Финансирани пројекти
На овим странама представљени су иновативни пројекти финансирани од стране Фонда за иновациону делатност.
Сазнајте вишеНосилац конзорцијума: Агроуник, Београд
Главни партнер: Институт за заштиту биља, Београд
Партнер: Биоуник, Београд
Име пројекта: Bacteriocin based product against Erwinia amylovora, the Fire Blight Pathogen
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 428.510 ЕУР
Учешће Фонда: 299.957 ЕУР
Агроуник доо предводи конзорцијум који чине Институт за заштиту биља и животну средину и Биоуник д.о.о., са циљем развоја и комерцијализације природног бактериоцинског производа са применом у заштити биљака. Пламењача, болест коју изазива бактерија Erwinia amylovora, једна је од најопаснијих болести која изазива велике губитке у воћарској производњи помума (јабука, крушака, дуња). Хемикалије које се уобичајено користе како би се контролисала ова болест имају заштитни ефекат на бази бакра, што захтева често прскање воћа и може изазвати фитотоксичност, рђање, дисколорацију и пуцање, као и опадање бујности биљке и инхибицију друге микрофлоре. Додатно, антибиотици нису довољно ефикасни услед нестабилности, пратећих ефеката фитотоксичности, високих трошкова и развијања отпорности од стране бактерије.
Конзорцијум настоји да развије ефективни биолошки контролни агенс који се темељи на природним антибиотицима добијеним из добрих бактерија, чиме ће се заштитити биљке и умањити ефекти болести. Практична примена овог производа је веома једноставна: није хемијски, потпуно је природан и стога је супериоран у поређењу са постојећим производима који се користе у заштити биља.
Носилац конзорцијума: Банком, Београд
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: High protein soybean-based probiotic feed with increased digestibility
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 492.106 ЕУР
Учешће Фонда: 294.968 ЕУР
Лако сварљива храна на бази соје намењена младунцима животиња и кућним љубимцима
Предузеће Банком и Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду развијају нови нутритивни производ базиран на соји. Овај производ биће обогаћен специјалним биотехнолошким процесом који је осмишљен да уклони све факторе који негативно утичу на хранљивост, док истовремено појачава садржај протеина и сварљивост нутријената и додаје вредна пробиотска својства. Намењен је високоосетљивим младунцима животиња као што су прасићи, пилићи у раној фази товљења, као и рибе за узгој попут бранцина и ораде. Ова иновација биће достигнута кроз нови и јединствени процес који ће истовремено резултирати смањењем трошкова производње.
Носилац конзорцијума: Eugen Chocolate, Гложан
Главни партнер: Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду
Име пројекта: Development of Innovative Chocolate Products Fortified with Bioactive Compounds
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 100.810 ЕУР
Учешће Фонда: 70.567 ЕУР
Eugen Chocolate је предузеће из Гложана, малог села поред Новог Сада, и фокусира се на производњу чоколаде врхунског квалитета и специјалних врста. Удружујући се са Технолошким факултетом Универзитета у Новом Саду, Eugen Chocolate настоји да докаже да је правилна исхрана неизоставни сегмент концепта здравог живота тако што ће демонстрирати како производи од чоколаде омогућавају побољшање уноса нутритивних суплемената. Главни циљ пројекта је да развије иновативне начине добијања чоколадних производа обогаћених биоактивним једињењима са позитивним ефектима на здравље, који ће притом бити функционално и енергетски учинковитији од сличних традиционалних производа.
Носилац конзорцијума: Gecko Solutions, Београд
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: S3Т
Сектор: Информационо-комуникационе технологије
Буџет пројекта: 220.750 ЕУР
Учешће Фонда: 149.733 ЕУР
Мобилна апликација за праћење учинка играча стоног тениса
Gecko Solutions и Машински факултет Универзитета у Београду развијају нови систем за праћење који ће се примењивати у стоном тенису и који ће дозволити професионалцима и рекреативцима да снимају и анализирају свој учинак у реалном времену и побољшају га на ефикасан начин. Тренери и аналитичари ће потом моћи да користе податке са мечева како би унапредили своје знање. Стонотениски клубови и удружења ће имати пуну софтверску подршку за своје интензивне тренинге и циљ је да националне федерације уведу овај систем у званичне мечеве, наступе, разне турнире и на крају Олимпијске игре. Додатно, софтверска апликација ће бити доступна великој популацији младих људи који ће моћи да учествују на online порталу са дневним, недељним и месечним изазовима, чиме ће се допринети популаризацији овог спорта у свету.
Носилац конзорцијума: ГеоГис, Београд
Главни партнер: Институт за физику, Београд
Партнер: Dirigent Acoustic, Београд
Партнер: Институт Михајло Пупин, Београд
Име пројекта: Drone Surveying of Acoustic Noise Sources and Implementing in GIS
Сектор: Заштита животне средине
Буџет пројекта: 334.955 ЕУР
Учешће Фонда: 234.000 ЕУР
Уређај за снимање из ваздуха и мапирање који се користи за потребе мерења нивоа буке
GeoGis ће у сарадњи са наша два врхунска института – Институтом за физику и Институтом Михајло Пупин – и компанијом Dirigent Acoustics развити графенску акустичку камеру за употребу на беспилотним летилицама ради снимања извора буке и имплементације у географским информационим системима (ГИС). Ова технологија подиже мапирање буке на виши ниво јер представља најнапредније аутоматизовано решење за мапирање буке које ће значајно смањити трошкове људских ресурса и време, а повећати квалитет мерења. Услуга мапирања извора буке новом технологијом ће имати значајан утицај на привредну грану заштите животне средине и развоја технологије паметних градова, чиме ће се подићи квалитет живота у градовима и насељима која се налазе у близини значајних извора буке (путеви, пруге, аеродроми и индустрија).
www.geogis.rs
www.phy.bg.ac.rs
dirigent-acoustics.co.rs
www.pupin.rs
Носилац конзорцијума: GreenLab, Жича
Главни партнер: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Београд
Партнер: Invetlab, Адашевци
Партнер: Phytonet, Београд
Име пројекта: Development of Technological Processes for Production of Innovative Probiotic Products for Prevention and Treatment of Intestinal Infections in Animals
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 299.550 ЕУР
Учешће Фонда: 209.684 ЕУР
Храна са пробиотиком за спречавање цревних инфекција код животиња
Како би се унапредило здравље животиња и смањила употреба антибиотика у узгоју стоке, Институт за молекуларну генетику и генетички инжењеринг са Универзитета у Београду развија иновативни ферментисани пробиотик за животиње. Према већ изведеним in vivo тестовима, овај пробиотик представља моћну алтернативу употреби антибиотика у лечењу цревних инфекција повезаних са Clostridium perfrigens, E. col, и Salmonella Typhimurium бактеријама. Технолошки процес достизања индустријског производног опсега ће бити оптимизован и стандардизован од стране предузећа Invetlab и Phytonet, док ће предводник конзорцијума GreenLab уз помоћ Phytonet-а поставити услове за дистрибуцију производа на ширем националном и међународном тржишту.
Носилац конзорцијума: LMB Soft, Ниш
Главни партнер: Електронски факултет, Универзитет у Нишу
Партнер: Иновациони центар напредних технологија, Ниш
Име пројекта: Development of New Generation of Sterile PVC Tubes Docking Devices for Medical Blood Bag System
Сектор: Медицински и терапеутски уређаји
Буџет пројекта: 401.660 ЕУР
Учешће Фонда: 281.162 ЕУР
Решење за умањење ризика од инфекција приликом трансфузије крви у болницама
Конзорцијум који предводи предузеће LMB Soft уз учешће Електронског факултета у Нишу и Иновационог центра напредних технологија, развија нови уређај за стерилно повезивање (USP) медицинских PVC цевчица које се користе у системима за трансфузију крви. USP ће се темељити на иновативном решењу које користи технологију заваривања радио фреквенцијом и које може задржати апсолутну стерилност упркос значајној бактеријској контаминацији у спољној околини. Планирано је да се уређај примени у технологији трансфузије на два начина: као самостални уређај који је сличан конкурентским, али има боље преференце, и као један од кључних делова сложенијег система за обраду у трансфузији крви – уређаја способног да аутоматски повезује нове кесе за крв са постојећим системом кеса.
Носилац конзорцијума: Mont Stubline, Стублине
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Партнер: DenHeat, Данска
Име пројекта: Development of Innovative Modular Helicoid Heat Exchanger for Organic Waste
Сектор: Енергетика и енергетска ефикасност
Буџет пројекта: 305.770 ЕУР
Учешће Фонда: 212.266 ЕУР
Економични измењивачи топлоте за пастеризацију органског отпада
Mont Stubline, српско предузеће за дизајн и производњу и данско предузеће DenHeat ApS од 2010. године активно наступају у индустрији која се бави рециклирањем органског отпада и добављањем и инсталирањем компоненти за водеће произвођаче постројења за биомасу у Европи. Искуство и знање стечено у овим процесима преточени су у развој специјализованог размењивача топлоте намењеног управо органском отпаду. Конструкција је осмишљена како би задовољила захтеве тржишта за високоефикасним измењивачем који обрађује густе течности и унапређује енергетску ефикасност, смањује проблеме са зачепљењем и кваровима и чини редовно одржавање могућим и трошковно учинковитим. Партнер из академског сектора на пројекту је Машински факултет Универзитета у Београду.
Носилац конзорцијума: NIRI 4NL Research And Development, Ниш
Главни партнер: Природно-математички факултет, Универзитет у Нишу
Партнер: КП Адвертајзинг, Ниш
Име пројекта: Classifieds Guard
Сектор: Развој софтвера и апликација
Буџет пројекта: 119.700 ЕУР
Учешће Фонда: 83.750 ЕУР
Адвертајзинг решење засновано на паметним технологијама и машинском учењу са применом у мобилној трговини
Конзорцијум који чине нишка развојна ИТ компанија NIRI, Природно-математички факултет Универзитета у Нишу и највећа српска фирма која се бави оглашавањем, KupujemProdajem.com, доносе иновацију у поље контроле квалитета електронског оглашавања.
Контрола садржаја огласа, које стварају сами корисници, неопходна је ради заштите управо крајњих корисника од неприкладног садржаја и преваре. Данас се процес контроле у великој мери обавља ручно, уз минималну подршку аутоматизације.
Овај пројекат користи модеран приступ развоју софтвера, напредне технике машинског учења и првокласно разумевање тржишта и контроле садржаја, како би развио софтверску услугу способну да аутономно контролише растући број огласа. Софтвер ће континуирано и активно учити кроз повратне информације које добија од људи и омогућити много бржи, јефтинији и прецизнији процес контроле садржаја.
Носилац конзорцијума: NovelIC, Београд
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: HUman DEtection Sensor, HUDES
Сектор: Електрично инжењерство
Буџет пројекта: 291.302 ЕУР
Учешће Фонда: 203.911 ЕУР
Модул сензора за бесконтактну детекцију људског присуства у различитим окружењима
Предузеће NovelIC из Београда у партнерству са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду развија иновативни производ из области микроелектронике, сензора и паметне обраде сигнала. Пројекат се темељи на новом, јединственом, јефтином и минијатурном сензорском модулу за бесконтактну детекцију људи, базираног на радарском препознавању и напредној идентификацији људских виталних знакова и просторног присуства. Ова иновација ће своју првенствену намену имати у аутоиндустрији и транспорту, али такође може бити примењена на различите друге индустрије и услужне секторе: од објеката за разоноду попут биоскопа и позоришта, до паметног намештаја у модерним пословним окружењима.
www.novelic.com
www.etf.bg.ac.rs
Носилац конзорцијума: Otto Bock Sava, Крагујевац
Главни партнер: Факултет инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу
Партнер: Sim-Cert, Крушевац
Име пројекта: Ultimate Cca – Oap Manufacturing System
Сектор: Машине и машинско инжењерство
Буџет пројекта: 414.408 ЕУР
Учешће Фонда: 289.671 ЕУР
Интегрисани систем за производњу ортопедских помагала
Конзорцијум који предводи Otto Bock Sava из Крагујевца, уз помоћ Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу и предузећа Sim Cert, бави се развојем система за дизајнирање и израду ортопедских помагала. Систем (процес) подразумева коришћење оптичких скенере за узимање отисака, софтвер за обраду скенова (CAD софтвер), CNC машине за израду модела којом управљају CAM/CNC софтвери. Напредни производни систем подразумева рационализацију броја потребних скенера, побољшање перформанси CNC машине и компатибилизацију потребних софтверa, у циљу побољшања квалитета финалног производа и продуктивности производног система.
www.ottobock.rs
www.mfkg.rs
www.simcert.co.rs
Носилац конзорцијума: Quadra Graphic, Београд
Главни партнер: Институт за физику, Београд
Име пројекта: Upscaling Teslagram® Technology Based on Variable and Complex Biological Structures for Security Printing
Сектор: Природне науке
Буџет пројекта: 429.918 ЕУР
Учешће Фонда: 300.000 ЕУР
Дигиталне сигурносне идентификационе картице са структуром крила лептира
Quadra Graphic и Институт за физику из Београда удружили су снаге како би развили и одштампали иновативне дигиталне идентификационе картице. Срж технологије, патентиране и заштићене под именом Teslagram®, базира се на сложеним и варијабилним биолошким структурама које су доказано јединствене и не могу се фалсификовати ниједном од постојећих технологија. Quadra Graphic и Институт за физику ће употребити ову технологију да развију безбедне оптичке методе верификације и идентификације. Teslagram® се такође може применити на појединачну заштиту великог броја других производа и вредних предмета, укључујући новчанице, кредитне картице и уметнине.
Носилац конзорцијума: Tetragon, Чачак
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: Development of Eco-friendly Water-born Polychloroprene Contact Adhesives
Сектор: Природне науке
Буџет пројекта: 108.278 ЕУР
Учешће Фонда: 70.346 ЕУР
Предузеће Tetragon из Чачка у сарадњи са Технолошко-металуршким факултетом Универзитета у Београду ради на стварању нове формулације за једнокомпонентни полихлоропренски контактни лепак на воденој бази. Примена овог иновативног производа може покрити велики број различитих привредних грана, али ће се првенствено користити у индустријским секторима производње намештаја, аутомобила и кожних производа. Кључни корак у овом пројекту биће развој полу-стабилних емулзија лепка које ће се потом користити у комбинацији са разним додацима како би се побољшала лепљивост. Овај производ ће бити створен у складу са стандардима ЕУ и сам процес производње резултираће значајном трошковном ефикасношћу.
Носилац конзорцијума: Wipl-D, Beograd
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: New Generation of Electromagnetic Modeling Simulation Tools
Сектор: Електрично инжењерство
Буџет пројекта: 428.550 ЕУР
Учешће Фонда: 299.985 ЕУР
Софтвер за електромагнетне симулације намењен глобалној телекомуникационој индустрији
Wipl-D d.o.o. је један од лидера у развоја софтвера за електромагнетске симулације, чију примену налазимо у областима попут дизајна антенских и микроталасних система, анализе радарског расејања, проблема електромагнетне компатибилности и процене опасности од електромагнетског зрачења.
У сарадњи са Елетротехничким факултетом из Београда, WIPL-D планира развој нове генерације софтвера за електромагнетско моделовање, који укључује имплементацију јединствених макс-орто функција базиса заснованих на Лежандровим полиномима и сингуларних функцјиа базиса дефинисаних на закривљеним градивним елементима у WIPL-D 3D симулатору.
Нове функције би требало да обезбеде 10 до 100 пута брже симулације уз повећану тачност, као и да омогуће решавање проблема који се данас не могу анализирати.
Носилац конзорцијума: Агроуник, Београд
Главни партнер: Институт за заштиту биља, Београд
Партнер: Биоуник, Београд
Име пројекта: Bacteriocin based product against Erwinia amylovora, the Fire Blight Pathogen
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 428.510 ЕУР
Учешће Фонда: 299.957 ЕУР
Агроуник доо предводи конзорцијум који чине Институт за заштиту биља и животну средину и Биоуник д.о.о., са циљем развоја и комерцијализације природног бактериоцинског производа са применом у заштити биљака. Пламењача, болест коју изазива бактерија Erwinia amylovora, једна је од најопаснијих болести која изазива велике губитке у воћарској производњи помума (јабука, крушака, дуња). Хемикалије које се уобичајено користе како би се контролисала ова болест имају заштитни ефекат на бази бакра, што захтева често прскање воћа и може изазвати фитотоксичност, рђање, дисколорацију и пуцање, као и опадање бујности биљке и инхибицију друге микрофлоре. Додатно, антибиотици нису довољно ефикасни услед нестабилности, пратећих ефеката фитотоксичности, високих трошкова и развијања отпорности од стране бактерије.
Конзорцијум настоји да развије ефективни биолошки контролни агенс који се темељи на природним антибиотицима добијеним из добрих бактерија, чиме ће се заштитити биљке и умањити ефекти болести. Практична примена овог производа је веома једноставна: није хемијски, потпуно је природан и стога је супериоран у поређењу са постојећим производима који се користе у заштити биља.
Носилац конзорцијума: Банком, Београд
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: High protein soybean-based probiotic feed with increased digestibility
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 492.106 ЕУР
Учешће Фонда: 294.968 ЕУР
Лако сварљива храна на бази соје намењена младунцима животиња и кућним љубимцима
Предузеће Банком и Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду развијају нови нутритивни производ базиран на соји. Овај производ биће обогаћен специјалним биотехнолошким процесом који је осмишљен да уклони све факторе који негативно утичу на хранљивост, док истовремено појачава садржај протеина и сварљивост нутријената и додаје вредна пробиотска својства. Намењен је високоосетљивим младунцима животиња као што су прасићи, пилићи у раној фази товљења, као и рибе за узгој попут бранцина и ораде. Ова иновација биће достигнута кроз нови и јединствени процес који ће истовремено резултирати смањењем трошкова производње.
Носилац конзорцијума: Eugen Chocolate, Гложан
Главни партнер: Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду
Име пројекта: Development of Innovative Chocolate Products Fortified with Bioactive Compounds
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 100.810 ЕУР
Учешће Фонда: 70.567 ЕУР
Eugen Chocolate је предузеће из Гложана, малог села поред Новог Сада, и фокусира се на производњу чоколаде врхунског квалитета и специјалних врста. Удружујући се са Технолошким факултетом Универзитета у Новом Саду, Eugen Chocolate настоји да докаже да је правилна исхрана неизоставни сегмент концепта здравог живота тако што ће демонстрирати како производи од чоколаде омогућавају побољшање уноса нутритивних суплемената. Главни циљ пројекта је да развије иновативне начине добијања чоколадних производа обогаћених биоактивним једињењима са позитивним ефектима на здравље, који ће притом бити функционално и енергетски учинковитији од сличних традиционалних производа.
Носилац конзорцијума: Gecko Solutions, Београд
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: S3Т
Сектор: Информационо-комуникационе технологије
Буџет пројекта: 220.750 ЕУР
Учешће Фонда: 149.733 ЕУР
Мобилна апликација за праћење учинка играча стоног тениса
Gecko Solutions и Машински факултет Универзитета у Београду развијају нови систем за праћење који ће се примењивати у стоном тенису и који ће дозволити професионалцима и рекреативцима да снимају и анализирају свој учинак у реалном времену и побољшају га на ефикасан начин. Тренери и аналитичари ће потом моћи да користе податке са мечева како би унапредили своје знање. Стонотениски клубови и удружења ће имати пуну софтверску подршку за своје интензивне тренинге и циљ је да националне федерације уведу овај систем у званичне мечеве, наступе, разне турнире и на крају Олимпијске игре. Додатно, софтверска апликација ће бити доступна великој популацији младих људи који ће моћи да учествују на online порталу са дневним, недељним и месечним изазовима, чиме ће се допринети популаризацији овог спорта у свету.
Носилац конзорцијума: ГеоГис, Београд
Главни партнер: Институт за физику, Београд
Партнер: Dirigent Acoustic, Београд
Партнер: Институт Михајло Пупин, Београд
Име пројекта: Drone Surveying of Acoustic Noise Sources and Implementing in GIS
Сектор: Заштита животне средине
Буџет пројекта: 334.955 ЕУР
Учешће Фонда: 234.000 ЕУР
Уређај за снимање из ваздуха и мапирање који се користи за потребе мерења нивоа буке
GeoGis ће у сарадњи са наша два врхунска института – Институтом за физику и Институтом Михајло Пупин – и компанијом Dirigent Acoustics развити графенску акустичку камеру за употребу на беспилотним летилицама ради снимања извора буке и имплементације у географским информационим системима (ГИС). Ова технологија подиже мапирање буке на виши ниво јер представља најнапредније аутоматизовано решење за мапирање буке које ће значајно смањити трошкове људских ресурса и време, а повећати квалитет мерења. Услуга мапирања извора буке новом технологијом ће имати значајан утицај на привредну грану заштите животне средине и развоја технологије паметних градова, чиме ће се подићи квалитет живота у градовима и насељима која се налазе у близини значајних извора буке (путеви, пруге, аеродроми и индустрија).
www.geogis.rs
www.phy.bg.ac.rs
dirigent-acoustics.co.rs
www.pupin.rs
Носилац конзорцијума: GreenLab, Жича
Главни партнер: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Београд
Партнер: Invetlab, Адашевци
Партнер: Phytonet, Београд
Име пројекта: Development of Technological Processes for Production of Innovative Probiotic Products for Prevention and Treatment of Intestinal Infections in Animals
Сектор: Храна и пољопривреда
Буџет пројекта: 299.550 ЕУР
Учешће Фонда: 209.684 ЕУР
Храна са пробиотиком за спречавање цревних инфекција код животиња
Како би се унапредило здравље животиња и смањила употреба антибиотика у узгоју стоке, Институт за молекуларну генетику и генетички инжењеринг са Универзитета у Београду развија иновативни ферментисани пробиотик за животиње. Према већ изведеним in vivo тестовима, овај пробиотик представља моћну алтернативу употреби антибиотика у лечењу цревних инфекција повезаних са Clostridium perfrigens, E. col, и Salmonella Typhimurium бактеријама. Технолошки процес достизања индустријског производног опсега ће бити оптимизован и стандардизован од стране предузећа Invetlab и Phytonet, док ће предводник конзорцијума GreenLab уз помоћ Phytonet-а поставити услове за дистрибуцију производа на ширем националном и међународном тржишту.
Носилац конзорцијума: LMB Soft, Ниш
Главни партнер: Електронски факултет, Универзитет у Нишу
Партнер: Иновациони центар напредних технологија, Ниш
Име пројекта: Development of New Generation of Sterile PVC Tubes Docking Devices for Medical Blood Bag System
Сектор: Медицински и терапеутски уређаји
Буџет пројекта: 401.660 ЕУР
Учешће Фонда: 281.162 ЕУР
Решење за умањење ризика од инфекција приликом трансфузије крви у болницама
Конзорцијум који предводи предузеће LMB Soft уз учешће Електронског факултета у Нишу и Иновационог центра напредних технологија, развија нови уређај за стерилно повезивање (USP) медицинских PVC цевчица које се користе у системима за трансфузију крви. USP ће се темељити на иновативном решењу које користи технологију заваривања радио фреквенцијом и које може задржати апсолутну стерилност упркос значајној бактеријској контаминацији у спољној околини. Планирано је да се уређај примени у технологији трансфузије на два начина: као самостални уређај који је сличан конкурентским, али има боље преференце, и као један од кључних делова сложенијег система за обраду у трансфузији крви – уређаја способног да аутоматски повезује нове кесе за крв са постојећим системом кеса.
Носилац конзорцијума: Mont Stubline, Стублине
Главни партнер: Машински факултет, Универзитет у Београду
Партнер: DenHeat, Данска
Име пројекта: Development of Innovative Modular Helicoid Heat Exchanger for Organic Waste
Сектор: Енергетика и енергетска ефикасност
Буџет пројекта: 305.770 ЕУР
Учешће Фонда: 212.266 ЕУР
Економични измењивачи топлоте за пастеризацију органског отпада
Mont Stubline, српско предузеће за дизајн и производњу и данско предузеће DenHeat ApS од 2010. године активно наступају у индустрији која се бави рециклирањем органског отпада и добављањем и инсталирањем компоненти за водеће произвођаче постројења за биомасу у Европи. Искуство и знање стечено у овим процесима преточени су у развој специјализованог размењивача топлоте намењеног управо органском отпаду. Конструкција је осмишљена како би задовољила захтеве тржишта за високоефикасним измењивачем који обрађује густе течности и унапређује енергетску ефикасност, смањује проблеме са зачепљењем и кваровима и чини редовно одржавање могућим и трошковно учинковитим. Партнер из академског сектора на пројекту је Машински факултет Универзитета у Београду.
Носилац конзорцијума: NIRI 4NL Research And Development, Ниш
Главни партнер: Природно-математички факултет, Универзитет у Нишу
Партнер: КП Адвертајзинг, Ниш
Име пројекта: Classifieds Guard
Сектор: Развој софтвера и апликација
Буџет пројекта: 119.700 ЕУР
Учешће Фонда: 83.750 ЕУР
Адвертајзинг решење засновано на паметним технологијама и машинском учењу са применом у мобилној трговини
Конзорцијум који чине нишка развојна ИТ компанија NIRI, Природно-математички факултет Универзитета у Нишу и највећа српска фирма која се бави оглашавањем, KupujemProdajem.com, доносе иновацију у поље контроле квалитета електронског оглашавања.
Контрола садржаја огласа, које стварају сами корисници, неопходна је ради заштите управо крајњих корисника од неприкладног садржаја и преваре. Данас се процес контроле у великој мери обавља ручно, уз минималну подршку аутоматизације.
Овај пројекат користи модеран приступ развоју софтвера, напредне технике машинског учења и првокласно разумевање тржишта и контроле садржаја, како би развио софтверску услугу способну да аутономно контролише растући број огласа. Софтвер ће континуирано и активно учити кроз повратне информације које добија од људи и омогућити много бржи, јефтинији и прецизнији процес контроле садржаја.
Носилац конзорцијума: NovelIC, Београд
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: HUman DEtection Sensor, HUDES
Сектор: Електрично инжењерство
Буџет пројекта: 291.302 ЕУР
Учешће Фонда: 203.911 ЕУР
Модул сензора за бесконтактну детекцију људског присуства у различитим окружењима
Предузеће NovelIC из Београда у партнерству са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду развија иновативни производ из области микроелектронике, сензора и паметне обраде сигнала. Пројекат се темељи на новом, јединственом, јефтином и минијатурном сензорском модулу за бесконтактну детекцију људи, базираног на радарском препознавању и напредној идентификацији људских виталних знакова и просторног присуства. Ова иновација ће своју првенствену намену имати у аутоиндустрији и транспорту, али такође може бити примењена на различите друге индустрије и услужне секторе: од објеката за разоноду попут биоскопа и позоришта, до паметног намештаја у модерним пословним окружењима.
www.novelic.com
www.etf.bg.ac.rs
Носилац конзорцијума: Otto Bock Sava, Крагујевац
Главни партнер: Факултет инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу
Партнер: Sim-Cert, Крушевац
Име пројекта: Ultimate Cca – Oap Manufacturing System
Сектор: Машине и машинско инжењерство
Буџет пројекта: 414.408 ЕУР
Учешће Фонда: 289.671 ЕУР
Интегрисани систем за производњу ортопедских помагала
Конзорцијум који предводи Otto Bock Sava из Крагујевца, уз помоћ Факултета инжењерских наука Универзитета у Крагујевцу и предузећа Sim Cert, бави се развојем система за дизајнирање и израду ортопедских помагала. Систем (процес) подразумева коришћење оптичких скенере за узимање отисака, софтвер за обраду скенова (CAD софтвер), CNC машине за израду модела којом управљају CAM/CNC софтвери. Напредни производни систем подразумева рационализацију броја потребних скенера, побољшање перформанси CNC машине и компатибилизацију потребних софтверa, у циљу побољшања квалитета финалног производа и продуктивности производног система.
www.ottobock.rs
www.mfkg.rs
www.simcert.co.rs
Носилац конзорцијума: Quadra Graphic, Београд
Главни партнер: Институт за физику, Београд
Име пројекта: Upscaling Teslagram® Technology Based on Variable and Complex Biological Structures for Security Printing
Сектор: Природне науке
Буџет пројекта: 429.918 ЕУР
Учешће Фонда: 300.000 ЕУР
Дигиталне сигурносне идентификационе картице са структуром крила лептира
Quadra Graphic и Институт за физику из Београда удружили су снаге како би развили и одштампали иновативне дигиталне идентификационе картице. Срж технологије, патентиране и заштићене под именом Teslagram®, базира се на сложеним и варијабилним биолошким структурама које су доказано јединствене и не могу се фалсификовати ниједном од постојећих технологија. Quadra Graphic и Институт за физику ће употребити ову технологију да развију безбедне оптичке методе верификације и идентификације. Teslagram® се такође може применити на појединачну заштиту великог броја других производа и вредних предмета, укључујући новчанице, кредитне картице и уметнине.
Носилац конзорцијума: Tetragon, Чачак
Главни партнер: Технолошко-металуршки факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: Development of Eco-friendly Water-born Polychloroprene Contact Adhesives
Сектор: Природне науке
Буџет пројекта: 108.278 ЕУР
Учешће Фонда: 70.346 ЕУР
Предузеће Tetragon из Чачка у сарадњи са Технолошко-металуршким факултетом Универзитета у Београду ради на стварању нове формулације за једнокомпонентни полихлоропренски контактни лепак на воденој бази. Примена овог иновативног производа може покрити велики број различитих привредних грана, али ће се првенствено користити у индустријским секторима производње намештаја, аутомобила и кожних производа. Кључни корак у овом пројекту биће развој полу-стабилних емулзија лепка које ће се потом користити у комбинацији са разним додацима како би се побољшала лепљивост. Овај производ ће бити створен у складу са стандардима ЕУ и сам процес производње резултираће значајном трошковном ефикасношћу.
Носилац конзорцијума: Wipl-D, Beograd
Главни партнер: Електротехнички факултет, Универзитет у Београду
Име пројекта: New Generation of Electromagnetic Modeling Simulation Tools
Сектор: Електрично инжењерство
Буџет пројекта: 428.550 ЕУР
Учешће Фонда: 299.985 ЕУР
Софтвер за електромагнетне симулације намењен глобалној телекомуникационој индустрији
Wipl-D d.o.o. је један од лидера у развоја софтвера за електромагнетске симулације, чију примену налазимо у областима попут дизајна антенских и микроталасних система, анализе радарског расејања, проблема електромагнетне компатибилности и процене опасности од електромагнетског зрачења.
У сарадњи са Елетротехничким факултетом из Београда, WIPL-D планира развој нове генерације софтвера за електромагнетско моделовање, који укључује имплементацију јединствених макс-орто функција базиса заснованих на Лежандровим полиномима и сингуларних функцјиа базиса дефинисаних на закривљеним градивним елементима у WIPL-D 3D симулатору.
Нове функције би требало да обезбеде 10 до 100 пута брже симулације уз повећану тачност, као и да омогуће решавање проблема који се данас не могу анализирати.