Baby FM: Технологија у служби здравља најмлађих


27.08.2024

AI систем за континуирано мерење температуре

У свету медицинске технологије, где се иновације свакодневно развијају, Baby FM се истиче као пионир у праћењу здравља беба. Систем за континуирано мерење температуре, који се састоји од сензорног уређаја и софистициране мобилне апликације Baby FM, омогућава корисницима да у реалном времену прате температурне промене и примају обавештења.

Паметан дизајн

Baby FM паметни сензор, смештен у памучној траци која се носи око груди или испод пазуха, непрекидно мери телесну температуру, а подаци се шаљу на апликацију која их приказује у виду интуитивних графикона. Корисници могу лако да поставе аларме за одређене температурне прагове, чиме су у могућности да одмах реагују на потенцијалне промене.

Иако креиран за бебе, овај систем подршке здрављу, у будућности ће моћи да користе и сви чланови породице. Потребно је развити подесиве траке, које ће моћи да користе све генерације укућана.

Вештачка интелигенција у акцији

Оно што издваја Baby FM од других сличних уређаја на тржишту јесте интеграција вештачке интелигенције. ”Наша компанија је развила напредне алгоритме који анализирају температурне обрасце како би предвидели потенцијалне здравствене проблеме. Ова технологија може идентификовати обрасце повезане са различитим врстама инфекција, укључујући вирусне и бактеријске. Тиме се омогућава бржа и прецизнија одлука, што може бити од кључне важности за медицинске стручњаке“, каже Тамара Папић, директорка компаније Baby FM.

Изазови и подршка Фонда за иновациону делатност

Као медицинско средство, Baby FM је прошао кроз ригорозан процес документовања производа како би испунио све регулативе и стандарде. ”Овај изазов је био значајан, али уз подршку Фонда за иновациону делатност кроз Програм раног развоја, успели смо да превазиђемо препреке. Фонд је омогућио да завршимо кључне фазе развоја производа, припремимо га за сертификацију и осигурамо његов излазак на тржиште”, истиче директорка Папић.

Захваљујући средствима Европске уније кроз Фонд, Baby FM није само постао функционалан производ, већ је почео да привлачи потенцијалне партнере. Овог лета су у сарадњи са платформом DokTOk за брзо и лако заказивање видео позива са лекарима, покренули кампању дигитализације здравства. У овом заједничком подухвату имају циљ да унапреде квалитет здравствене неге кроз интеграцију напредних технологија у свакодневни живот. Конкретно, брига родитеља може бити смањена на минимум када зна да на основу релеватних информација о температури бебе може да контактира доступног педијатра и у најкраћем могућем року добије препоруку за лечење бебе. Поред уштеде у времену за добијање дијагнозе и терапије, сарадња Baby FM и DokTOk значајно смањује ниво стреса код родитеља и доказује да напредне технологије, када се користе на смислен начин, могу донети значајне  добробити.

Синергијски ефекат удруживања

Сарадња и заједнички наступ иновативних компанија не само да унапређује појединачне пословне циљеве, већ доприноси и ширем друштвеном напретку кроз развој напредних решења која могу решити сложене изазове.

Имајући у виду да су и Baby FM и DokTOk своје производе развијали уз подршку Фонда, још је већи значај њиховог удруживања. Они су пример како заједнички подухват може да буде пут ка проналажењу свеобухватних решења. Поред директног унапређења квалитета здравствене неге, њихово повезивање је велики подстицај другим компанијама да кроз развој заједничких пројеката, удружене ресурсе и технологије и размену знања постигну синергијски ефекат у разним областима. Повезивање може допринети постизању бољих резултата за крајње кориснике, али и убрзавању процеса интеграције нових технологија у свакодневни живот, што користи целокупном друштву.

 

          

 

Уговором о директном гранту - Повећање иновационих капацитета и технолошке спремности МСП, који је потписан између Фонда за иновациону делатност и Министарства финансија (Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније) обезбеђује средства за наставак спровођења Програма раног развоја,  Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде.

Укупна вредност Уговора о Директном гранту износи 20 милиона евра, од чега 15 милиона евра из Претприступних фондова Европске уније за 2018. годину (ИПА 2018) и 5 милиона евра из буџета Републике Србије, са раздела Министарства науке, технолошког развоја и иновација.

Износ опредељен за финансирање одобрених пројеката у оквиру Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде, финансираних у оквиру овог Уговора о Директном гранту износи 18 милиона евра. Више о пројекту можете сазнати на: http://www.inovacionifond.rs/