестира на тржишту.
Назив пројекта: Комерцијализација нове пробиотске културе за цревне инфекције
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство
Научна област: Биотехнологија и биоинжењерство
Подршка: Менторство
циљу побољшања здравља животиња и смањења употребе антибиотика у сточној производњи Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство развио је нови пробиотик заснован на природним изолатима бактерија млечне киселине. Према већ утврђеним in vivo тестовима, пробиотик представља моћну алтернативу употреби антибиотика у лечењу цревних инфекција повезаних са Clostridium perfrigens, E. coli, и Salmonella Typhimurium. Предност над постојећим техничким решењима је да се ова пробиотска култура састоји искључиво од бактерија млечне киселине, са статусом ГРАС (међународна лиценца која потврђује безбедност супстанце у исхрани људи и животиња) и специфичним пробиотским потенцијалом.
Фонд за иновациону делатност је помогла у изради бизнис модела, go-to-market стратегије и потписивању лиценцног уговора са швајцарском фармацеутском компанијом PhytoNet.
Назив пројекта: Инструмент за мерење топлотне проводљивости вишекомпонентних смеша
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 14.200 евра
Нови инструмент направљен у оквиру овог пројекта на Технолошко-металуршки факултету користи инструмент са вишеструко причвршћеним сензорима. Сваки од тих сензора базиран је на коаксијалној жици термоелемента који је механички снажнији и лакши за употребу од стандардног сензора. Нови тип инстреумента омогућава мерења електрично проводљивих течности, широк температурни опсег мерења, узорака малих запремина, уз једноставно руковање и коришћење софтвера за ефикаснију контролу мерења, сакупљања података и обраде.
Иако проналазак потиче из академске заједнице, његова главна примена је у индустрији: рафинеријама нафте и хемијске и петрохемијске индустрије за различите врсте измењивача топлоте, као и у секторима истраживања и развоја.
Фонд за иновациону делатност је финансирао израду прототипа, укључујући и софтверску и хардверску компоненту, који је паралелно заштићен као интелектуална својина Технолошко-металуршког факултета у Београду.
Назив пројекта: Антимикробно активно козметичко и фармацеутско паковање
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду
Научна област: Хемијско инжењерство
Износ финансијске подршке: 18.000 евра
Микробиолошка контаминација нестерилних фармацеутских производа већ дуго представља главну бригу у контексту ризика јавног здравља и ефикасности лијека. Најбоља заштита производа, а тиме и сигурност потрошача, обухвата примену антимикробних средстава у садржај пакета или сам материјал паковања. Антимикробно паковање је ефикасније због споре и контролисане миграције активне компоненте у садржај паковања, али такође може смањити изазове при додатку антимикробних средстава током складиштења и транспорта. Истраживачка група из Иновационог центра Технолошко-металуршког факултета дошла је до идеје о производњи антимикробних паковања, углавном антимикробних фармацеутских или козметичких боца или кутија. Антимикробни филмови се производе на различите начине, али није могуће направити бочице и кутије од њих. Израђена је одговарајућа антимикробна формулација, у складу са европском фарамкопијом. Следеће анализе су показале обећавајуће резултате: ентеробактерија, укупна број бактерија и квасаца, aerobicmosophilic count, Escherichia coli, квасац и буђ.
Oвoм пројекту су финансирани развој, тестирање материјала путем математичких модела и крајња анализа нових материјала, као и успостављању сарадње са чачанским предузећем „Унипласт“.
Назив пројекта: Уређај за анализу сорпције водоника HSA-UNLS
Научноистраживачка организација: Институт нуклеарних наука Винча
Научна област: Физика
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Одређени материјали могу упијати и ослобађати велике количине водоника под посебним условима, у смислу температуре и притиска. Проналажење таквих материјала са изврсном кинетиком и термодинамичком водоничном сорпцијом је и даље велики научни изазов. Анализатор сорпционог водоника је истраживачка опрема изграђена за испитивање својстава хидридних материјала током узастопних циклуса апсорпције водоника и десорпције. Ова врста истраживања је важна јер понашање материјала током вишеструког циклуса одређује њихову употребљивост за складиштење чврстог водоника (попут батерија). Научници са Института нуклеарних наука Винча, заједно са инжењерима из компаније UNO-LUKS NS-а, развили су инструмент на бази волуметријских мерења и теже да га надограде како би била могућа и термодинамичка мерења.
Финансијска подршка од стране Фонда за иновациону делатност је искоришћена за унапређење стања комерцијалне спремности пројекта у смислу да добију инструмент који се показао у релевантном окружењу (TRL6).
Назив пројекта: Активно паковање: Биоразградиве превлаке/ филмови на бази пољопривредних нуспроизвода
Научноистраживачка организација: Институт мултидисциплинарних истраживања
Научна област: Наука о материјалима
Износ финансијске подршке: 19.600 евра
Институт мултидисциплинарних истраживања развио је емулзије оптимизоване за различите свеже састојке (заштиту од воћа, поврћа, меса) које показују добре антимикробне, антиоксидативне и механичке особине. За разлику од претходних патентираних решења у активној амбалажи, ова емулзија се може производити као коначни производ који се састоји од полимерне матрице растворљиве у води, који се може наносити прскањем како би се формирао заштитни слој на подлози, практично нетопљив у води након сушења. Штавише, испуњава захтеве за функционално активно паковање које нуде антимикробиолошке и антиоксидативне ефекте, те се стога може очекивати продужени рок трајања свеже хране.
Предложени пројекат се подржава кроз финансирање сертификације која ће осигурати усклађеност производа пре пласирања на тржишту и валидацију рока трајања.
Назив пројекта: Израда прототипа минимално инавазививног катетера
Научноистраживачка организација: Медицински факултет Универзитета у Београду
Научна област: Медицински уређај
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Инфекције уринарног тракта су најчешће инфекције, а највећи број се може приписати употреби уринарног катетера. На Медицинском факултету у Београду развијен је нови катетер који може смањити и спречити улазак и задржавање бактерија у стерилним деловима уринарног тракта и на тај начин смањити потенцијалне компликације. Осим тога, спречава цепање и одговара природној кривини уринарног канала који избегава оштећење уринарног епитела у уретри.
Фонд за новациону делатност подржава заштиту патената и производњу 3D прототипа.
Назив пројекта: Хидрогелови са синтетичким лигнинским олигомерима као антимикробним агенсима и агенсима за лечење рана
Научноистраживачка организација: Институт за мултидисциплинарна истраживања
Научна област: Биотехнологија и биоинжењерство
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Бактеријске инфекције и хроничне ране су све тежи проблеми. Пројекат Институт за мултидисциплинарна истраживања се посебно се бави проблемима инфекција, а и самим зарастањем рана. Преклиничке студије производа који је развио Институт показале су да има јаку антибактеријску и антибиотску активност на оба бактеријска соја која се култивишу у лабораторијским условима и дивљим сојевима изолованим од рана пацијената. Супстанца није показала токсични ефекат на хумане епителне ћелије, у концентрацијама које су токсичне за тестиране бактерије. Није имала запаљенски ефекат на стерилне ране индуковане на лабораторијским пацовима, али је имала позитиван ефекат на зарастање рана.
Фонд за иновациону делатност финансира додатна in vivo тестирања неопходна за даљи развој производа, као и његову интелектуалну заштиту.
Назив пројекта: Уређај за откривање бактеријских егзотоксина коришћењем стаклених нанопоротова
Научноистраживачка организација: Биолошки факултет Универзитета у Београду
Научна област: Медицински уређај
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Биолошки факултет у Београду бави се развијањем првог функционалног прототипа који ће користећи стаклене нанопоре утврђивати постојање бактеријских егзотоксина. Стаклене нанопоре су први пут направљене пре неколико година, међутим, до сада нису биле уграђиване у уређај за детекцију екзотоксина, као и њихових антитоксина и комплекса. Кроз Програм трансфера технологије финансира се развој мобилног прототипа, заштите интелектуалне својине и формирање spin-off компаније.
Назив пројекта: Примена система ејектора на вакуум сушач
Научноистраживачка организација: Технолошки факултет Универзитета у Новом Саду
Научна област: Прехрамбене технологије
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Производња сушеног воћа и поврћа је веома важан извозни потенцијал за Србију и такође има дугу традицију у очувању хране. Ејекторски систем има многе предности, али упркос једноставности примене, до сада није коришћен за сушење воћа и поврћа. Технолошки факултет у Новом Саду конструисао је вакум сушач са системом ејектора који представља добру опцију за мале произвођаче који су специјализовани за производњу високо квалитетних сушених производа. Главни принцип вакуумског сушења је могућност сушења воћа и поврћа на нижим температурама и притисцима.
Фонд за иновациону делатност је подржао израду и тестирање функционалног прототипа као и консултантске предлоге развоја бизнис модела и комерцијализације.
Назив пројекта: Активно облога заснована на нано и микро честице за тиг заваривање
Научноистраживачка организација: Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду
Научна област: Наука о материјалима
Износ финансијске подршке: 17.700 евра
ТИГ заваривање је добро успостављен и широко примењив процес заваривања који обезбеђује висококвалитетне заварљиве спојеве посебно од нерђајућих челика и лаке легуре. Факултет техничких наука из Новог Сада предлаже примену новог концепта активираног флукса за ТИГ заваривање који садржи високо реактивне нано честице са великом површинском површином дуж јефтинијих микро честица у растварачу да би се формирала паста или флукс. Развијање нано-хибридног или нано-микро флукса може значајно уштедети време, енергију и потрошне материјале, као и мање дисторзије завара и евентуално прихватљивија зона захваћена топлотом која резултира вишим механичким својствима заваривања. Кроз Програм трансфера технологије финансирано је извођење студија на индустријском нивоу, патентна претрага и регистрација патента.
Назив пројекта: Нови анти-вирални молекул
Научноистраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду
Научна област: Биотехнологија
Износ финансијске подршке: 9.000 евра
Антивирусни лекови најчешће делују као инхибитори различитих ћелијских процеса и имају кључну улогу у циклусу размножавања вируса (инхибитори реверзне транскриптазе у ретровирусима као што су HIV, инхибитори вирусне интегразе или протеазе). Главни проблеми са овим лековима су вирусне мутације које праве сојеве вируса отпорне на лекове, поред вишеструких споредних ефеката. Нови приступ у терапији HIV-1 користи комбинацију инхибитора како би се смањила вероватноћа формирања супериорне мутације. Главни општи циљ проналаска је да обезбеди анти-вирусни полипептид и његове деривате, укључујући профилактичке и терапеутске примене против вируса.
Активни агенс је изоловани и пречишћени нови протеин на бази биљке специфичне аминокиселинске секвенце чија читава секвенца или делови показују анти-вирусну активност. Ова аминокиселинска секвенца је потпуно нова са не више од 35% идентитета са познатим секвенцама. Анти-вирусна активност је потврђена против HIV-1 и HSV-2. Штавише, његова висока стабилност у алкалним условима, одсуство цитотоксичности и митогени ефекат у опсегу терапијских концентрација имају предност над познатим протеинима истог механизма антивирусног дејства.
Фонд за иновациону делатност подржава заштиту интелектуалне својине овог проналаска.
Назив пројекта: Стабилизатори силаже
Научноистраживачка организација: Пољопривредни факултет Универзитета у Београду
Научна област: Агро/ Храна
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Проналазак Пољопривредног факултет Универзитета у Београду односи се на очување хране за животиње и реч је о стабилизаторима силаже. Будући да је ваздух (кисеоник) главни узрочник пропадања силаже, овај поналазак омогућава избацивање кисеоника из масе силоса. На овај начин се током конзервирања чувају почетне храњиве вредности биљака пре силаже. Осим тога може се прилагођавати условима сваког газдинства и у потпуности је безбедан у погледу здравља људи и животиња, као и заштите животне средине.
Фонд за иновациону делатност подржава трошкове израде и подношења патената, паковање стабилизатора и њихово тестирање.
Назив пројекта: Технолошки поступак за индустријско добијање вишенаменског безглутенског брашна од тропа јабуке са високим садржајем дијетних влакна, антиоксидативним и антидијабетогеним дејством
Научноистраживачка организација: Институт за општу и физичку хемију
Научна област: Прехрамбена индустрија
Износ финансијске подршке: 20.000 евра
Брашно од јабучног тропа (споредни производ ндустрије прераде воћа и поврћа који садржи нешто пулпе, кору, семенку и петељку јабуке), добијено на индустријском нивоу применом иновативног поступка развијеног на Институту за општу и физичку хемију, је природан производ који не садржи глутен, фитинску киселину, конзервансе, вештачке боје, ни било какве адитиве. Под оптимизованим условима дехидратације и млевења задржана су нутритивна и технолошка својства полазног материјала, као и његове сензорне особине, тј. укус и мирис јабуке.
Низак садржај и активност воде омогућавају стабилност и дуг рок трајања овог производа. Хемијским, физичко-хемијским и микробиолошким анализама потврђена је безбедност, висок садржај калијума, дијетних влакана, укупних полифенолних једињења и флавоноида. In vitro тестови показали су високу антиоксидативну активност брашна а in vivo проучавања антидијабетогени ефекат. Сензорна и функционална својства (висок капацитет везивања воде и уља) као и термална стабилност брашна од тропа јабуке омогућавају његову примену у пекарској и кондиторској индустрији.
Да би тестирао потенцијално тржиште, Фонд за иновациону делатност подржава анализу тржишта и маркетиншке активности заједно са производњом производа на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Trichoderma brevicompactum as biostimulator in vegetable production
Научноистраживачка организација: Универзитет Едуконс
Научна област: Биотехнологија (у пољопривреди)
Износ финансијске подршке: 2,398,000 РСД
Испитивање ефеката изолата Trichoderma brevicompactum у интеракцији са биљкама парадајза у условима гајења у пластенику и у пољу, у циљу давања предлога дизајна микробиолошког препарата за примену у повртарској производњи.
Назив пројекта: SORBWALL TECHNOLOGY - Microalgal cell wall-based composites for biosorption of metals from polluted waters
Научноистраживачка организација: Институт за мултидисциплинарна истраживања, Универзитет у Београду
Научна област: Регулација управљања отпадом, коришћења пестицида
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој биосорбентских композита на основу обрађене и активиране биомасе микроалги, што треба да представља нови приступ обради отпадних вода у смислу уклањања загађујућих метала.
Назив пројекта: Nano-geopolymer based remediation techniques for groundwater purification (Concept of Sustainable material and residual Waste minimization)
Научноистраживачка организација: Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду
Научна област: Еколошки прихватљива решења
Износ финансијске подршке: 2,396,000 РСД
Главни циљ пројекта је развој и имплементација иновативних, еколошки прихватљивих и одрживих техника ремедијације подземне воде са повећаним концентрацијама доминантно јона метала (Mn, Fe, Cu, Pb, Cd I drugi) у лабораторијским, пилот постројењима и потенцијално у комерцијалној примени, заснованим на новотестираним и модификованим геополимерима. Дате технике биће у складу са локалним и европским смерницама, користећи новодизајниране процесе пречишćавања подземних вода и система проточних колона са одрживим и апликативним геополимерима.
Назив пројекта: Kit for Pepper Mild Mottle virus identification and pathotype determination
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду
Научна област: Молекуларна генетика (у пољопривреди)
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој кита за детекцију и П2/П3 патотипизацију вируса благог шаренила паприке, који представља јединствени кит на тржишту за истовремену идентификацију присуства и одређивање П2 или П3 патотипа вируса на брз, тачан и једноставан начин.
Назив пројекта: Multifunctional Rapid Prototyping Desktop Machine - Multiprodesk
Научноистраживачка организација: Истраживачко-развојни институт „Лола“
Научна област: Машине и иновативни машински дизајн (укљ. паметне машине, Терапеутске справе)
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Мултифункционална стона машина алатка за брзу израду прототипова је нови концепт 3-осне CNC машине са хоризонталном обртном осом. Специфичан концепт кинематичке структуре машине (A’OXZ) и примена развијеног управљања отворене архитектуре, омогућио је јединствену интеграцију три производне технологије на једној десктоп машини, глодање, ласерско гравирање и 3D штампање ротационих симетричних и асиметричних делова.
Назив пројекта: Intelligent Autonomous Micro Aerial Vehicle Swarm
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Електротехничког факултета у Београду
Научна област: Вештачка интелигенција
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој технологије система аутономних дронова опремљених вештачком интелигенцијом и оптичким и другим сензорима за потребе инспекција инфраструктурних постројења, паметне пољопривреде, спречавања и помоћи код елементарних непогода и безбедности.
Назив пројекта: Ecological utilization of miscanthus biomass for the production of product for improvement and increment of agricultural soil productivity
Научноистраживачка организација: Институт за земљиште
Научна област: Биотехнологија (у пољопривреди)
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој специјално дизајнираног економски и еколошки одрживог биотехнолошког поступка компостирања биомасе са високим уделом влакана, уз примену јединственог микробиолошког препарата на бази корисних бактерија.
Назив пројекта: Hemp extracts rich in non-psychoactive compounds for high value topical product
Научноистраживачка организација: Институт за проучавање лековитог биља Др Јосиф Панчић
Научна област: Производи са додатом вредношћу
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој препрата за локалну примену на кожи са екстрактом конопље добијеним иновативном методом, квантификованим на садржај канабидиола (CBD), актуелног непсихогеног састојка конопље који се са успехом примењује у третману неуропатских болова и инфламација. Јединствени носачи доприносе ефикасној пермеацији ЦБД кроз кожу и транспорту до циљних ткива, уз истовремено одсуство локалне иритације на кожи и постизање додатног ефекта хидратације.
Назив пројекта: Low-energy jelly drops enriched with apple and beetroot pomace applicable in obesity prevention
Научноистраживачка организација: Институт за општу и физичку хемију, Универзитет у Београду
Научна област: Функционални производи - са једном или више нутритивних или здравствених изјава
Износ финансијске подршке: 2,300,000 РСД
Развој иновативних веган желе бомбона обогаћених брашном тропа јабуке и цвекле намењених регулацији телесне тежине. Желе бомбоне са значајно сниженом енергетском вредношћу и вишеструко нижим односом угљених хидрата и дијетних влакана у односу на типичне комерцијалне производе тог типа, као и ниским гликемијским индексом добијене су на индустријском нивоу.
Назив пројекта: Realization of a new measurement system for the monitoring of Pb2+ concentration in water
Научноистраживачка организација: Иновациони центар Универзитета у Нишу
Научна област: Сензори
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Проналазак се односи на нови композитни сензорски елемент (функционално градијентну јоноселективну мембрану - FGIS мембрана) за in-situ мониторинг Pb (II) у води, са посебно структурираном градијентом структуром и бољим карактеристикама од познатих конкурентских производа. Поред тога, развијен је и електронски аквизициони систем и софтвер за обраду података са сензора, који омогућава централизацију прикупљених података са великог броја локација у животној средини.
Назив пројекта: Cash Flow Based Change Management Software
Научноистраживачка организација: Грађевински факултет, Универзитета у Београду
Научна област: Софтвер и развој
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој јединствене апликације за планирање, контролу и управљање променама за пројекте изградње пословно-стамбених објеката из угла инвеститора. Апликација садржи модул за планирање који омогућава сагледавање габарита објекта, динамике, трошкова и ризика користећи „универзални ритмични циклограм“ и модул за управљање месечним променама реализације, динамике и прилива/одлива базиран на „финансијски квантификованом гантограму“ са кумулативним цасхфлоw-ом као контролном мером.
Назив пројекта: A new concept of probiotic yogurt formulation by application of next generation prebiotics
Научноистраживачка организација: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Функционални производи - са једном или више нутритивних или здравствених изјава
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој формулације новог пробиотског јогурта изражених пребиотских својстава и повећане антиоксидативне активности, који садржи јединствени пребиотик нове генерације способан да у непромењеном облику доспе до дебелог црева доприносећи одржавању здраве микрофлоре дебелог црева.
Назив пројекта: Development and Integration of Multiplex Microfluidic Biosensors for Meat Safety monitoring in farm-to-slaughterhouse continuum (DIBMES)
Научноистраживачка организација: Институт за хигијену и технологију меса
Научна област: Биотехнологија у пољопривреди
Износ финансијске подршке: 2,390,000 РСД
Развој мултиплекс, микрофлуидичног биосензора за симултану квалитативну и квантитативну детекцију три сета параметара (алиментарни патогени, хормони стреса, протеини акутне фазе) што обезбеђује информације у раној фази ланца хране, о статусу здравственог стања и добробити животиња и присуству хазарда за безбедност хране, укључујући модел систем за практичну примену проналаска-биосензора у релевантном радном окружењу (фарма, кланица) дуж ланца производње меса.
Назив пројекта: Organosilicon particles based on bridging poly silsesquioxanes for blocking ultraviolet rays
Научноистраживачка организација: BioSens институт
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Проналазак описује нове органосилицијумске честице, засноване на премоштеним полисилсескиоксанима, као ефикасним блокаторима ултраљубичастих зрака. Нове органосилицијумске честице показују стабилну, ефикасну и безбедну способност да блокирају UV зраке.
Назив пројекта: Development of the automated system for small-scale production of Iodine - 131 capsules for personalized therapy of thyroid diseases
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Универзитет у Београду- Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Аутоматизација производних процеса
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој аутоматизованог система који омогућава производњу малих серија јод-131 капсула различитих активности на било који датум и време калибрације и које су прилагођене потребама сваког појединачног пацијента. Систем је приступачан, једноставан за коришћење, компјутерски контролисан и пружа одличну заштиту од зрачења за производно особље.
Назив пројекта: BreviProtect - Zootechnical feed additive for honey bees
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду
Научна област: Биолошка и хемијска средства за сузбијање штеточина и болести
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој микробиолошког адитива за прихрану медоносних пчела који је намењен за стабилизацију цревне микробиоте пчела и превенцију бактеријских инфекција у првом реду америчке гњилоће пчелињег легла.
Назив пројекта: Analysis of the synergistic effect and therapeutic potential of small molecules in patients with recurrent pulmonary infections – Synefther
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Универзитет у Београду
Научна област: Биомедицина
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Убрзавање процеса мукоцилијарног клиренса у циљу ефикаснијег избацивања секрета из дисајних путева, синергетском применом два мала молекула у форми терапеутика, код пацијената са учесталим обољењима респираторног тракта и здравих људи у циљу превенције респираторних инфекција и побољшања квалитета живота.
Назив пројекта: APPLy-ZiNc - Zinc enrichment of waste apple pomace – sustainable strategy to combat micronutrient deficiency
Научноистраживачка организација: Институт за технологију нуклеарних и других минералних сировина
Научна област: Обогаћена храна - из природних извора додат један или више нутритијената
Износ финансијске подршке: 2,350,000 РСД
Нутрицеутик APPLy-ZiNc је иновативни производ за надокнаду цинка у свакодневној исхрани, високонутритиван, богат дијетним влакнима са израженим антиоксидативним, антиинфламатроним, антихипергликемијским и пребиотским активностима. Потреба за оваквим нутрицеутиком је препозната код вегана, вегетаријанаца и флекситеријанаца, у исхрани без глутена и код људи који имају предијабетес и дијабетес.
Назив пројекта: Novel filler for wet scrubber
Научно-истраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Еколошки прихватљива решења
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Природне минералне глине имају апсорпционе способности које би било пожељно искористити за филтрирање дима и елиминацију гасова стаклене баште из термоелектрана као примарних загађивача. У систему мокрих скрубера за филтрацију дима, поменуте минералне глине би идеално задовољиле техничке потребе и упростиле процес а искоришћена глина богата минералима, може да се користи као пољопривредно ђубриво.
Назив пројекта: Novel composite based on domestic raw material for arsenic adsorption from natural and drinking water
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча”, Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,200,000 РСД
Развој иновативног материјала за филтрирање воде ради уклањања арсена, без употребе оксидационих и токсичних агенаса. Стварање ефикасне и сигурне технологију која ће бити доступна за употребу у водним филтерима и допринети решавању проблема контаминације воде арсенским једињењима.
Назив пројекта: Rectal cancer diagnosing using deep learning of MR images
Научноистраживачка организација: Машински факултет, Универзитет у Београду
Научна oбласт: Машинско учење
Износ финансијске подршке: 2,396,000 РСД
Развој модела дубинског учења за препознавање канцера ректума на снимцима магнетне резонанце.
Назив пројекта: Self-sterilizing polyurethane films for mobile phones and tablets
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој зелених, фотоактивних, суперпотентних, антимикробних пластика за мобилне телефоне и таблете. Врше стерилизацију од патогених бактерија и вируса за један сат.
Назив пројекта: Application of biosorbent MsA aquatic weed Myriophyllum spicatum immobilized in alginate beads and modified MsA beads for petroleum hydrocarbon pollutants removal from wastewaters - AWARENESS
Научноистраживачка организација: Институт за технологију нуклеарних и других минералних сировина
Научна област: Еколошки прихватљива решења
Износ финансијске подршке: 2,370,000 РСД
Постоји велики број техника и производа којима се уклања плутајућа/нерастворна фракција нафте из воде док је проблем који својом токсичношћу ствара водорастворна фракција овог полутанта, недовољно препознат и истражен. AWARNESS је иновативни биосорбент у форми гранула за третман отпадних вода са нагласком на примену у уклањању водорастворне фракције нафте и њених деривата.
Назив пројекта: Advanced functionalized biomaterial for the treatment of chronic wound infections
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство
Научна област: Биолошка и хемијска средства за сузбијање штеточина и болести
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развијање облоге за ране на бази бактеријског ензима и биоматеријала за лечење рана које тешко зарастају. Ова облога је дизајнирана да спречи и заустави веć настале инфекције, чиме се ствара идеална средина за зарастање рана.
Назив пројекта: Application of Green Synthesized Silver Nanoparticles for Skin and Oral Treatment
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча” Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Биотехнологија
Износ финансијске подршке: 2,362,500 РСД
Развој формулације која садржи наночестице сребра синтетисане ласерски и у присуству воденог биљног екстракта чиме се на једноставан, брз и еколошки чист начин, а без употребе додатних хемијских једињења и органских растварача добија јединствени препарат који истовремено остварује антибактеријски и антиинфламаторни ефекат, није токсичан за хумане ћелије и подстиче синтезу колагена, и као такав је погодан за локалну примену код атрофичних и инфламаторних стања коже и слузокоже усне дупље.
Назив пројекта: Zinc encapsulated in biodegradable polymers: a sustainable solution for cereal boosting
Научноистраживачка организација: Институт за мултидисциплинарна истраживања
Научна област: Производња минералних и микробиолошких ђубрива
Износ финансијске подршке: 2,320,000 РСД
Концепт пројекта је састављање формулације ђубрива на бази Zn који је инкорпориран у органски биоразградиви полимер. Идеја је да се обезбеди контролисано отпуштање Zn у складу са потребама житарица током њиховог раста.
Назив пројекта: Production of solid active fungal based bio-composite packaging material with potential antimicrobial properties
Научноистраживачка организација: Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Производња чврстог активног био композитног материјала на бази гљива за паковање са потенцијалним антимикробним својствима
Назив пројекта: Sustainable recovery platform for copper valorization from industrial effluents
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Заштита животне средине
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Нова технологија се бави третманом индустријских отпадних вода које садрже високу концентрацију бакра. Испуштање великих количина отпадних вода контаминираних металом у којима у количини доминира бакар представља огроман проблем са еколошке и економске перспективе.
Назив пројекта: Modular Bench-top Photoreactor for microfluidic and batch chemistry applications
Научноистраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Универзитет у Београду
Научна област: Машине опште и специфичне намене
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Компактни Модуларни Фотореактор за примену у микрофуидној и класичној хемији. Главна карактеристика уређаја је модуларност - он садржи изменљиве полице за бочице, цевни реактор или плоче са микро бунарима, у зависности од жељене примене.
Назив пројекта: New ecological commercial coagulant for water and wastewater treatment
Научноистраживачка организација: Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду
Научна област: Производња и заштита животне средине
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој комерцијалног производа – природног коагуланта чија би примена у третману воде и отпадних вода допринела добијању здравствено безбедније воде и смањењу негативног утицаја на животну средину који има сам процес обраде воде и отпадних вода.
Назив пројекта: Natural cosmetic nano-serum with Red Raspberry Seed Oil of Serbian origin for antioxidant treatment of skin photoaging
Научноистраживачка организација: Фармацеутски факултет, Универзитета у Београду
Научна област: Производи са додатом вредношћу
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Иновативни наносерум (нискоенергетска наноемулзија), развијен да чува драгоцена антиоксидативна својства уља семена малине, произведен је тзв. зеленим/еколошки одрживим поступцима и детаљно испитан in vitro и in vivo како би се задовољили строги захтеви прописа ЕУ који се тичу козметичких производа. Наведени проналазак може да служи и као својеврсна наноплатформа – носач за различите осетљиве козметички активне супстанце биљног порекла.
Назив пројекта: Natural Syrup as a Flavored Functional Dressing
Научноистраживачка организација: Биолошки факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Функционални производи - са једном или више нутритивних или здравствених изјава
Износ финансијске подршке: 2,260,000 РСД
Развој новог природног прехрамбеног производа - сирупа, јединственог састава, новог укуса и ароме, који до сада није понуђен на тржишту. Функционална својства овог слатког прелива су благотворна за опште стање људи, а потичу од свих његових састојака, укључујући и биљку која до сада није употребљавана у исхрани.
Назив пројекта: Sensor for pesticide detection based on pyrophyllite clay -SORTIE
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча” Универзитет у Београду - Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Сензори
Износ финансијске подршке: 2,400,000 RSD
Дизајн електроде базиране на композиту пирофилит-угљеничне пасте као део сензора за детекцију трагова пестицида у води и храни са границом детекције од 1,9 ng cm-3.
Назив пројекта: Microfluidic lab-on-a-chip for novel diagnostics of amyotrophic lateral sclerosis
Научноистраживачка организација: Биолошки факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Биомедицина
Износ финансијске подршке: 2,346,750 РСД
Развој преносиве, самосталне, клиничке „лабораторије на чипу“ (NIMOCHIP) за персонализовану ин витро дијагностику амиотрофичне латералне склерозе која би се могла даље развијати и за дијагнозу других неуролошких поремећаја са инфламаторном компонентом.
Назив пројекта: The Optimization of Chitosan-based Biopolymer Powders for Latent Fingerprint Detection and Efficient DNA Recovery
Научноистраживачка организација: Криминалистичко-полицијски универзитет
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Иновација представља производњу нових еколошки прихватљивих биополимерних прахова који резултирају ефикаснијим и безбеднијим радним окружењем оперативних форензичара и полицијских службеника на месту догађаја. Синтетисани прахови представљају „природни” агенс за детекцију отисака прстију који би могли да очувају интегритет биолошког материјала депонованог на површине, омогућавајући накнадне анализе отиска прста.
Назив пројекта: Appliance for Regulatory and Ethical Evaluation of the Outputs of AI-based text-to image Software Solutions
Научноистраживачка организација: Институт за европске студије
Научна област: Вештачка интелигенција
Износ финансијске подршке: 2,397,000 РСД
Предмет иновације је систем који би обављао регулаторну и етичку евалуацију резултата софтверских решења “из текста у слику” базираних на вештачкој интелигенцији, омогућавајући идентификацију ризика за различите повреде појединачних права и општих етичких критеријума.
Назив пројекта: Artificial Intelligence driven tool for early wheat yield prediction
Научноистраживачка организација: Биосенс институт
Научна област: Вештачка интелигенција (у пољопривреди)
Износ финансијске подршке: 2,398,830 РСД
Развој алата базираног на вештачкој интелигенцији за рану предикцију приноса пшенице пружа фармерима и агрономима јединствено и ефикасно решење за предвиђање продуктивности усева. Ова иновативна технологија тежи да унапреди и олакша дигиталне пољопривредне праксе и помогне доношење правовремених агротехничких мера, уз велику прецизност предвиђања приноса коришћењем слика усева са мобилног телефона..
Назив пројекта: Plant-based product for the eradication of pathogenic bacteria biofilm
Научноистраживачка организација: Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду
Научна област: Еколошки прихватљива решења
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Производ биљног порекла за ерадикацију биофилма патогених бактерија. Анти-биофилм формулација фитохемикалија представља револуционарно решење прецизно дефинисане комбинације природних агенаса за уклањање бактеријских биофилмова, пружајући нови производ на бази биљака. Иновација садржи природне производе, који нису токсични, имају пријатан мирис, уклањају постојећи биофилм и спречавају формирање нових биофилмова на различитим површинама.
Назив пројекта: ”Lasta” aircraft flight training device prototype development
Научноистраживачка организација: Универзитет одбране
Научна област: Машине опште и специфичне намене
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој прототипа тренажера за авион Ласта је пројекат који интегрише технологију за праћење покрета ока унутар кабине тренежера авиона „Ласта“. Примена ових технологија омогућава праћење и оцену напретка у обуци на авионима са напредним кокпитом.
Назив пројекта: Evaluating the stimulating effect of Trichoderma sp. on rapeseed and white maize seed germination and early growth with aim to develop bio-product for seed viability improvement
Научноистраживачка организација: Институт за ратарство и повртарство
Научна област: Производња минералних и микробиолошких ђубрива
Износ финансијске подршке: 2,358,150 РСД
Развој био-препарата базираног на мешавини или појединачном Трицходерма изолату локалног порекла који стимулативно делују на рани пораст корена кукуруза и уљане репице, као и одабир иновативног састава подлоге за оптимални пораст Трицходерма изолата и дуг век трајања био-производа.
Назив пројекта: New approach to thrombophilia screening
Научноистраживачка организација: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство
Научна област: Биомедицина
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој теста за детекцију резистенције на антитромбин, потенцијално животно угрожавајућег тромботичког поремећаја, у облику дијагностичког кита за брзи скрининг у клиничким лабораторијама.
Назив пројекта: Nutritionally and Functionally Enhanced Dairy Products using Fruit and Vegetable By‐products
Научноистраживачка организација: Технолошки факултет Нови Сад
Научна област: Функционални производи (Functional food) – са једном или више нутритивних или здравствених изјава
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој млечних производа са повећаном здравственом вредношћу коришћењем отпадних биљних сировина без значајних измена аутентичних сензорских карактеристика традиционалног производа.
Назив пројекта: Increasing technology readiness level of natural placental extract and epigallocatechin gallate-based multipurpose skin cream
Научноистраживачка организација: Институт за примену нуклеарне енергије, Универзитет у Београду
Научна област: Биотехнологија
Износ финансијске подршке: 2,398,000 РСД
Проналазак се састоји од иновативне комбинације овчијег плацентног екстракта продужене биоактивности и епигалокатехин галата са доказаним регенеративним и анти-оксидативним дејством. Формулисан је као потпуно природна вишенаменска крема која може бити од значајне помоћи код различитих оштећења коже. Циљ пројекта је подизање нивоа технолошке спремности проналаска и излазак на тржиште.
Назив пројекта: Polymerencapsulated disinfectant. Disinfection potential against a broad spectrum of microbes and some pathogen coronavirus species
Научноистраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију
Научна област: Биолошка и хемијска средства за сузбијање штеточина и болести
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој и комерцијализација новог дезинфекционог средства инкапсулираног у полимеру које има јединствене перформансе које омогуц́авају продужено деловање, проширену антимикробну активност и вишенаменску комерцијалну примену.
Назив пројекта: Modified clay as separation media
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке ‘’Винча’’, Универзитет у Београду – Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Развој нових материјала
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развојем порозних материјала на бази глине побољшана је механичка стабилност добијених материјала што им даје могућности како примене у третману отпадних вода тако и ефикаснијем искоришћењу великих количина депоноване глине током експлоатације угља, а самим тим и стварању здравије животне средине.
Назив пројекта: BEER+HyZn: Zinc and hyaluronan enriched beer with immune-stimulating action and anti-aging effect
Научноистраживачка организација: Хемијски факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Обогаћена храна – из природних извора додат један или више нутритијената
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој Beer+ HyZn, пива са хијалуроном и цинком, представља револуционарну нову генерацију суплемената који промовишу здрав живот. Замишљено као хранљиви и укусни напитак за опуштање после спортске активности, Beer+ HyZn подмлађује кожу и зглобове и јача имунитет.
Назив пројекта: Design of variable nozzle sub-system for 3D printing extruder system
Научноистраживачка организација: Машински факултет, Универзитет у Нишу
Научна област: Машине опште и специфичне намене
Износ финансијске подршке: 2,397,000 РСД
Развој подсистема варијабилне млазнице за 3D штампу који омогућава да екструдер за FDM штампу избацује материал различитог пречника што представља значајано унапређење FDM технологије штампе у погледу брзине, квалитета и чврстоће штампаних делова.
Назив пројекта: MOBile APP for VIRtual FFR (Fraction Flow Reserve)
Научноистраживачка организација: Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу
Научна област: ИКТ
Износ финансијске подршке: 2,390,600 РСД
Развој софтверске апликације која укључује апликацију за Andriod и iPhone платформу и МL апликацију за убрзање виртуелног израчунавања FFR (Fractional Flow Reserve).
Назив пројекта: Solid state hydrogen tank for stable power supply applications
Научноистраживачка организација: Институт за нуклеарне науке ‘’Винча’’, Универзитет у Београду – Институт од националног значаја за Републику Србију
Научна област: Чиста производња и животна средина
Износ финансијске подршке: 2,394,000 РСД
Развој водоничног реактора (резервоара) који би омогућио складиштење и испоруку водоника у чврстом стању „на захтев“, користећи напредна својства новодизајнираних материјала за складиштење.
Назив пројекта: Development of the fully self-supporting composite thermally-insulated trailer box body for perishable foodstuffs transport
Научноистраживачка организација: Машински факултет, Универзитет у Београду
Научна област: Машине будућности - Дистрибуција
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој подне структуре термоизоловане коморе дефинисањем локалних структурних ојачања у сегментима пријема концентрисаних сила (нпр. утицај система за ослањање), чиме се елиминише потреба за класичном шасијом као носећим системом возила и остварује смањење сопствене масе односно повећава корисна носивост - ресурс за оптимизацију транспорта хране са акцентом на дистрибуцију у градским језгрима.
Назив пројекта: Thin-film/coating printer based on electrolysis of valve metals
Научно-истраживачка организација: Институт за нуклеарне науке „Винча“, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду
Област паметне специјализације: Машине и иновативни машински дизајн
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој уређаја са иновативном електролитичком ћелијом која омогућава мобилно и директно штампање оксидних превлака на металима електрохемијским методама, за стварање оксидних слојева за мерење температуре, штамање луминисцентних QR кодова, или за поправку заштитних превлака.
Назив пројекта: Biodegradable geotextile composites based on hemp and bentonite
Научно-истраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду
Област паметне специјализације: Производња и заштита животне средине
Износ финансијске подршке: 2,310,000 РСД
Нови зелени приступ за синтезу биоразградивог геотекстила на бази нетканог текстилног материјала на бази конопље и бентонитне глине, применљив у агро-малчирању, контроли ерозије, сорпцији и филтрацији.
Назив пројекта: Respiration monitor
Научно-истраживачка организација: Институт за хемију, технологију и металургију, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду
Област паметне специјализације: Сензори
Износ финансијске подршке: 2,400,000 РСД
Развој носивог уређаја за праћење дисања у реалном времену, упареног са апликацијом за потребе тржишта фитнеса и медицине.
Назив пројекта: Заштитни ефекти конзумације водњике (ферментисаног воћног напитка) на упале у мозгу, когнитивне функције и дуговечност
Научно-истраживачка организација: Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“
Област паметне специјализације: Функционална храна
Износ финансијске подршке: 2.352.632,14 РСД
Пројекат се бави испитивањем ефеката специфичног ферментисаног воћног напитка водњике на здравље и дуговечност људи, са посебним акцентом на његова потенцијална антиинфламаторна својства, а све у циљу даље комерцијализације.
Назив пројекта: UNT Lab 3327
Научно-истраживачка организација: Универзитет Унион – Никола Тесла
Област паметне специјализације: Интернет ствари
Износ финансијске подршке: 1.719.000 РСД
Развој едукативног робота у виду самоходне лабораторије за испитивање параметара животне средине у ваздуху, тлу, као и метеоролошких параметара и снимање околине.